Ob spremljanju aktualnega dogajanja o spornih izplačilih na Univerzi v Mariboru je za Sindikat vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije (SVIZ) povsem nesprejemljivo, da rektor omenjene javne univerze dr. Zdravko Kačič z izsledki revizijskih poročil o izplačilih honorarjev in drugih nepravilnostih, ki nakazujejo na sum kaznivih dejanj in odškodninsko odgovornost, ni takoj seznanil organov nadzora in pregona. Za izsledke je namreč vedel kar leto dni.

SVIZ že tri leta opozarja na nepravilnosti

Kot so v sporočilu za javnost zapisali na SVIZU, so prepričani, da bi moral rektor takoj ustrezno ukrepati, ker pa tega ni storil, nosi odgovornost za veliko škodo, ki jo afera povzroča celotni univerzi.
Nadaljujejo, da je pred približno tremi leti Vrhovno sodišče RS v postopku, ki ga je za svojo članico sprožil SVIZ, odločilo, da ima Univerza v Mariboru vzpostavljen neustrezen plačni sistem, po katerem učiteljev ni plačevala skladno z njihovimi nazivi.
“S tem univerza ni le kršila zakonodaje, temveč je (finančno) oškodovala tudi številne zaposlene in na njihov račun privarčevala znatna sredstva. Poročilo pa ugotavlja, da si je univerzitetna elita prav v času, ko je Univerza v Mariboru trdila, da za napredovanja zaposlenih nima sredstev, izplačevala nedostojne honorarje,” pišejo na SVIZ-u.

Nekaj posameznikov meče slabo luč na vse zaposlene

Sicer pa je Univerza v Ljubljani v približno istem času počela enako. Tudi zanjo je SVIZ pozval pristojne, naj raziščejo vse vidike zaslužkarstva nekaterih posameznikov v javnem sektorju, in vztrajal, da morajo biti vpeljane ustrezne sistemske izboljšave, vključno z vzpostavitvijo sistema stalnega nadzora, transparentnosti plač, transferjev in prihodkov. Opozarjajo, da je tovrstna dejanja zagrešilo nekaj posameznikov na obeh univerzah, da pa se zato slaba luč neupravičeno meče na vse zaposlene.
Vse do zdaj se ni spremenilo nič, temveč se stanje nasprotno – in nesprejemljivo – celo le še slabša. 

Nimajo sredstev za osnove, najdejo pa denar s sklepanjem pogodb z raznimi podjetji

Nadaljujejo z ugotovitvijo, da Univerza v Mariboru nima sredstev, da bi plačala asistente, ki morajo delati preko vseh razumnih in zakonitih meja, če si ne želijo zapreti poti za napredovanje, nima sredstev za napredovanja zaposlenih, niti za osnovno opremo in razvoj, vedno pa se najde denar za sklepanje pogodb z različnimi svetovalnimi in drugimi podjetji, za katerimi pogosto stojijo posamezni zaposleni na univerzi.

Ministra Pikala pozivajo, naj podrobno revizijo izvede Računsko sodišče, Kačič pa naj odstopi

Ministra dr. Jerneja Pikala SVIZ zato poziva, naj zahteva podrobno revizijo poslovanja Univerze v Mariboru, ki naj jo izvede Računsko sodišče RS.
SVIZ pričakuje tudi, da bo rektor mariborske univerze prof. dr. Zdravko Kačič, ki več kot leto dni ve za sume o nezakonitem ravnanju zelo vplivnih posameznikov na univerzi (poleg tega pa je bil v času, ki ga revizijsko poročilo obravnava, prorektor za finance), a ni naredil nič, da bi se stvari razjasnile, storil, kar je treba, razmislil o odstopu in tako pospešil nujno potrebno ugotavljanje odgovornosti vpletenih.