Kot smo poročali, se gradnja mariborske onkologije kočno nadaljuje. UNKIZ je dobil potrdilo o dokončnosti gradbenega dovoljenja in izvajalca že napotil na gradbišče, da nadaljuje z deli. 24ur.com medtem poroča, da so se stanovalci tik ob gradbišču znašli v nehvaležnem položaju.
Niso dobili niti sestanka z državo, zato se bodo borili dalje
Stanovalci že desetletje bijejo bitko za pošten odkup stanovanj. Dvakrat so se pritožili na gradbeno dovoljenje in ustavili gradnjo. Pravijo, da bi se z veseljem odselili, če bi država odkupila njihove nepremičnine po tržni vrednosti. Poudarjajo, da sočustvujejo z onkološkimi bolniki, a niso dobili niti sestanka z državo, zato se bodo borili dalje.
Stanovalci za 24ur.com povedo, da ne odpirajo oken in ne sušijo perila zunaj zaradi prahu in hrupa. Ne upajo si niti na dvorišče, da se jim kaj ne zgodi. Država jim je obljubljala, da bodo hišo odstranili pred gradnjo, zato so podpisali privolitev za začetek gradnje. Zdaj pa država ponuja nizke cene odkupa, manj od tržne vrednosti, ki znaša od 2000 do 2400 evrov na kvadratni meter. Stanovalci pravijo, da bi z veseljem sprejeli 2000 evrov.
Šest od štirinajstih lastnikov naj bi se po neuradnih informacijah Večera odločilo sprejeti ponujeno oziroma zamenjati stanovanja za katero od tistih, ki so v lasti UKC Maribor ali mariborskega javnega stanovanjskega sklada.. Vendar so stanovanja, ki jih ponuja država, po pričevanjih v slabem stanju: plesniva, z odstopajočim parketom, brez kuhinje in že desetletja prazna.
"Mi smo zelo na strani bolnikov"
Gradnja poteka le 37 centimetrov stran od njihove stavbe, zato so zaskrbljeno podali pritožbo na izdano gradbeno dovoljenje. "Mi smo zelo na strani bolnikov. To potrebujejo, a da nas nekdo izigrava in noče plačati, je višek," za 24ur.com pove stanovalec.
Bolniki z rakom so zaradi slabega stanja mariborskega onkologije začeli denar zbirati sami, a stanovalci pravijo, da ga ne bodo vzeli, ker ne dvomijo, da ima država denar.
Večer je sicer pred nekaj dnevi poročal, da naj bi v Ljubljani pripravljali nove ponudbe, ki bi bile skladne z zakonom o upravnem postopku in bi nato lahko sprožili postopek razlastitve, če se stanovalci z njim ne bi strinjali. Ker naj bi bile nove ponudbe nižje, ni pričakovati, da bo dogovor sklenjen kmalu.