Kljub temu, da snega v letošnji ni v izobilju, je smučarska sezona na račun nekoliko nižjih temperatur v zadnjih dneh tudi na Mariborskem Pohorju v polnem razcvetu. Predvsem nočne in jutranje temperature so namreč dovolj nizke, kar smučarskim delavcem omogoča, da lahko zaženejo snežne topove. In tačas je na smučiščih do 20 centimetrov naravnega in kompaktnega snega.
Znova ali prvič na smučišču
Številni smučarski centri, med katerimi je tudi pohorski, pa ljubiteljem belih strmin ponujajo tudi smučarske šole, ki začetnike pripravijo do prvi smučarskih zavojev. A vseeno je treba upoštevati več dejavnikov, še preden se znova odpravimo na smučišče. V uredništvu osrednjega spletnega medija Maribor24.si smo preverili tudi, na kaj moramo biti pozorni, ko se znova ali prvič odpravljamo na smuko oziroma učenje smučanja. Z nasveti nam je pomagal dr. Goran Gumze, sicer trener in učitelj smučanja ter bivši alpski smučar.
Ustrezna fizična priprava in naučena smučarska tehnika
»Osnove varnega smučanja in s tem zdravju koristne rekreacije v naravi so dobra fizična priprava, pravilno naučena smučarska tehnika ter spoštovanje pravil FIS o vedenju na smučišču,« je pojasnil Gumze, ki se ukvarja s smučanjem 38 let, pedagoško delo v športu pa izvaja že 26 let. Delal je tako z vrhunskimi športniki, kakor tudi z rekreativnimi smučarji, zadnja leta pa poučuje oziroma uvaja v smučanje in trenira predvsem otroke.
Za začetnike nekajdnevni intenzivni tečaj
Sogovornik poudarja, se morajo tako začetniki kot tudi bolj izkušeni smučarji priučiti pravilne tehnike oziroma jo vsako sezono izboljševati. »Prav zato je priporočljivo, da v ta namen najamejo učitelja smučanja oziroma se vpišejo v tečaj pri eni izmed smučarskih šol,« svetuje Gumze in nadaljuje, da bolj izkušenim smučarjem priporočajo vsaj dve uri predelave tehnike v začetku sezone, medtem ko začetniki potrebujejo nekaj dni do enega tedna intenzivnega tečaja. »Če se odločimo za individualni pristop k učenju, slednje naj ne bi trajalo dlje kot 4 ure dnevno s počitkom za malico po dveh urah vadbe. Delo v skupini pa lahko traja tudi 5 ur,« je dejal Gumze.
Prijatelji in sorodniki niso za učenje
Učitelj mora biti po njegovih besedah primerno izobražen, zaželena je licenca in plačano zavarovanje za sezono, kar je pri smučarskih šolah to načeloma urejeno. »Učitelja izberemo glede na naša pričakovanja in znanje smučanja, pomembno je, da nas ne učijo prijatelji in sorodniki. Ti morda dobro smučajo, vendar ne poznajo pravilnega procesa predajanja znanja in metodike poučevanja. To je še posebej pomembno pri učenju otrok, ki se učijo preko igre in jih lahko napačen pristop odvrne od smučanja,« pravi Gumze.
Učitelji ter primerne zamere in oprema
Ne glede na to, ali se smučanja učijo otroci ali odrasli, Gumze svetuje, da slednje počnejo tečajniki z usposobljenimi učitelji in v primernih razmerah ter opremo. »Izpostavil bi ustrezen teren, sneg, vreme in znanju ter starosti primerna oprema, o kateri lahko svetujejo učitelji ali v izposojevalnici opreme oziroma športni trgovini. Glavno vodilo pa naj bosta previdnost in dovolj počitka,« je poudaril sogovornik in sklenil, da je smučanje krasen šport, vendar pa je lahko ob neupoštevanju osnovnih pravil in precenjevanju lastnih sposobnosti še kako nevaren.