Na Regionalni razvojni agenciji za Podravje – Maribor v okviru Sektorja za podjetništvo vzpodbujajo podjetniško okolje z več projekti. Eden izmed njih je Regionalno skrbništvo, ki ga izvaja javna agencija SPIRIT Slovenija, koordinator projekta za Podravsko regijo je RRA Podravje – Maribor. Namen projekta, ki so ga izvajali med julijem 2020 in septembrom 2022, je identifikacija in vnos investicijskih priložnosti/projektov, ki iščejo investitorja, v slovensko bazo investicijskih priložnosti SPOT-IP, kjer so v primerni obliki dostopni vsem potencialnim investitorjem in drugi zainteresirani javnosti. Podjetjem omogočajo ažuriranje podatkov in informacij v bazi poslovnih con UIRS, jim pomagajo na področju internacionalizacije poslovanja, pridobivanju nepovratnih in povratnih sredstev ter na področju iskanja strateški partnerjev oziroma investitorjev. Vrednost projekta je za Podravje je znašala 96.578,00 evrov (z DDV-jem).

V okviru Evropske podjetniške mreže, katere vodilni partner je Gospodarska zbornica Slovenije, RRA Podravje – Maribor pa eden izmed projektnih partnerjev, nudijo podjetjem informiranje, pomoč in svetovanje na področju iskanja poslovnih partnerjev, organizacije poslovnih srečanj, javnih razpisov in programov EU. RRA Podravje – Maribor se je v dogovoru z Mestno občino Maribor leta 2000 vključila v Evropsko podjetniško mrežo (predhodno EIC) z namenom nudenja podpornih storitev podjetjem in obrtnikom pri iskanju poslovnih partnerjev in koriščenju projektnih sredstev. Projekt so izvajali med januarjem 2020 in decembrom 2021, njegova skupna vrednost je znašala 1.254.000,00 evrov, financiran je bil v okviru Programa za konkurenčnost podjetij ter mala in srednja podjetja (2014–2020).

Oblikujejo Strategijo za privabljanje investitorjev v Podravsko regijo

Namen projekta Invest Podravje je nudenje podpore pri dezinvestiranju (prodaji proizvodnih hal, delavnic, skladišč, …), iskanju investitorjev za vstop na nove trge, iskanju investitorjev, da njihov nov produkt prodre na trg, iskanju strateškega investitorja, iskanju najbolj primerne lokacije za izvedbo investicije in iskanju prave investicijske priložnosti glede na želje investitorja. Na spletni strani www.investpodravje.si je zbranih več kot 50 investicijskih priložnosti na območju Podravja. Trenutno v sodelovanju z vsemi 41 občinami podravske regije in ostalimi institucijami ter partnerji poteka priprava Strategije za privabljanje investitorjev v Podravsko regijo. Analizi gospodarstva in človeških virov sta pokazali potrebo, da se oblikovana strategija nadgradi z delavnicami oziroma posveti. Z organiziranimi petimi delavnicami (od novembra do zadnje v februarju) si prizadevajo oblikovano strategijo dopolniti, predvsem pa jo povezati s strokovnimi in političnimi deležniki z namenom, da bi strateški dokument, ki je pripravljen, šel v implementacijo. “Strategija prepoznava 22 sektorjev, iz katerih bi bilo smiselno privabljanje investitorjev, od tega se želimo prednostno osredotočiti na deset sektorjev. Definiranje prednostnih sektorjev je podlaga za proaktivno nagovarjanje domačih in tujih investitorjev,” so sporočili z RRA Podravje – Maribor.

Ključni kvalitativni cilji strategije so: povečati povprečno dodano vrednost na zaposlenega v regiji, povečati neto plačo zaposlenih v regiji in s tem kupno moč, zmanjšati število ljudi, ki dnevno komutirajo v druge regije, zmanjšati število mladih, ki odhajajo iz regije in privabljanje talentov v regijo.

Podjetnikom nudijo celovite podporne storitve na enem mestu

SPOT svetovanje Podravje je ena izmed 12 regijskih poslovnih točk v Sloveniji. Cilj projekta SPOT svetovanje Podravje, katerega vodilni partner je RRA Podravje – Maribor in ga izvajajo od januarja 2018, je povečanje informiranosti in znanja za reševanje izzivov na podjetniški poti v vseh fazah podjetniškega ciklusa ter povečanje zgodnje podjetniške aktivnosti, kar bo prispevalo k večjemu nastajanju in izboljšanju rasti in razvoja podjetij. SPOT svetovanje Podravje, v katerem kot projektni partnerji sodelujejo Štajerska gospodarska zbornica, Območna obrtno-podjetniška zbornica Maribor, Znanstveno raziskovalno središče Bistra Ptuj, Raziskovalno-informacijski center Slovenska Bistrica, izvaja storitve za potencialne podjetnike ter obstoječa mikro, mala in srednje velika podjetja, z namenom krepitve podjetniškega potenciala ter pospeševanja ustanavljanja novih podjetij. Projekt se po 5-letnem obdobju, ko je bil v vrednosti 1.790.400 evrov financiran iz Evropskega sklada za regionalni razvoj, Ministrstva za gospodarstvo, turizem in šport ter SPIRIT Slovenija, javna agencija, v prvih desetih mesecih leta 2023 nadaljuje pod okriljem istih financerjev v vrednosti: 344.800,00 evrov. V okviru letošnjega nadaljevanja projekta nudijo potencialnim in obstoječim podjetnikom poleg osnovnih podjetniških svetovanj še dodatno mentorsko podporo ter možnost vključitve v različne podjetniške dogodke, delavnice, izmenjave dobrih praks in usposabljanja. Eno izmed teh je 50-urno zaključeno usposabljanje ABC podjetništva za pridobitev osnovnega podjetniškega znanja. Z namenom pridobitve naprednega podjetniškega znanja pa organizirajo usposabljanja ABC plus podjetništva.

Pomagajo pri razvijanju lastne podjetniške ideje

PONI Podravje predstavlja model podjetniškega usposabljanja, v okviru katerega udeleženci v času štirih mesecev, kolikor traja zaposlitev v programu, razvijejo in realizirajo lastno podjetniško idejo. To dosežejo skozi celostni program podjetniških usposabljanj, skozi mentorstvo in nudenje vsestranske pomoči udeležencem pri uresničevanju njihovih poslovnih idej. Udeleženci so za obdobje štirih mesecev zaposleni pri enem izmed partnerjev projekta PONI Podravje: Regionalni razvojni agenciji za Podravje – Maribor ali Znanstveno-raziskovalnem središču Bistra Ptuj. V teh štirih mesecih so zaposleni za polni delovni čas, v času zaposlitve pa razvijajo svojo podjetniško idejo. 1. februarja 2023 je svojo pot začela 7. (zadnja) skupina 17 udeležencev (11 Maribor, 6 Ptuj), ki bo štiri mesece razvijala svojo podjetniško idejo.

Mladim podjetjem omogočajo najem poslovnih prostorov po ugodnih cenah

Mrežni podjetniški inkubator Podravje je namenjen spodbujanju podjetniške aktivnosti in kulture s ciljem ustanavljanja novih podjetij ter novih inovativnih delovnih mest v Podravski regiji. Je vrsta podjetniškega inkubatorja, ki mladim podjetjem nudi učinkovito podjetniško okolje s strokovno podporo v procesu njihovega razvoja, rasti in vzpostavljanju partnerstev na domači in mednarodni ravni, pomoč pri iskanju virov financiranja iz zasebnih in javnih sredstev, brezplačne podjetniške delavnice in izobraževanja ter ugoden najem infrastrukture na več lokacijah. Prijavijo se lahko potencialni podjetniki in mlada podjetja, katerih starost praviloma ne presega pet let. »Vzpostavitev regijskega inkubatorja predstavlja nadgradnjo in s tem zaključen krog pri vzpostavljanju podpornega okolja za podravsko podjetništvo, saj smo do sedaj z nacionalnimi in evropskimi programi, kot so PONI, SPOT, SIO-ŠTP 2020-22 in EEN na RRA Podravje – Maribor ter hčerinskim podjetjem Štajerski tehnološki park (ŠTP), potencialnim podjetnikom in mladim podjetjem že nudili strokovno pomoč, tako pri razvoju poslovne ideje kot pri svetovanju ob registraciji podjetja ter tudi povezovanju partnerjev doma in v tujini,« je celovitost podjetniške storitve RRA Podravje – Maribor in cilje MPIP predstavil direktor Uroš Rozman.

Sedež Mrežnega podjetniškega inkubatorja Podravje (MPIP) je v poslovni stavbi RRA Podravje – Maribor na Pobreški cesti 20 v Mariboru. Enote inkubatorja, kjer lahko mladi podjetniki najamejo poslovne prostore po ugodnih cenah, se nahajajo v Mariboru v prostorih Energetike Maribor in ŠTP, občini Hoče – Slivnica v prostorih objekta PGD Bohova in v občini Šentilj na lokaciji Slovenske ulice 1, kmalu pa bodo na voljo prostori na več lokacijah v podravski regiji, saj se na RRA Podravje – Maribor trudijo vzpostaviti še več MPIP enot. Trenutno razpoložljive poslovne prostore zaseda deset podjetij. »MPIP je strateškega pomena za celotno Podravsko regijo, zato tesno sodelujemo z lokalnimi skupnostmi. Trenutno so v teku dogovori za najem poslovnih prostorov v občinah Miklavž na Dravskem polju, Lovrenc na Pohorju in Rušeje povedal Rozman ter dodal, da hkrati »poteka tudi proces potrditve projektne dokumentacije za sodobno prenovo dveh delov zgodovinskega objekta bivše Moške kaznilnice v Mariboru iz leta 1889 (dva dela sta že obnovljena, tam je tudi sedež RRA Podravje – Maribor) z namenom vzpostavitve Kreativnega parka Drava (KPD), ki bo postal regijsko stičišče podjetništva, tehnologij in kreativnih industrij s tesno vpetostjo digitalizacije regije in usposabljanj na področju podjetništva. Tudi na tej lokaciji bodo na voljo poslovni prostori za člane MPIP.«

Kreativni park Drava bo postal sodobni podjetniško-razvojni center

Na RRA Podravje – Maribor si bodo skupaj z Mestno občino Maribor prizadevali, da Kreativni park Drava (KPD), kjer ima sedež tudi razvojna agencija, v tej finančni perspektivi s procesom prenove objekta postane sodobni podjetniško-razvojni center, ki bo predstavljal regijsko stičišče podjetništva, tehnologij in kreativnih industrij s tesno vpetostjo digitalizacije regije in usposabljanj ter svetovanj na področju podjetništva. KPD bo ponujal co-working prostore za podjetnike, razvojna podjetja in podjetniške mreže. Prav tako bo vključeval razstavno-prireditveni prostor, ki bo omogočal izvedbo hišnih sejmov za regijsko gospodarstvo. “V luči trajnostnega razvoja bomo znotraj KPD ustvarili regijski demonstracijski center krožnega gospodarstva, mrežnega talent centra za podporo mladim v šolah in programih usposabljanja ter demonstracijski center pametne stavbe, za katerega verjamem, da bo predmet velikega zanimanja ne samo slovenskega ampak tudi evropskega gospodarstva,” je razložil Uroš Rozman.