Božidar Šušteršič iz Iniciative mestni zbor sporoča, da bo Mestna občina Maribor (MOM) kmalu obravnavala spremembe in dopolnitve občinskega podrobnega prostorskega načrta (OPPN) za del območja med Čufarjevo, Šolsko, Osojnikovo ulico in pokopališčem na Pobrežju, vendar so predlagane spremembe po njegovem preobsežne, da o njih še prej ne bi tekla “razprava na svetu mestne četrti Pobrežje kot tudi na mestnem svetu MOM ter seveda javnosti.”
Brez javne objave
Zakaj torej gre? Kot navaja Šušteršič, je mariborski župan Saša Arsenovič med drugim izdal javno naznanilo o javni razgrnitvi dopolnjenega osnutka spremembe in dopolnitev že omenjenega prostorskega načrta z navedbo območja sprememb in dopolnitev, a tega niso objavili na svoji spletni strani, kjer so navadno objavljeni javni razpisi in objave. Ob tem se najbolj sporen zdi Šušteršiču še 9. člen. Kot navaja, gre za popolno spremembo načina ogrevanja za celotno območje (in ne samo za gostinski objekt MAK, ki je pobudnik in naročnik).
Kotlovnice nismo opazili
“To pomeni umeščanje kotlovnice ali več njih v velikosti do 10 MW v območju OPPN, ki pa nima osnove v uvodno izdanem sklepu. Za lažjo predstavo, kaj pomeni kotlovnica do 10 MW naj navedemo, da je projekt umestitve energetskega objekta v letu 2015 na področju Studencev, ki je močno odmeval v javnosti, obravnaval kotlovnico na biomaso velikosti 5 MW in je zasedal površino približno 4000 kvadratnih metrov z višino objekta 21 metrov in višino dimnika 30 metrov. Pomembno je navesti tudi to, da ima investitor, ki omenjeno sosesko že gradi v prvi fazi, izdano pravnomočno gradbeno dovoljenje, ki opredeljuje način ogrevanja s toplotno črpalko voda-voda – kot ga ima preko ceste stoječ Dom Danice Vogrinec, in ki je verjetno v vseh pogledih bolj sprejemljiv kot pa kotel na biomaso. Vse zgoraj navedeno je predlagatelj sprememb in dopolnil OPPN zamolčal. Tudi svet MČ Pobrežje, ki je edini dobil poziv za obravnavo sprememb in dopolnil OPPN, je obravnaval in dal pripombe le na del, ki se nanaša na gostišče MAK, saj določila o kotlovnici ni niti opazil,” je jasen Šušteršič.
Izbris člena
Dodaja še, da njihov nameni niso zaviranje načrtov restavracije Mak, a župana poziva, da z amandmajem zahteva izbris 9. člena. “O razlogih za odpiranje možnosti za umestitev kotlovnic(e) na biomaso v tem prostoru kot tudi o učinkih kontinuiranega izkoriščanja biomase za pridobivanje toplote in energije pa se lahko vrši javna razprava kdaj drugič, izven navedenega odloka,” sklene Božidar Šušteršič.
Občina mora upoštevati strokovno mnenje
Trditev, da javne objave ni bilo, je nepreverjena in napačna, pa odgovarjajo v mariborski občini. Vodja sektorja za urejanje prostora Maja Reichenberg Heričko pravi, da je bila javna objava prostorskega akta kot tudi objava javnega naznanila objavljena na prostorskem portalu MOM. “Postopek priprave prostorskega akta poteka v skladu z natančnimi določili področne zakonodaje. V postopku sodelujejo državni in lokalni nosilci urejanje prostora, ki preko svojih smernic in mnenj usmerjajo razvoj prostorskega akta. Dejstvo je, da se zaradi spreminjanja področne zakonodaje, posledično pri posameznih spremembah in dopolnitvah prostorski aktov, pogosto spreminjajo tudi določila, ki se nanašajo na posamezno področje, saj nosilci urejanja prostora v svojih mnenjih navedejo zahteve iz veljavne področne zakonodaje in se tovrstne zahteve nanašajo na celotno območje, ki se ureja z določenim prostorskim aktom, ne le na območje sprememb in dopolnitev. Zahteva po načinu ogrevanja, kot je zapisan v dopolnjenem osnutku odloka, izhaja iz mnenja lokalnega nosilca urejanje prostora – Skupna občinska uprava – Skupna služba za varstvo okolja, ki jo MO Maribor mora upoštevati.”