Več kot teden dni po zrušenju dela strehe na športni dvorani Vrbanska, s katero upravlja zasebni Zavod Antona Martina Slomška Maribor, preiskava vzrokov za dogodek še ni končana, je za STA povedal direktor zavoda Andrej Flogie. Po njegovih besedah bo najverjetneje trajala še kar nekaj časa, zanj pa zgolj sanacija strehe ni sprejemljiva.
Pojavljajo se primeri posttravmatskega šoka
Kot je po več kot tednu od dogodka, ki zgolj po srečnem naključju ni terjal človeških življenj, saj je bila sicer zelo zasedena dvorana prav v tistem trenutku prazna, dejal Flogie, se v šoli zdaj ukvarjajo predvsem s psihološkim svetovanjem otrokom in zaposlenim.
"Kar nekaj je takih otrok in ostalih, ki so imeli nedavno izkušnje tudi iz poplav, zato se pojavljajo primeri posttravmatskega šoka. Poskrbeli smo za razbremenilne pogovore z našimi svetovalkami in tudi zunanjimi strokovnjaki. Za nas je to zelo pomembno," je dejal Flogie.
Ob tem vodstvo zavoda dela na reorganizaciji izvedbe pouka, predvsem zagotavljanja primernih prostorov za izvajanje športne vzgoje. Tako Mestna občina Maribor kot okoliške šole so jim pri tem priskočile na pomoč, tako da bodo lahko njihove prostore koristili preko zime.
Kriminalistična preiskava še poteka
Kriminalistična preiskava po njegovih besedah še poteka, pri čemer so kriminalisti vanjo vključili strokovnjake in izvedence s posameznih področij, saj želijo priti do jasnega odgovora, zakaj se je neljubi dogodek zgodil.
"Kriminalisti so se zadeve lotili od samega začetka, od gradnje naprej. Vse skupaj bo trajalo še kar nekaj časa, medtem pa je objekt še vedno zapečaten. Streha je odprta, tako da je 1200 kvadratnih metrov parketa že uničenega," je dejal Flogie.
Zgolj v sanacijo strehe ne bo pristal
Ob tem je zatrdil, da sam zgolj v sanacijo strehe ne bo pristal in v takšne prostore otrok ne bo pošiljal. Tudi če bo vsa stroka trdila, da je sedanja ravna streha varna, v šoli v takšno rešitev po njegovih besedah nimajo več zaupanja, zato želijo novo projektiranje celotnega ostrešja. Takšne rešitve si v šoli niso želeli že v času gradnje, je dejal.
Za zdaj se trudijo, da bi zaščitili čim več opreme in objekt pokrili toliko, da preko zime ne bi nastajala še večja škoda. Slednja sicer še ni ocenjena, a zagotovo gre za več milijonov evrov. Po direktorjevih besedah je bil objekt sicer zavarovan na visoko vrednost, a ti postopki tečejo počasi in zavarovalnice rade iščejo vzroke za to, da bi bile odškodnine čim nižje.
Gradnjo športne dvorane je pred leti sicer financirala mariborska nadškofija, zavod pa je z njo tudi ustvarjal pomembne prihodke, ki jih zdaj ne bo. V dvorani so namreč prirejali različne dogodke, tudi maturantske plese in novoletne zabave, v njej so potekali športni treningi, tako da je bila dnevno zasedena od 7. do 22. ure, poroča STA.