Policisti PP Maribor II so potrdili, da so včeraj popoldan prejeli prijavo nadlegovanja ene od učenk v bližini OŠ Tabor I v Mariboru. Učenka je ravnala pravilno in se zatekla po pomoč v bližnjo prodajalno.

Preiskava že poteka, razloga za preplah za zdaj ni

“Policisti že od prijave naprej vodijo intenzivno preiskavo tega primera, prijeli so tudi že domnevnega osumljenca. Več informacij, v interesu preiskave, javnosti zaenkrat ne moremo posredovati,” so pojasnili na policiji.

Obvestila stalno zbirajo in za zdaj so presodili, da ni razlogov za preplah ali prestrašenost. “Policisti bodo vsem učencem, mladostnikom, sprehajalcem, uporabnikom igral,…, še naprej zagotavljali absolutno varnost. Vseeno pa
velja opozoriti, predvsem otroke, kako ravnati v takih primerih,” še opozarjajo.

Pri vzgoji otrok je pomembno, da sodelujejo policisti in šola, seveda pa se vzgoja začne doma: “Policisti sicer namenjamo veliko časa ozaveščanju otrok o pravilnem vedenju in odzivih v morebitnih nevarnih situacijah. Otrokom je potrebno pojasniti, kaj naj naredijo, kam naj se zatečejo v nevarni situaciji, kajti vsak stik, komunikacija z neznano osebo še ne pomeni nevarnosti.”

Vljudno a previdno

Otroke je treba učiti, da lahko neznani osebi odgovorijo na vprašanje, vendar naj se v pogovor ne zapletajo in naj ostanejo na varnostni razdalji.

Z neznanci naj ne odhajajo, četudi bi bile njihove ponudbe mamljive. V kolikor bi se počutili ogrožene naj se zatečejo k odraslim osebam, v šolo, trgovine, frizerski salon,…, kamorkoli, kjer se bodo počutili varne in naj povedo kaj se je zgodilo ter od tam obvestijo starše.

Z neznanci naj ne odhajajo, četudi bi bile njihove ponudbe mamljive. V kolikor bi se počutili ogrožene naj se zatečejo k odraslim osebam, v šolo, trgovine, frizerski salon,…, kamorkoli, kjer se bodo počutili varne in naj povedo kaj se je zgodilo ter od tam obvestijo starše.

Ravnajmo preventivno

Policisti v okviru preventivnih predavanj po šolah opozarjajo otroke na okoliščine, ki so lahko v takšnih primerih zanje nevarne in kako naj reagirajo. Tudi starši lahko v pogovoru z otroci pojasnijo, kako se obnašati v stikih z neznanci.

Starši naj se ne pogovarjajo z otroki, kadar gre za odmevne primere, kadar so pod vplivom čustev, ampak s pomočjo pripomočka, lahko bi bil to lahko strip ali knjiga in predvsem v mirnih situacijah na način, ki je sproščujoč in ne ogrožajoč.

Zelo pomemben je pogovor. Starši razmišljajo, da otrok ne bi obremenjevali v najnežnejšem obdobju njihovega življenja, vendar je ravno ta začetek zelo pomemben. “Starši naj se ne pogovarjajo z otroki, kadar gre za odmevne primere, kadar so pod vplivom čustev, ampak s pomočjo pripomočka, lahko bi bil to lahko strip ali knjiga in predvsem v mirnih situacijah na način, ki je sproščujoč in ne ogrožajoč,” svetujejo policisti.