Z vročino se vedno pogosteje soočajo tudi v šolah in vrtcih. V novejših objektih imajo ponavadi že urejeno hlajenje, medtem ko se morajo v starejših stavbah zatekati k senčenju, zračenju ali delu zunaj. Posebnih zakonskih določil za opremljanje šol in vrtcev s klimatskimi napravami v Sloveniji ni, temveč je to prepuščeno posameznim občinam.
Po svojih zmožnosti oziroma po dogovoru z občino
"Vsaka šola to ureja sama v okviru svojih zmožnosti oziroma v okviru dogovora z ustanoviteljem, torej občino," je za STA povedala predsednica Združenja ravnateljev in pomočnikov ravnateljev Slovenije Mojca Mihelič.
"V novejših ali prenovljenih objektih so rešitve za hlajenje pogosto že sistemsko vključene, medtem ko se pri starejših stavbah pogosto iščejo nadomestne rešitve - senčenje, zračenje v hladnejših delih dneva, premična senčila in podobno," je dodala predsednica Skupnosti vrtcev Slovenije Silvija Komočar.
Vrtci z več težavami zaradi vročine
Vrtci, ki za razliko od šol sprejemajo otroke tudi čez poletje, se po njenih besedah po najboljših močeh trudijo zagotavljati varno in prijetno okolje za otroke tudi v najbolj vročih dneh. Pri tem se ravnajo tudi po pravilniku o normativih in minimalnih tehničnih pogojih za prostor in opremo vrtca, ki določa, da morajo biti prostori primerno prezračevani ter morajo omogočati zdravo in varno bivanje otrok.
"Ob tem želim posebej pohvaliti strokovne delavce v vrtcih, ki se izjemno odgovorno odzivajo na vremenske razmere. V poletnih mesecih prilagajajo ritem dejavnosti, prehrano, spodbujajo pitje tekočine, iščejo senčne kotičke na prostem in znotraj objektov. Vrtci sodelujejo tudi v nacionalnih ozaveščevalnih programih, kot je na primer Varno s soncem, kjer z različnimi dejavnostmi spodbujajo zaščito pred soncem ter zdrave življenjske navade," je pojasnila Komočar.
Šole letos niso imele večjih težav s tem, saj je bil vročinski val le zadnje dni pouka. Takrat so po besedah Mihelič poskrbeli, da so učilnice ponoči zračene. Učiteljem tudi svetujejo pouk zunaj, če je to mogoče. "Nekatere šole nimajo zelenih površin, kamor bi lahko odpeljale otroke, kar velja predvsem za mestne šole. V tem primeru so improvizirali, s tem da so več pili in podobne stvari," je še povedala predstavnica osnovnošolskih ravnateljev.
Temperature ne sme presegati 28 stopinj Celzija
Na splošno velja za šole in vrtce enako kot za druge delovne organizacije, torej da temperatura zraka v delovnih prostorih ne sme presegati 28 stopinj Celzija. "Večina šol v Sloveniji je v starih zgradbah, ki večinoma nimajo klimatskih naprav, saj te včasih niso bile potrebne," je pojasnila Mihelič.
Klime se namešča v novogradnje ali v okviru energetskih obnov. "V Sloveniji imamo tudi občine, ki niso naklonjene temu, da bi se šole in vrtci obnavljali. Imamo tudi občine, ki nimajo denarja za to," je dodala.
Po besedah Komočar so tako na državni kot evropski ravni na voljo sredstva, ki občinam omogočajo sofinanciranje energetskih prenov in ukrepov za prilagoditev na podnebne spremembe. "V Skupnosti vrtcev Slovenije pozdravljamo vsak tak korak ter občinam svetujemo, da razmišljajo dolgoročno in celostno," je dejala.
Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje po lastnih navedbah praviloma odobri vloge zavodov za vgradnjo sistemov ohlajevanja v starejše objekte, katerih ustanoviteljica je država, zlasti če gre za zavode iz toplejših območij Slovenije. "Alternativni ukrepi oz. splošna priporočila za zagotavljanje ustreznih klimatskih pogojev v prostorih vključujejo uporabo zunanjih senčil, nočno ohlajevanje, večjo uporabo zelenih streh, razširitev zelenih površin in drugo ter predvsem večjo izolacijo stavb. Za slednje se namenjajo evropska sredstva in tudi sredstva Eko sklada," so navedli na ministrstvu.
V Mariboru obnovljenih že veliko vrtcev in osnovnih šol
V Mestni občini Maribor je bilo v okviru energetskih obnov v zadnjih letih obnovljenih enajst od skupno 20 osnovnih šol in 20 od 37 enot vrtcev. "V okviru investicijskega vzdrževanja so bile nabavljene klime v desetih enotah vrtcev ter v dveh enotah vrtcev senčenje v okviru projekta Ready4Heat. Osnovne šole pa nabavljajo klimatske naprave večinoma iz presežkov prihodkov nad odhodki in s sredstvi šolskih skladov," so za STA povedali na tej občini.
Letos pripravljajo dokumentacijo za izvedbo energetskih sanacij 22 objektov šol in vrtcev v okviru javno-zasebnega partnerstva, ki bodo izvedene prihodnje leto.
STA