Že nekaj časa je trend večjega povpraševanja kot je same ponudbe nepremičnin v Mariboru. Vse to posledično pomeni, da so tudi cene temu primerne. Za pojasnila glede prodaje in nakupa nepremičnin smo se obrnili na nekatere mariborske nepremičninske agencije.
Na cene vplivajo številni dejavniki
Cene se tako razlikujejo predvsem od lokacije, starosti gradnje stavbe, velikosti nepremičnine ter dodatnih ugodnosti, med katera sodijo parkirna mesta, energetska učinkovitost ter pripadajoča terasa ali balkon. Prav tako so cene višje v središču mesta ali na bolj atraktivnih lokacijah.
Približna cena se giblje okoli 2000 do 3000 evrov na kvadratni meter, medtem ko so cene starejših stanovanj lahko tudi precej nižje.
Vedno večji pomen pridobiva tudi sama kakovost nepremičnine. Starejša gradnja sicer ponuja cenejšo ceno, vendar je pogosto potrebna prenova. Hkrati pa ob takšnih stanovanjih parkirišče ni zagotovljeno, pogosto so višji tudi obratovalni stroški. Novogradnje so energetsko učinkovite, moderno zasnovane, kar seveda terja svojo ceno.
[[image_1_article_70474]]
Nakup nepremičnine
Kot nam pojasni nepremičninski agent Branko Potočnik, je po stanovanjih absolutno več povpraševanj kot po nakupu hiš. Največ je tako povpraševanj po manjših stanovanjih, torej po garsonjerah, enosobnih, dvosobnih stanovanjih pa mogoče še trosobna pridejo v poštev. Kar je pa večje, je pa že povpraševanje manjše.
Marsikaj je odvisno od preferenc kupcev. Zelo je zaželeno med kupci, da stanovanju pripada kakšna terasa ali pa vsaj balkon. »Bolj so zaželene lokacije, kot so Center, Tabor ali Pobrežje. Od tega je seveda tudi odvisna cena nepremičnine. Sigurno na Taboru ali na Teznu ne moreta biti enaki ceni stanovanja,« še dodaja.
Kupci, ki imajo male otroke, v večini gledajo, da ima nepremičnina v bližini tako vrtec ali šolo. Kupcem, ki kupujejo nepremičnino kot investicijo pa je praktično skorajda vseeno kakšne institucije so v bližini ali kaj določena nepremičnina nudi oziroma vključuje. Starejši kupci gledajo predvsem na to, da absolutno more biti pripadajoč balkon ter obvezno dvigalo v stavbi. Če pa dvigala ni, iščejo stanovanja v nižjem nadstropju.
Nepremičninski posrednik Damijan Kokol izpostavi trend, da je vedno manj transakcij, kar pomeni, da imajo kupci nekoliko več izbire. Posledično se več ne proda vsaka nepremičnina po oglaševani ceni in v kratkem času.
Najem nepremičnine
Rast cen vpliva tudi na cene najemnin. Najemnine pa rastejo predvsem zaradi tega, ker ni veliko stanovanj za najem. Ponudbe je tako zelo malo. Kot nam pove Potočnik, se »Za eno stanovanje javi ter pride na ogled tudi po 15 ljudi, ki si želijo stanovanja. Pri tem je tudi veliko tujcev, največ je Ukrajincev. Vendar pa Slovenci niso preveč naklonjeni oddajanju stanovanja tujcem. Gre za neko jezično bariero, ki tujcem v Sloveniji onemogoča, da bi dobili najemniško stanovanje.«
Najemnine se seveda razlikujejo glede na lokacijo ter vrsto stanovanja. Kot lahko pogledamo na spletu, se najemnine za enosobno stanovanje začno pri 400 evrih mesečno pa vse tja do 700 evrov. Za dvosobno stanovanje je potrebno odšteti vsaj 500 evrov, lahko pa cena naraste tudi do 800 evrov, če gre za novogradnjo ali elitno lokacijo. Vse je seveda odvisno tako od lokacije stanovanja kot opremljenosti oziroma prenovljenosti.
[[image_2_article_70474]]
Cene nepremičnin ostajajo podobne že nekaj časa
Cene nekako stojijo že nekaj časa. »Večina ljudi govori, da bodo cene padle, vendar se le-te ne pomikajo navzdol. Jaz se bojim, da ker v Mariboru ni toliko ponudbe, da cene posebej ne bodo padale. Nekega posebnega padca ne pričakujemo,« dodaja Potočnik.
Novogradnje ali sekundarni trg nepremičnin?
Novogradenj v Mariboru ni veliko. Večina se jih tako sproti prodaja. Več je povpraševanja po sekundarnem trgu, saj je na tem delu tudi več ponudbe.
Na podeželju oziroma izven samega mesta se dlje časa prodaja kakšno stanovanje ali hiša kot če je le-ta locirana v mestu ali predelih kot sta na primer Tabor ali Pobrežje.
Ugoden čas za investicije
V nepremičnine je trenutno ugoden čas za investiranje. Odvisno je sicer od tega, kar nekdo potrebuje. Vendar če gledamo skozi daljše časovno obdobje, cene nepremičnin v Mariboru ne padajo. »Tako, da če ima nekdo viška denarja, je sigurno bolje, da jih investira v nakup nepremičnine, kot pa držati na banki, kjer z inflacijo veliko izgubi,« zaključuje Potočnik.
Kokol pa dodaja, da "se bančne obrestne mere znižujejo in so posledično krediti postali nekoliko dostopnejši, kar ob večji ponudbi na trgu pomeni, da je za kupce dober čas za nakup nepremičnine."