V Mestni občini Maribor je bil ustanovljen Svet za starejše kot posvetovalno občinsko telo. Pobudo so dali Sindikat upokojencev Slovenije, Toti DCA Maribor, društva upokojencev in organizacije, ki delujejo v interesu starejših ter posameznice in posamezniki. S tem je bila omogočena aktivna in dejavna vključitev starejših pri oblikovanju življenja v Mariboru z vidika njihovih potreb.
Starejši niso homogena skupina
Svet, ki šteje 14 članov, spremlja življenje starejših v našem mestu, predvsem pa obvešča in opozarja na izzive ter na potrebnost sprememb ter sodelovanje pri oblikovanju strategij in aktivnosti, ki zadevajo starejše.
V Mariboru živi 1133.778 prebivalk (50,1% in prebivalcev 49,9%), od tega je starejših od 65 let 26.205 ali 23% vseh, 15.324 žensk (58,5%) in 10. 881 moških (41,5%).
Starejši ljudje niso homogena skupina ljudi samo zato, ker so presegli določeno starost, ki je v Sloveniji postavljena na 65 let. So heterogena skupina glede na način življenja, izobrazbo, socialno kohezijo, miselnost, zdravstveno stanje in finančne zmožnosti. Vsa družba se namreč prilagaja spreminjajoči se populaciji, ki se postopoma stara.
Organizacija združenih narodov je leta 1990 za 1. oktober razglasila mednarodni dan starejših ljudi. Na ta dan je priložnost izraziti starejšim spoštovanje, jim priznati njihov prispevek družbi. Letos je geslo Digitalna enakost za vse starosti.
Ob mednarodnem dnevu starejših različne aktivnosti
Letošnji mednarodni dan bodo obeležili tudi v Svetu za starejše mariborske občine. Prvega oktobra bo tako na Trgu svobode potekal dan odprtih vrat Sveta za starejše. Člani Sveta bodo pogovorom, obveščanjem in svetovanjem članic in članov v predstavitvah in pogovorih na voljo za različna področja življenja.
Mednarodni dan bodo v mariborskem Svetu starejših obeležili tudi z začetkom delovanja Info-fona. S 1. oktobrom 2021 bo tako na brezplačni telefonski številki mogoče dobiti najrazličnejše informacije za boljše in prijetnejše življenje v Mariboru. V ta namen bodo člani Sveta 1. oktobra razdeljevali nalepke z imenom in številko brezplačne telefonske linije.
“Mesto Maribor se stara, med starejšimi je večina žensk. V Mariboru je večina samskih žensk, ki živijo v revščini. Temu bomo posvetili posebno skrb. Naš temeljni interes je narediti naše mesto prijazno starejšim, z vidika tega, da ne ostanejo sami doma, z vidika transporta in dostopa do različnih storitev. V Svetu razmišljamo, kaj narediti v našem mestu na bolje,” je ob tej priložnosti dejala predsednica Sveta za starejše Mestne občine Maribor Metka Roksandić.
Prihodnje leto brezplačen prevoz za starejše tudi iz drugih mestnih četrti
V Mariboru bo upokojencem od oktobra na voljo brezplačen prevoz z mestnimi prevozi, obenem pa si želijo, da bi h koriščenju brezplačnega prevoza spodbudili še več starejših.
Do včerajšnjega dne je bilo izdanih le 1100 brezplačnih vozovnic, v mestu pa je kar 26.000 starejših od 65 let.
“Leta 2022 bo brezplačen prevoz za starejše do potrebnih storitev, kot so obiski zdravnika, obisk svojcev v domu starejših, obisk lekarne in podobno, s strani občine zagotovljen tudi iz drugih mestnih četrti,” je dejala podžupanja Mestne občine Maribor Alenka Iskra in obenem poudarila, da je občina v zvezi s starejšimi dejavna na različnih področjih, v intenzivni pripravi pa je tudi Strategija starejših.