Sinoči je bila v Mariboxu, kot uvod v letošnji festival dokumentarnega filma Dokudoc, slovenska premiera dokumentarnega filma Nikola Tesla: Valovi prihodnosti. Gledalci, ki so do zadnjega kotička napolnili dvorano, so film sprejeli z navdušenjem, sledil je pogovor po filmu z režiserko in gosti, ki je še dodatno naelektril ozračje. 

[[image_1_article_70090]]

Film Nikola Tesla: Valovi prihodnosti (2024) režiserke Janje Glogovac odstira nove dimenzije življenja in dela genialnega izumitelja hrvaško-srbskega rodu, čigar prispevki k sodobni elektriki in brezžični komunikaciji so še danes pogosto spregledani. Režiserka v njem osvetljuje revolucionarne izume, kot so izmenični tok, Teslova tuljava in njegovo pionirsko delo na področju brezžičnega prenosa energije.

[[image_2_article_70090]]

Janja Glogovac, režiserka:  »Film je nastajal deset let, vendar je Tesla zelo široka tema in lahko bi na to temo naredila še sto različnih variacij in pogledov. Mislim pa, da če smo s tem filmom sprožili določen interes in pa željo po novih informacijah, menim, da smo naredili veliko. S Teslo bi se lahko ukvarjalo nešteto avtorjev, pa še to ne bi bilo dovolj. Film moraš nekako omejiti, za to je več faktorjev. Seveda je tu tudi finančni faktor, saj film ni podprt s slovenskimi javnimi sredstvi, investicija je bila v celoti iz tujine, pa tudi  tematsko se moraš omejiti. Mene je najbolj zanimala tema o brezžičnem prenosu energije, ki je najbolj tabu, zanimale so me stvari, ki so na meji. In danes so tukaj, v realnosti, brezžični telefoni, pa se malokdo zaveda, da je to naredil Tesla.«

[[image_3_article_70090]]

Pesnik, dramaturg in prevajalec Tibor Hrs Pandur, ki je kar pet let po beograjskih arhivih preučeval Teslo, meni, da je film dober osnovni pregled življenja Nikole Tesle: »Imam pa seveda nekaj težav z nekaterimi izjavami v filmu. Morda ima film neke elemente, kjer se približa neki mistifikaciji Tesle. Čemur se jaz poskušam izogniti. Mogoče je treba povedati, da je ta mit o brezplačni energiji, ki jo je Tesla hotel domnevno dati človeštvu, glede na moje raziskave napačen. Tesla je imel ideje, hotel je dati človeštvu čisto, zelo poceni energijo, dostopno vsem, globalno. In to je bilo mišljeno s »Free«, ne ravno brezplačno.«

[[image_4_article_70090]]

V pogovoru po filmu je sodeloval tudi Miran Perhavec, elektrotehnik energetik, ekonomist, okoljevarstvenik, predvsem pa predan 'teslolog': »Najprej bi Janji želel čestitati za film. Ljudje pogosto nimajo predstave koliko dela je potrebnega za takšen film, tako tehnično, predvsem pa, da uspeš zbrati vse podatke, prave informacije. Opravila je ogromno intervjujev, videli smo, po celem svetu. To ni zanemrarljivo delo in mislim, da je v splošnem dosegla poanto filma, to je ozaveščanje o Tesli  in njegovem življenju. To, kar bi ljudje motrali vedeti, pa ne vedo. So v filmu določene zadeve, ki bi jim sam kot pisec, biograf, mogoče oporekal. Vendar te izjave so dajali drugi, to so bila njihova mnenja.. amopak vse to ni pomembno. Ona je dosegla poanto, kot sem že omenil in zaradi tega ima moj poklon.«

[[image_5_article_70090]]

Film so si v Mariboxu ogledali tudi številni filmski ustvarjalci, ljubitelji življenja Nikole Tesle in številni znani obrazi. Med njimi tudi režiserka Dragica Petrovič, režiser Matjaž Latin, igralka Alenka Cilenšek, nekdanja glasbenica in plesalka Špela Tratnik Peklar, plesalka, koreografinja in ustanoviteljica FestivalaPlatforma Mojca Kasjak in drugi.