Mariborski svetniki bodo na ponedeljkovi seji med drugim obravnavali predlog o združevanju skupnih služb in nekaterih drugih dejavnosti v mariborskih vrtcih. Do predloga so kritični v vodstvu Skupnosti vrtcev Maribor, pa tudi v sindikatu Sviz. V vrtcih so razočarani, ker jih občina o predlogu pred obravnavo v mestnem svetu sploh ni seznanila.
Načrtujejo dobrih 110.000 evrov prihranka
Gradivo o izvedbi projekta oblikovanja organizacijskega razvoja na področju združevanja vrtcev Mestne občine Maribor v centralno entiteto s skupnimi službami in dejavnostmi skupnega strokovnega pomena ima več kot 90 strani.
V njem je opravljena analiza sedanjega stanja, med drugim opredeljuje možnosti združevanja področja informacijske tehnologije, pravnega področja, javnih naročil, izterjave, izdelave pravnih mnenj in nabave, načrtuje pa tudi skupno projektno pisarno za prijavo na različne razpise. V dokumentu po vseh teh ukrepih v petih letih skupaj načrtujejo dobrih 110.000 evrov prihranka, kar predstavlja tri odstotke sedanjih stroškov teh področij.
Poudarek bi moral biti na otrocih, ne prihrankih
Vendar v Skupnosti vrtcev Maribor z načinom sprejemanja sprememb, ko so ga ubrali na mestni občini, niso zadovoljni. Predsednica skupnosti in ravnateljica vrtca na Pobrežju Branka Šamec je za STA med drugim povedala, da so na majskem skupnem srečanju sicer obravnavali tematiko, takrat so tudi dali nekaj pripomb in predlogov, nato pa so vse do danes ostali brez pojasnil.
"Moti nas, da nismo mogli pri pripravi predloga sodelovati do konca. Glede predvidenih prihrankov ne verjamemo, da se lahko uresničijo, saj nek računalničar za 2300 evrov bruto plače ne bo delal za vseh osem vrtcev. Ne želimo si niti enotnih javnih naročil, saj je to nemogoče izvesti. Želeli smo si pa podpore na nekaterih področjih," je pojasnila Šamec in poudarila, da bi morali predvsem misliti na otroke, in ne toliko na prihranke.
Arsenovič poudarja podražitve
Mariborski župan Saša Arsenovič je na današnji novinarski konferenci pred ponedeljkovo sejo dejal, da je občina pred petimi leti za dejavnosti vrtcev namenila okoli 16 milijonov evrov, danes pa so že pri 21. Ob tem še vedno prispevajo po dva milijona evrov za subvencije, kar po njegovem mnenju ni vzdržno, saj najeda zmožnosti občine za sanacije vrtcev.
Na očitke ravnateljic, da jih o predlogu rešitev niso predhodno seznanili, na mariborski občini sicer odgovarjajo, da so te bile ves čas projekta vključene, njihova stališča pa so bila osnova za iskanje možnih organizacijskih sprememb na z njihove strani predlaganih področjih. "Na delovnih srečanjih smo jim pojasnili, da organizacijske spremembe ne bodo v nasprotju z njihovimi stališči," so za STA povedali na občini.
K optimizaciji in racionalizaciji procesov so bili že lani pozvani s strani mestnega sveta, ko so obravnavali uskladitve cen programov vrtcev, so še pojasnili, zakaj so se sploh odločili za pripravo organizacijskih sprememb.
Glede strahu, da bodo posamezni vrtci v prihodnje izgubili tudi računovodske naloge in vodenje financ ter da vse skupaj vodi v popolno združevanje vrtcev, na mestni občini odgovarjajo, da so njihovi javni vrtci organizirani v skladu z veljavno zakonodajo, zato pri projektu organizacijskih sprememb niso razmišljali o združevanju.
Opozorila tudi iz Sviza
V zvezi z omenjenimi načrti mariborske občine so se oglasili tudi iz Sindikata vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije (Sviz), kjer so prepričani, da morajo imeti ravnateljice možnost enakopravno sodelovati v procesu ter biti pri tem bolj slišane in upoštevane, v oblikovanje organizacijskih sprememb pa bi moral biti po njihovem mnenju enakopravno vključen tudi sindikat.
Ob tem, tako kot že ob nameri združevanja javnih vrtcev v Ljubljani v začetku leta, opozarjajo, da načrtovane spremembe nikakor ne smejo poseči v samostojnost obstoječih zavodov in poslabšati kakovosti javne predšolske vzgoje, pač pa mora organizacijske izzive in težnje po optimizaciji poslovanja spremljati in preglasiti skrb za dodatno izboljševanje kakovosti vzgojno-izobraževalnega sistema.
STA