Regionalna razvojna agencija za Podravje – Maribor je skupaj z Znanstveno-raziskovalnim središčem Bistra Ptuj ter Razvojno agencijo Slovenske gorice, d. o. o. objavila 3. javni poziv za vključitev v projekt Podjetno nad izzive – PONI Podravje. V okviru programa bo usposabljanje konec junija uspešno zaključila že druga skupina.

Projekt udeležencem ponuja 4-mesečno redno zaposlitev, v okviru katere lahko celostno razvijajo svojo podjetniško idejo. Ob tem se udeležijo uporabnih individualnih in skupinskih podjetniških usposabljanj, ob podpori izkušenih mentorjev in zunanjih strokovnjakov razvijajo in dopolnjujejo idejo, izdelajo poslovni model, opravijo analizo trga, se seznanijo s finančnim vidikom podjetništva in še mnogo več. Ob vsem tem pa vzpostavijo tudi nove prijateljske in poslovne odnose, kontakte, nova sodelovanja. Glavni cilj projekta je ustanovitev novih podjetij, v okviru katerih bodo udeleženci podjetniškega usposabljanja realizirali svoje podjetniške ideje.

Irena Podletnik: Ob koncu programa želimo, da vsaj polovica sodelujočih odpre svoj s.p., d.o.o. ali kakšno drugo pravno obliko

Irena Podletnik, mentorica v programu PONI, je pojasnila, da omenjeni projekt izvajajo v večini slovenskih regij. “Bistvo tega projekta je vključitev ljudi, ki imajo neko poslovno idejo in jo želijo uresničiti. Velikokrat se zgodi, da ne vedo, kako se naj zadeve lotijo, ali jim manjka kakšno začetno znanje iz podjetništva. Ob koncu programa želimo, da čimveč udeležencev, vsaj polovica, odpre svoj s.p., d.o.o. ali kakšno drugo pravno obliko. Za to imajo na voljo še dve leti po zaključku programa.”

Rok za prijavo je 4. junij

Rok za prijavo je 4. junij 2021, skupina pa bo začela z delom s 1. avgustom. Javni poziv in prijavni obrazec za vključitev v program sta objavljena na spletni strani www.rra-podravje.si. “Kar zadeva prijavo ni nobenega omejitvenega pogoja, ki bi se nanašal na starost, izobrazbo, delovne izkušnje. Pogoj je le, da imajo poslovno idejo, ki jo potem pri nas razvijajo. V okviru 4-mesečne zaposlitve jih spremljamo, tako notranji kot zunanji mentorji in zunanji izvajalci, izvajamo usposabljanja, delavnice (od razvoja ideje, oblikovanja poslovnega modela do raziskave trga, osnovnih znanj iz računovodstva, pravnega področja, prodaje, …). V tem času so pri nas redno zaposleni, prejemajo plačo in so upravičeni do vseh pravic, ki izhajajo iz delovnega razmerja (malice, prevoza na delo, regresa, dopusta). Morajo pa biti prisotni na izobraževanjih in delavnicah, pripraviti morajo poslovni načrt in oblikovati poslovni model, prav tako opis svoje poslovne ideje in pripeljati stvar tako daleč, da jo je mogoče na trgu preizkusiti. Želimo, da se prijavijo resnično tisti, ki imajo namen odpreti svoje podjetje. Velikokrat se v času trajanja programa med njimi spletejo prijateljske vezi in poslovna sodelovanja, ker pa imajo iste interese, si med seboj pomagajo, kar je velika prednost,” še pojasnjuje Podletnikova.

V tem času so pri nas redno zaposleni, prejemajo plačo in so upravičeni do vseh pravic, ki izhajajo iz delovnega razmerja (malice, prevoza na delo, regresa, dopusta).

Program se financira iz evropskih sredstev in sredstev proračuna Republike Slovenije in je za udeležence popolnoma brezplačen. Še več, v obdobju štirih mesecev so upravičeni do osebnega dohodka.

V okviru tretje skupine bodo znova izbrali 22 udeležencev

V okviru prvega poziva je v programu PONI sodelovalo 12 udeležencev, med njimi je bilo tudi nekaj starejših od 50 let, v drugem sta se Regionalni razvojni agenciji za Podravje pridružila še Znanstveno-raziskovalno središče Bistra Ptuj in Razvojna agencija Slovenske gorice, sodeluje pa 22 udeležencev s povprečno starostjo okoli 40 let. “V okviru drugega poziva smo prejeli skoraj enkrat več vlog kot v prvem. Vloge točkujemo, največ pa je odvisno od same podjetniške ideje in možnosti njene uresničitve ter resnosti kandidatov. Tiste z največ točkami povabimo še na razgovor, tako da na osnovi pisne vloge in razgovora izberemo udeležence skupine. Skupaj jih bomo v okviru tretjega poziva izbrali 22, 12  v Mariboru, 6 na Ptuju in 4 v Lenartu.”

Izdelovali bodo organsko gnojilo, oblikovali avtomate za prodajo vrtnin, pekli veganske slaščice, izdelovali luksuzne prevleke za vzglavnike, …

Podletnikova dodaja, da so trije udeleženci, ki so sodelovali v prvem pozivu konec lanskega leta, že uspešno odprli svoje s.p.-je. “Druga skupina, ki bo zaključila svoje delo 30. junija, ima prav tako nekaj zanimivih podjetniških idej. Eden izmed kandidatov se je odločil za pripravo organskega gnojila, druga kandidatka želi prodajati avtomate za prodajo vrtnin, tretja olja za intimno nego. Med zanimivejšimi idejami so še optimizacija spletnih strani, videoprodukcija in fotografija, peka veganskih slaščic, luksuzna izdelava prevlek za vzglavnike, …”

Ne vem, če obstaja kakšna boljša možnost za podjetnika začetnika, kot je to, da dobi dobesedno vse ponujeno na pladnju.

Svoje mnenje o programu je z nami navdušeno delila udeleženka 2. skupine Anja Kikl: »Če bi mi nekdo v začetku leta rekel, da se bom zaposlila le zato, da lahko uresničujem svojo poslovno idejo, bi se smejala. Ne vem, če obstaja kakšna boljša možnost za podjetnika začetnika, kot je to, da dobi dobesedno vse ponujeno na pladnju. Po dveh mesecih že imam za odprtje s.p.-ja skoraj vse pripravljeno, dokončati moram le še spletno stran. PONI je prehitel vsa moja pričakovanja. Hkrati se konca veselim in žalujem.«

Primeri dobrih praks – zgodbe o uspehu

Udeleženka: Nastja Verdnik
Leto: 2013
Poslovna ideja: Pasja pekarna HOV-HOV
Priprava zdravih priboljškov za štirinožno družinsko članico je s pomočjo podpore v programu prerasla v prvo registrirano pasjo pekarno v Sloveniji. Danes so pasji piškoti ter drugi priboljški, ki so pripravljeni izključno iz svežih in zdravih sestavin, na voljo v lastnih trgovinah v Mariboru in Ljubljani, franšiznih prodajalnah na Hrvaškem, Srbiji in Švici ter številnih specializiranih trgovinah po Evropi.

Udeleženec: Marko Borko
Leto: 2014
Poslovna ideja: Posoda za pripravo kefirja Kefirko
Udeleženec je v okviru programa uspešno izpeljal Kickstarter kampanjo, s katero je financiral proizvodnjo izdelka, ki se sedaj prodaja po celem svetu. Podjetje je nadaljevalo z lastnim razvojem novih izdelkov ter trgu ponudilo še posodo za pripravo sira.

Udeleženka: Katjuša Kolar
Leto: 2018
Poslovna ideja: Nastanitev Fani in Rozi
Udeleženka se je v programu pripravljala, da bo lahko turistom in domačinom ponudila nastanitev z zajtrkom v idilični stavbi ob Sodnem stolpu. Tako sedaj kot gostinsko turistični kompleks turistom, kolesarjem, sprehajalcem ponuja sodobno opremljene sobe, odlično kavo in zanimive kulturne dogodke.

Do avgusta 2023 bodo sledili še štirje pozivi

Projekt PONI pomeni nadaljevanje projekta Podjetno v svet podjetništva, ki se je v letih 2013 in 2014 izvajal na nacionalni ravni ter projekta PVPS za problemsko območje, ki se je izvajal od leta 2014 do leta 2018 v okviru takratnega Programa spodbujanja konkurenčnosti. Na vprašanje, ali bodo tretjemu pozivu za vključitev v Poni Podravje sledili še novi, Podletnikova odgovarja: “Pozivi si sledijo vsake štiri mesece. Skupaj jih bo sedem, zadnji se bo zaključil avgusta v letu 2023. 

Uroš Rozman: Dobro bi bilo, če bi se za tak program odločil vsak, vsaj enkrat v življenju

“Dobro bi bilo, če bi se za tak program odločil vsak, vsaj enkrat v življenju. Težko se namreč lotevamo podjetništva, če o tem nimamo niti osnovne izobrazbe. V nekaterih, tudi sosednjih državah, imajo že v osnovnih in srednjih šolah predmete, ki so namenjeni temu, da človeka vpeljejo v podjetništvo. Pri nas pa je potrebno biti na tem področju, če te starši ne vpeljejo v to, samoiniciativen in tak program ti lahko le koristi. Morda pa se bo kdo v tem našel in ugotovil, da lahko bolj zaživi skozi podjetniško zgodbo kot denimo v trenutni zaposlitvi. Pri nekaterih ljudeh, ki delajo v industriji z nižjo dodano vrednostjo, vidim, da ne znajo optimistično razmišljati, saj menijo, da so v sistemu iz katerega ne morejo, kar pa ne drži. Vsak v Sloveniji ima to možnost in mi mu skozi program PONI in še nekatere druge lahko damo priložnost, da odpre oči,” pa nam je povedal direktor Regionalne razvojne agencije za Podravje – Maribor Uroš Rozman.

Morda pa se bo kdo v tem našel in ugotovil, da lahko bolj zaživi skozi podjetniško zgodbo kot denimo v trenutni zaposlitvi.

Irena Podletnik pa k temu dodaja: “Udeleženci pravijo, da sprva niso vedeli, kaj lahko pričakujejo od programa, to pa se je potem hitro spremenilo. Nikomur ni žal, da se nam je pridružil, saj so vsi pridobili. Tudi tisti, ki na koncu morda ne uspejo, imajo določene nove izkušnje, povezave in poglede.”

S programom PONI se podpora mlademu podjetniku ne konča

Rozman ob koncu še dodaja, da je PONI Podravje samo eden od projektov podpore podjetništvu v okviru razvojne agencije: “Naš cilj je, da podjetniku nudimo celovito podporo. V okviru projekta PONI nudimo podporo nekomu, ki ima podjetniško idejo in ga pripeljemo do tega, da postane podjetnik. Naslednja oblika naše pomoči je tako imenovana točka SPOT Svetovanje Podravje, kjer so na voljo informacije o razpisih, tudi o tem, kako odpreti s.p. V prihodnje želimo mladim podjetnikom pomagati še pri izpolnjevanju vlog za pridobitev sredstev preko različnih razpisov. Pomagamo jih lahko tudi preko projekta SIO (Subjekti inovativnega okolja), ki ga za zdaj še izvaja naš Štajerski tehnološki park.  Pri tem programu lahko podjetniki dobijo vso “mehko” podporo z izobraževanji, mentorji v smislu, kako svojo idejo vključiti v neko inovativno zgodbo. Naslednja stopnja je EEN (Evropska podjetniška mreža) preko katere vzpostavljamo dobre povezave s podjetji v tujini in obratno. Če ima nekdo interes po poslovanju s tujimi podjetji, mu pri tem pomagamo. Omenim naj še eno obliko pomoči, ki jo v tem času vzpostavljamo v sodelovanju z občinami. To je Mrežni podjetniški inkubator Podravje, ki bo podjetnikom pomagal pri zagotavljanju ustreznega delovnega mesta, konkretno, npr. pisarne z začetno subvencionirano najemnino.”