Aktualni rektor Univerze v Mariboru prof. dr. Zdravko Kačič nekdanjo vodstvo obtožuje, da le-to ni storilo ničesar, ko je prejelo revizijsko poročilo, ki priča o nejasni izgubi 50 milijonov. Ob primopredaji funkcije pa je sam takoj ukrepal in dokument, ki je trenutno še osnutek, predal nevtralni inštituciji, ki mora pripraviti končno poročilo.

Ob primopredaji funkcije enega poročila sploh ni prejel

V medijih je bila v prispevku z naslovom »Spornih 50 milijonov evrov izplačil« izpostavljena Univerza v Mariboru. Novinarji so podatke zajeli iz dveh poročil, ki jih je po naročilu bivšega vodstva Univerze v Mariboru 26. 2. 2018 pripravila družba Ernst & Young – Svetovanje, davčno svetovanje, d.o.o., iz Ljubljane, svojih ugotovitev pa novinarji niso zajemali iz poročil revizijske hiše. Izbrano podjetje prav tako ni zavezano standardom revizijskega poslovanja.

Prvo poročilo z naslovom “Revizija poslovanja s poudarkom na forenzičnem pregledu” zajema le 17 strani. Čeprav je poročilo datirano na dan 31. 03. 2017, rektorju Univerze v Mariboru prof. dr. Zdravku Kačiču na primopredaji dne 20.06.2018 ni bilo predano.

Članice Univerze v času prejšnjega vodstva poročil sploh niso prejele

Kot kritično ugotavlja Kačič, bivše vodstvo tega poročila ni predstavilo članicam UM, poročilo prav tako ni bilo obravnavano na UO UM. Isto podjetje je 26.02.2018 po novem naročilu bivšega vodstva UM in po novi pogodbi ter novem plačilu pripravilo dokument Pregled transakcij za izbrani vzorec dobaviteljev in projektov v obsegu 74 strani ter ga predalo bivšemu vodstvu UM.

Bivše vodstvo UM tega poročila ni dalo v pregled članicam Univerze v Mariboru, čeprav se poročilo nanaša na njihovo poslovanje.

Prejšnje vodstvo ni najelo pravih revizorjev

V drugem poročilu prav tako manjka obdobje za leto 2010, ki je bilo v prvem poročilu zajeto, “in to kljub prvotnim ugotovitvam, da je bila poraba sredstev Univerze v Mariboru v letu 2010 preko nekaterih zunanjih dobaviteljev zelo visoka.” Aktualni rektor tako prejšnje vodstvo UM obtožuje, da niso naročili revizije, pregleda in strokovnega mnenja pri pravi revizijski hiši. Namesto tega bi naj naročeno gradivo nerodno poimenovali “forenzična revizija”, za slednje pa so najeli podjetje, ki ni izvedlo postopka revizije ustrezno pooblaščenih revizorjev po strogo določenih pravilih.

Trenutni rektor prav tako ne ve, ali je prejšnje vodstvo glede na končno poročilo naznanilo kakšno kaznivo dejanje. Pa vendar je potrebno omeniti, da nobeno od omenjenih poročil dejansko ne ugotavlja nepravilnosti, ampak zgolj opredeljuje morebitna tveganja na posameznih področjih poslovanja.

Aktualni rektor je reagiral takoj

Kot še razlagajo z UM, je rektor UM prof. dr. Zdravko Kačič ob nastopu svoje funkcije takoj pristopil k pregledu dokumenta, ki mu je bil predan ob primopredaji, torej drugega dokumenta svetovalnega podjetja Ernst&Young (za prvi dokument tega ni mogel storiti, ker mu ni bil predan), in izvedel naslednje aktivnosti: opravil je razgovor s pooblaščenimi revizorji, dokument je predstavil kolegiju dekanov in članicam UM, ki jih dokument zadeva, vso dokumentacijo je predal tudi nevtralni inštituciji, ki mora podati končno poročilo. Že na naslednji seji Upravnega odbora meseca oktobra bo tako predstavil vse izsledke.

“Če bodo usposobljeni strokovnjaki pri pripravi končnega poročila ugotovili, da je prišlo do nepravilnosti v postopkih, ki so potekali na Univerzi v Mariboru, bodo organi Univerze v Mariboru sprožili ustrezne postopke,” še obljublja.

Sploh ni šlo za 50, temveč 21,2 milijonov evrov

Rektor prav tako pojasnjuje, da je bilo 50 milijonov evrov, ki so bili tako neustrezno izplačani med leti 2010 in 2016, porabljenih za izvedbo raziskovalnega in pedagoškega procesa, in to predvsem na izrednem študiju in za delovanje posameznikov v tržnih projektih ob sodelovanju z gospodarstvom.

“Višina izplačil za zaposlene na podlagi avtorskih  pogodb je na Univerzi v Mariboru za čas od leta 2011 do leta 2016 znašala 21,2 mio eur in ne 50 mio eur, kot je bilo zapisano,” opozarja Kačič.