To pomeni, da bodo ti javni zavodi v celoti črpali elektriko za lastno obratovanje iz obnovljivih virov energije, morebitne nastale viške električne energije pa bodo distribuirali v druge javne objekte v lastni občine. Postavitev in delovanje sončnih elektrarn je predvidena do konca naslednjega leta.

Izbranih je bilo 7 osnovnih šol in Ledna dvorana

"S projektom želi Mestna občina Maribor prispevati k uvajanju obnovljivih virov energije na funkcionalnih površinah in objektih javnih zgradb v mestu. S tem bi pripomogli k energetski samooskrbi z električno energijo z minimalnimi posegi v naravi," so sporočili z občine.

Namestitev sončnih elektrarn je predvidena na OŠ Toneta Čufarja, OŠ Martina Konšaka, OŠ Kamnica, OŠ Franceta Prešerna, OŠ Franc Rozman Stane, OŠ Draga Kobala, OŠ Angela Besednjaka in na Ledni dvorani.

Omenjeni objekti so bili izbrani, ker imajo najbolj optimalne pogoje - ostrešje, kritine in pozicija strehe - in pridobljena soglasja za priključitev na elektroenergetsko omrežje.

100-odstotno financiranje

Skupna inštalirana moč sončnih elektrarn bo znašala 1,362 MWp, ocenjena proizvodnja električne energije na letni ravni pa je ocenjena na 1,491 GWh letno. Za projekt je mestna občina prejela nekaj več kot 740.000 evrov nepovratnih sredstev ministrstva za okolje, podnebje in energijo na javnem razpisu za sofinanciranje izgradnje novih naprav za proizvodnjo električne energije iz sončne energije na javnih stavbah in parkiriščih za obdobje 2024 do 2026.

Sofinanciranje je sicer 100-odstotno, delež občine pa je davek na dodano vrednost oziroma morebitne višje cene sestavnih elementov elektrarne. Pri pripravi projekta sta sodelovala tudi Energetsko podnebna agencija za Podravje Energap in javno podjetje Energetika Maribor.

STA