Župani in drugi predstavniki pohorskih občin so danes na delovnem sestanku v hotelu Bellevue na Mariborskem Pohorju potrdili pripravljenost za povezano delovanje na tem območju. Pobudnica in koordinatorica je Mestna občina Maribor (MOM).

»Potencial Pohorja želimo uresničevati, in to tako, da bomo Pohorje ohranili neokrnjeno za naslednje generacije, hkrati pa tudi danes imeli nekaj od njega. Za to pa je pomembno, da sprejmemo skupno strategijo in gremo v isto smer,« je o povodu za te aktivnosti povedal župan MOM Saša Arsenovič.

Pohorski ponudniki razdrobljeni in nepovezani 

Zdaj imamo na Pohorju veliko nepovezanih aktivnosti in razdrobljene turistične, športne, cestne, komunalne in druge infrastrukture; ta je marsikje tudi že dotrajana in pomanjkljiva. V razpravo o tem, kako na Pohorju ohranjati trajnostni razvoj, hkrati pa uresničevati njegov turistični, gospodarski, kmetijski in gozdarski potencial, so se vključili tudi razvojne agencije Maribora, Savinjske doline in Koroške, Zavod RS za varstvo narave, Zavod za gozdove Slovenije, Zavod za turizem Maribor-Pohorje, upravljalec žičnic na Mariborskem Pohorju Marprom, turistično podjetje Unitur in strokovnjakinja na področju turizma dr. Tanja Lešnik Štuhec. Povezovanje je podprla tudi poslanka stranke Lista Marjana Šarca Lidija Divjak Mirnik.

Zakon o Pohorju bi zadeve lahko drastično izboljšal

Neva Pipan, vodja projekta Izboljšajmo Maribor na mariborski občini, je predstavila ambicijo, da povezano sodelovanje privede tudi do sprejetja zakona o Pohorju; ta bi odločilno podprl njegov razvoj:

»Poznamo več primerov, ko je sprejetje posebnega zakona določeni regiji omogočilo zagon in razvoj. Primeri so Zakon o razvojni podpori pomurski regiji, Zakon o nordijskem centru Planica in Zakon o Triglavskem narodnem 2 parku. Slednji je, na primer, opredelil območje naravnega parka, zaščitil naravo, določil pravila, varstveni režim, upravljavljalca parka … Podoben zakon, ki bi uredil tehnične, razvojne, okoljske in finančne pogoje za razvoj Pohorja kot celovitega (turističnega) območja pa tudi pogoje nadaljnjega urejanja prostora, infrastrukture, turizma, športa in malega gospodarstva, potrebujemo tudi na Pohorju.«

Primer dobre prakse Dravska kolesarska pot

Mariborska razvojna agencija (MRA) se je aktivno vključila pri povezovanju deležnikov za skupni nastop na Pohorju in bo tudi vodila strateški in izvedbeni del projekta. Uroš Rozman, direktor MRA, je povzel strateške dokumente in projekte, ki jih za območje Pohorja že imamo sprejete in delujoče v posameznih občinah ali manjših skupinah občin; poudaril je, da je treba dobre smernice, ki smo jih že določili, samo začeti uresničevati. Kot primer uspešnega partnerstva je Rozman predstavil model sodelovanja osemnajstih obdravskih občin v projektu Dravske kolesarske poti.

16 občin v skupno dobro

Predstavniki občin Maribor, Ruše, Lovrenc na Pohorju, Ribnica na Pohorju, HočeSlivnica, Rače-Fram, Slovenska Bistrica, Zreče, Vitanje, Mislinja, Slovenj Gradec, Dravograd, Vuzenica, Podvelka in Radlje (opravičili so se le predstavniki Oplotnice) so na tem prvem srečanju pozdravili povezovanje za skupni nastop na Pohorju.

Naslednji korak je zbiranje predlogov za nadaljnje delo, nato pa pričakujemo tudi formalizacijo partnerstva in sprejetje dogovora o podpori projektu celostnega in trajnostnega razvoja in promocije Pohorja.