“Košaki TMI, ki upravljajo eno največjih sodobnih klavnic v Sloveniji, se javnosti in potrošnikom predstavljajo s sloganom ‘Ustvarjeno s polno mero ljubezni’. Vendar na skrivaj pridobljeni posnetki skritih kamer jasno pokažejo, da za zidovih klavnice Košaki živali ljubezni nikakor niso deležne,” so v sporočilu za javnost zapisali v AETP.
Živali tepejo, nanje kričijo in jih zbadajo z električnimi palicami
Kot so pojasnili, mesarji na klavni liniji domače živali tepejo, nanje kričijo in jih zbadajo z električnimi palicami. “Omama pred izkrvavitvijo do živali ni nič bolj prizanesljiva. Prašiče se z elektrošoki spodi v plinsko komoro, kjer se v agoniji zadušijo, manjši pujski pa so omamljeni kar z udarcem po glavi. Po postopku omame, uspešne ali pa tudi ne, se vse prašiče z nožem vbode v vrat,” so popisali dogajanje v Košakih.
V društvu so ob temu poudarili, da so vse te klavniške prakse, razen brcanja živali in neustrezne aplikacije električnih sunkov, na podlagi evropske uredbe zakonite.
Na klavni liniji za govedo se bike, pa tudi krave, telice, teličke, “po vrsti, prav tako s pomočjo elektrošokov, nažene v kletko za omamljanje, kjer so imobilizirani in lahko vidijo ter vonjajo, kakšna smrt jih bo kmalu doletela”. “Nato jim operater s strelno napravo v čelo zabije penetrirni klin in če gre vse po sreči, biki nemudoma izgubijo zavest. Nato se jih dvigne za eno nogo, da jim klavec prereže vrat. Vendar, kot kažejo posnetki, veliko bikom opisan način omame povzroči le hudo boleče in paralizirajoče poškodbe lobanje, tako da izkrvavitev doživijo pri zavesti,” so izpostavili.
Izkrvavitev prašičev po uporabi plinske komore eden najmanj bolečih načinov usmrtitve
Izkrvavitev prašičev po uporabi plinske komore z visoko koncentracijo ogljikovega dioksida velja celo za enega najmanj bolečih načinov usmrtitve živali, so izpostavili. Posnetki pa po njihovih navedbah kažejo, da je ta način omame daleč od predstav, da prašiči v plinskih komorah mirno zaspijo. “Nasprotno, vse živali so vidno prestrašene in se upirajo pregonu v prostore, kjer poteka zakol,” so navedli.
V AETP so zapisali še, da ob dejstvu, da “zakonodaja posnete klavniške prakse podpira oziroma omogoča, obstaja utemeljen sum, da podobno obratujejo tudi druge klavnice po Sloveniji”.
Mariborsko Tovarno mesnih izdelkov Košaki z okoli 100 zaposlenimi sicer zadnjih nekaj let lastniško obvladuje podlehniška mesarija Žerak. Lansko leto je zaključila z 10,7 milijona evrov prihodkov, kar je za dobrih pet odstotkov manj kot leto prej. Ob tem je vknjižila 38.000 evrov dobička.
Sicer pa so poleti zaokrožili tudi posnetki spornega ravnanja z živalmi na farmi Ljutomerčan. Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin je tedaj pristopila k preverjanju pristnosti posnetkov in ugotavljanju dejanskega stanja na terenu, inšpektorji pa v času nadzora, ki je trajal več dni, niso ugotovili večjih nepravilnosti.