Potem ko so v Malečniku v lanskem letu uspešno zaključili z dolgo pričakovano obnovo fasade na župnijski cerkvi sv. Petra, imajo zdaj v malečniški župniji nove velike načrte. 

Pokojni papež vzpostavil posebno vez z Malečnikom 

Njihov velik zaklad je Marijino romarsko svetišče na Gorci, kjer se nahaja ena najlepših gotskih Marijinih cerkva v Sloveniji. Cerkvica je bila prvič omenjena že leta 1493, papež Frančišek pa ji je leta 2023 podelil privilegij popolnega odpustka. 

Leta 2023 je bilo znamenito Marijino romarsko svetišče na Gorci v Malečniku pri Mariboru z duhovno sorodstveno vezjo pridruženo papeški baziliki Marije Velike/Snežne v Rimu, papež Frančišek pa mu je hkrati s to pridružitvijo podelil dar popolnega odpustka, ki ga lahko verniki prejmejo v omenjeni cerkvi.

Gre za edino cerkev v Sloveniji, ki ji je dar popolnega odpustka za vse čase podelil prav papež Frančišek. To pomeni, da je bilo odpustke v omenjeni cerkvi pod določenimi pogoji mogoče prejemati že pred razglasitvijo svetega leta in da jih bo mogoče prejemati tudi po tem, ko se bo sveto jubilejno leto zaključilo. Tudi zaradi tega zanimanje za cerkev narašča: "To vidimo po vpisih v knjigo namenov in zahval. Cerkev je odprta vsak dan."

Poleg tega je papež Frančišek otrokom iz Malečnika poslal lastnoročno podpisano pismo s suhim žigom in tako malečniško starodavno Marijino svetišče povezal z baziliko Marije Velike/Snežne v Rimu, kjer je sedaj pokopan.

Objekt stoji sredi vinogradov, obdan je s pokopališčem in viden daleč naokoli. Kot so zapisali v Župniji sv. Peter pri Mariboru - Malečnik, je cerkev globoko zasidrana v srcih domačinov, romarjev in popotnikov.

O preteklih obnovah malo podatkov 

"V svetem letu 2025 je to svetišče svetoletna cerkev, prostor molitve, skupnosti in duhovne tolažbe. Zato želimo, da tudi njena zunanjost izraža dostojanstvo in lepoto, ki jo nosi v sebi," pravijo na župniji. Nadaljujejo, da imajo o obnovi cerkve v preteklosti malo podatkov. Iz vizitacijskih zapisov je razvidno, da je bila leta 1773 v celoti obnovljena. Drugo večjo obnovo je cerkev doživela v času Marka Glaserja leta 1860. Iz obstoječih virov je znano, da je bila fasada ponovno obnovljena leta 1965 in nato leta 2008, saj je bila pred tem v katastrofalnem stanju.

Cerkev zaradi svoje lege stoji v vremenskem smislu na izrazito izpostavljeni točki, kjer veter, padavine z vetrom in močna sončna pripeka vplivajo na obstoj barvnega sloja, ometa in naravnega kamna. "Kljub dejstvu, do so vse strani fasade na objektu izdelane iz enakega materiala, so se zaradi razlik v vlažnosti in temperaturi na posameznih mestih pojavile intenzivnejše rasti mikroorganizmov. Znano je, da so najbolj ogroženi deli fasade vetrovne in severne strani, senčne lege in podzidki. Na fasadi se pojavljajo kot temni madeži, posebej izrazito se vidijo na zahodni strani cerkve z zvonikom."

Dela ocenjena na 80 tisočakov 

Ker želijo fasado Marijine cerkve na Gorci rešiti pred nadaljnjim propadanjem, so se v župniji odločili, da skupaj s strokovnjaki, ki so obnavljali fasado župnijske cerkve, pristopijo tudi k sanaciji gorske cerkve. Ocenjeni stroški obnove znašajo 80.000 evrov. Dr. Sebastijan Valentan, župnijski upravitelj, pravi, da bi se lahko, če bodo uspeli zbrati dovolj sredstev, obnova začela že konec letošnjega leta. "Potrebna bo celovita sanacija fasade. Vidimo, da zamaka pri okenskih policah oziroma pri kamnitih zidnih okvirjih. Voda dela svoje, in če se ne bo pristopilo k sanaciji, bo škoda vedno večja."

Župnija se obrača na župljane in ostale darovalce, ki bi želeli pomagati. "Večji darovalci bodo zapisani na spominsko ploščo v cerkvi, vsi pa v starodavno knjigo dobrotnikov, ki se hrani v župniji. Svoj dar lahko nakažete na župnijski TRR ali ga osebno prinesete v župnišče."

Na vprašanje, kaj pa bo v cerkvici potrebno dolgoročno opraviti, Valentan odgovori: "Dolgoročno je predvidena restavracija notranjosti - vseh oltarjev, ki jih je šest. Gre za glavni oltar in pet stranskih oltarjev. Lani smo že nekaj naredili. Obnovljena je bila ena stranska ladja in tudi spovednica. Počasi, kolikor omogočajo sredstva, se lotevamo najbolj nujnih težav, da zaščitimo ta sakralni spomenik pred nadaljnjim propadanjem."