S 1. januarjem preteklega leta je stopil v veljavo ukrep zamejitve cen toplote in znižan DDV 9,5%, ki je trajal vse do konca aprila. Sprejet v prizadevanju za uravnavanje gospodarskih dejavnikov, je ta ukrep posegel v različna gospodarska področja, s ciljem doseči stabilnost in vzpostaviti ravnovesje med ponudbo in povpraševanjem.
Po preteku zamejitve cen se je v maju ohranilo le zmanjšanje davka na dodano vrednost in oprostitev plačila za obnovljive vire. V poletni sezoni je ta davek narasel za 12,5%, kar se je poznalo na zvišani ceni toplotne energije.
Kakšne so bile dejanske cene toplotne energije?
Po podatkih, ki smo jih prejeli s strani Energetike Maribor, je neto variabilna cena toplotne energije decembra 2022 znašala 76,75 EUR/MWh in v lanskem obdobju veljave zamejenih cen ter znižanega DDV od januarja do aprila znašala 98,70 EUR/MWh, kar se je spremenilo maja, ko je ukrep prenehal veljati in se je upošteval le znižan DDV. Cena toplotne energije je tako za mesec maj znašala 127,70 EUR/MWh.
Po preteku zamejitve in zvišanju DDV je neto variabilna cena toplotne energije od junija do septembra ostala enaka. Sprememba se je poznala le v bruto znesku, ki se je iz maja, ko je znašal 139,83 EUR/MWh, na junij zvišal za dobrih 15 EUR, kar je pomenilo ceno v višini 155,79 EUR/MWh.
S 1. 1. 2024 se je zaradi spremenjenih cen energentov in energije prilagodil variabilni del cene toplote. Nova cena za gospodinjski odjem znaša 134,19 EUR/MWh z DDV. Več si lahko preberete na straneh Energetike Maribor.
V začetku kurilne sezone oktobra lani je Energetika Maribor ceno toplotne energije znižala in to na 107,79 EUR/MWh neto ali 131,51 EUR/MWh bruto. Na kar se je decembra pojavila anomalija. Kljub ohranitvi letnega specifičnega stroška EN+OM z DDV iz oktobra in novembra, ki je znašal 162,97 EUR/MWh, je variabilna cena toplotne energije padla na 93,00 EUR/MWh neto ali 113,47 EUR/MWh bruto. Pri obračunu konec leta 2023 je to povzročilo nekolikšno zmedo ob dvigu cen iz 93 EUR/MWh neto decembra na 109,99 EUR/MWh neto januarja letos.
"Ta cena (decembra) bi dejansko še vedno bila 107,79 EUR/MWh... Torej skupen strošek se ni spremenil. To pa zato, ker toliko kot smo znižali variabilo smo zvišali fix," nam je razložil direktor Energetike Maribor, Jože Hebar. Bruto cena obračunske moči se je namreč dvignila iz 2,33 na 3,66 EUR/kW. "Mi imamo problem, če ne moremo od drugod denarja pobrati bomo imeli težave z likvidnostjo. Zato bi pri nas morali fiksni stroški s položnico pokrivati v sumi fiksne stroške, ki jih ima družba. Variabila bi pa morala biti čim bolj odvisna od proizvedene in oddane toplote," doda direktor Hebar.
Obračun za december namesto za celotno kurilno sezono
Opomni tudi, da je to, "da je velik del fiksnih stroškov v variabili in da bi na ta način spodbujali odjemalce k varčevanju" bilo primerno, ko so bile cene še stabilne. Med leti 2021 in 2022 pa je znaten dvig cen povzročil izpad prihodka na področju kogeneracij. Posledično mora Energetika Maribor poskrbeti, da bo poslovanje potekalo neogroženo.
"Zato smo prilagodili... še vedno fix ne pokriva vseh fiksnih stroškov, prej smo jih imeli od 17 do 20, zdaj pa jih imamo tja proti 70 in 80... To nikoli ni točno na decimalko, saj je odvisno od porabe toplote, vremena ipd. ... Naš plan je vedno tak, da streljamo na bežečo tarčo, ki je še malo skrita. Torej mi moramo v začetku sezone, ko izračunamo ceno, vedeti približno kakšna bo zima, kar nikoli ni garantirano, in koliko bo odvzete toplote ter koliko bo zakupljenega plina," razloži direktor Hebar.
Preko Mobilne Energetike lahko spremljajte vašo porabo energije, sledite plačilom, preberete najnovejša obvestila ter primerjajte porabo energije s povprečno porabo vašega objekta.
"Sedem najbolj čistih mest v Evropi ima sežigalnico, Dunaj ima tri"
"Konec februarja odhaja naša največja kogeneracija TOM 3 iz obratovalne podpore. Do takrat bo ta edina nosila približno 13 EUR/MWh zrven... kar je skoraj nič. Ostale pa nič, to pa zaradi tega, ker so po novi pogodbi in je izračun po postavljeni referenčni ceni, ki je postavljena tako visoko, žal potem izzid nula. Pomeni, da s kogeneracijami praktično delamo izgubo," pojasni direktor Hebar. Za razlog navaja sorazmerno nizke nakupne oz. odkupne cene elektrike na borzi. Nadaljuje: "In to je bil en od razlogov zakaj smo morali ceno dvigniti. Če ne bi, potem bi delali izgubo in ogrožali poslovanje."
Poudaril je tudi raznolikost sistemov dalinjskega ogrevanja. Predvsem zaradi števila odjemalcev in virov s katerimi razpolagajo. "Recimo Celje ima sežigalnico oziroma sistem za energijsko izrabo odpadkov in imajo zelo stabilno in dovolj nizko ceno. In ta toplota gre potem v sistem dalinjskega ogrevanja... Ljubljana bo letos še pretežno kurila s premogom... Maribor pa je že celo vrsto let na plinu, praktično 100 odstotno," razloži direktor Hebar.
Pojasni tudi, da je visoko temperaturna toplotna črpalka moči 2MW na lokaciji Pristan trenutno v mirovanju, saj je temperatura Drave v zimskih mesecih prenizka, da bi lahko doprinesla k proizvodnji toplote, za kar pa že iščejo rešitve, da bi lahko le-ta delovala celo leto. Pojasni: "Seveda bo na letni ravni prinesla nekaj, pa vendar je z vidika diverzifikacije to majhen del. Torej mi bi rabili vsaj še dva večja kotla na lesno biomaso in seveda bi bila zmagovalna varianta energijska izraba odpadkov, torej sežigalnica."
Plin trenutno predstavlja najčistejšo alternativo
Direktor poudarja, da glede diverzifikacije proizvodnih virov trenutno ni nobenih ukrepov. Hkrati dodaja, da v trenutnem stanju ni na voljo čistejših alternativ, kot je plin. "Tudi kotli na lesno biomaso bodo za sabo potegnili od 30 do 40 odstotkov višje investicije," pojasni, saj bodo ti zahtevali posebne filtre, ki bodo čistili izpuste trdih delcev, da ne bodo ti onesnaževali zraka.
Onesnaževanja s trdimi delci je pri plinu bistveno manj, potrdi direktor Hebar in izpostavi, da tako čisto kot je sedaj verjetno ne bo nikoli več. "Tako poceni, kot je bilo do sedaj dokler je bil plin poceni, ko se je sorazmerno še pokrivalo z obratovalnimi podporami in obratovanji kogeneracij, tudi ne." Izrazi, da so si na Energetiki Maribor želili, da bi država z nekim ukrepom posegla v to anomalijo. Želeli so si tudi enakopravne obravnave različnih sistemov energentov zato, ker sta elektrika in plin za gospodinjstva zamejena. Posledično so na Energetiki Maribor ponovno uvedli razliko v ceni med gospodinjstvi in negospodinjstvi zato, da so lahko znižali ceno za gospodinjstva.
Zatorej, zaradi spreminjanja razmerja med fiksno in variabilno ceno, je decembra neto cena toplotne energije znašala 93 EUR/MWh. Letni specifični strošek EN+OM z DDV je bil v mescih od oktobra to decembra enak, in to 162,97 EUR/MWh. Če upoštevamo obračun na podlagi celotne kurilne sezone, se je zaradi dviga neto cena toplotne energije podražila le za 2,2 EUR/MWh in trenutno znaša 109,99 EUR/MWh neto ali 134,19 EUR/MWh bruto.
Več o omrežju Energetike Maribor si lahko preberete na njihovi spletni strani ali na tej povezavi.
Direktor Energetike Maribor, Jože Hebar doda še: "Mi smo računali, da je razlika za povprečno stanovanje v vrednosti škatle cigaret. Zaradi tega, ker smo računali za povprečno stanovanje v Sloveniji, kot ga jemlje Agencija za energijo RS, ki ima v povprečju 69m2. Povprečno stanovanje v Mariboru pa verjetno nima toliko, ampak je manjše."
"Torej je že strošek, ki je za ogrevanje na letni ravni slovenskega stanovanja, bistveno drugačen od mariborskega stanovanja," pojasni tudi, da ima povprečno slovensko stanovanje priključno moč 7kW, medtem, ko ima mariborsko stanovanje praktično polovico, posledično tudi zaradi obnovitve stavbnega fonda.