Ker je požar, ki je v skladiščnih prostorih podjetja Plana S na Teznem v Mariboru izbruhnil v soboto nekaj po 19. uri, predstavljal potencialno tveganje za okolje in zdravje prebivalcev, je bil ob njem aktiviran mobilni ekološki laboratorij NLZOH. Njegova naloga je bila pripraviti oceno vpliva požara na kakovost zunanjega zraka in posledično oceniti morebitni akutni vpliv požara na ljudi.

V požaru, ki je zajel montažne šotore s približno 9000 paletami plastičnih izdelkov, se je tvoril dimni oblak. Ta je bil glede na meteorološke podatke in topografske značilnosti območja usmerjen pretežno proti jugu, stran od gosto poseljenega dela Maribora oziroma Teznem, je zapisano v poročilu, ki ga je Center za okolje in zdravje pri NLZOH pripravil za Upravo RS za zaščito in reševanje.

Požar ni imel znatnega vpliva na ljudi in okolje

Mobilni ekološki laboratorij je zato v soboto med 22.15 in 22.45 odvzel vzorce zraka pri najbližjem stanovanjskem objektu v smeri širjenja dimnega oblaka, približno 150 metrov od lokacije požara.

NLZOH na podlagi preliminarnih rezultatov analiz v odvzetih vzorcih zraka ni zaznal povišanih koncentracij benzena nad mejo kvantifikacije.

"Dodatno ugotavljamo, da na podlagi podatkov merilne mreže kakovosti zunanjega zraka na Teznem niso bila zaznana povečanja onesnaževal v zraku. Ker ni bilo zaznanih znakov poslabšanja kakovosti zraka, smo se odločili, da podrobnejše analize odvzetih vzorcev niso potrebne," so navedli v poročilu.

Rezultati analiz zraka tako kažejo, da požar ni imel znatnega vpliva na kakovost zunanjega zraka v Mariboru in njegovi bližnji okolici. "Na podlagi pridobljenih podatkov lahko sklepamo, da požar ni predstavljal akutne nevarnosti za zdravje prebivalcev okoliških območij," je zapisano v poročilu.

Priporočajo analizo podtalnice v Bohovi

Glede morebitnega vpliva na podzemno oziroma pitno vodo pa poročilo izpostavlja, da so bile v času gašenja požara uporabljene večje količine vode.

"Voda po naših podatkih ni bila zajeta in je odtekala v tla ter posledično v podtalnico. Glede na bližino črpališča Bohova, ki oskrbuje prebivalce s pitno vodo, priporočamo podrobnejšo analizo kakovosti podzemne vode na tem območju," so navedli v poročilu.

Ob tem so dodali, da je dolgoročno spremljanje kakovosti podzemne vode ključno za oceno potencialnih kumulativnih učinkov sproščenih onesnaževal in za zagotavljanje varnosti vodnih virov.

Vzrok požara medtem še ni znan.