Najnovejša umetnina 3D Filipa odslej krasi prostor pred stavbo MKC Maribor ter ponudila še eno edinstveno umetniško točko, ki vabi v Kulturni center Pekarna. Z njo bo nadarjeni umetnik pustil svoj pečat tudi v Mariboru, kamor bo prva stalna 3D poslikava v regiji odslej vabila na ogled, so zapisali pri MKC Maribor.

Projekt je nastal v sodelovanju s samostojno mariborsko kulturno producentko Tanjo Cvitko, Filip pa ni prepričal zgolj z ustvarjalnostjo, temveč tudi zaradi njegovih številnih podvigov in dosežkov, s katerimi si je ustvaril široko prepoznavnost na mednarodnem nivoju – med drugim je nosilec svetovnega rekorda za najdaljšo anamorfno sliko na svetu (Guinessova knjiga rekordov 2013, rekord je bil od takrat že izboljšan) in pobudnik odmevnega projekta Vukovart s katerim že četrto leto mesto Vukovar spreminja v prestolnico vizualnih in drugih povezanih umetnosti, z lokalnimi in gostujočimi umetniki.

“V zadnjem letu se v Mariboru več govori o grafitih, grafiti se počasi prepoznavajo kot oblika umetnosti, neke vrste galerij na prostem, ki lahko doprinesejo tudi k razvoju kulturnega turizma. Že sedaj poznamo veliko primerov mest v naši bližini, v katerih obiskovalci poiščejo, ponavadi večje umetniške grafite – murale, samo zato, da naredijo fotografijo pred njimi ter z objavo le te posredno promovirajo tudi mesto. Na MKC Maribor smo že dlje časa razmišljali o tem, da bi prostor pred stavbo izkoristil za večji talni 3D grafit, ki pri nas še niso razširjeni. Po poizvedovanju v Sloveniji nismo našli grafitarja, ki bi v preteklosti že izdeloval večje 3D talne grafite, zato smo k sodelovanju povabili Tanjo Cvitko, ki v Mariboru vodi grafiti sprehode, prav tako pa je povezana z nekaterimi grafiterji v tujini. Zelo hitro smo se ujeli s Filipom, ki v teh dnevih končuje grafit, želimo pa si, da v naslednjem letu sodelovanje nadaljujemo z novim muralom, ki bo tega vsebinsko nadgrajeval,” je povedala direktorica MKC Maribor Marja Guček.

Umetnik svetovnega merila

Filip Mrvelj, kolesar, tekač, pilot in celo astronavt. Hrvaški umetnik svetovnega merila, ki ustvarja ulične poslikave s tridimenzionalnim učinkom, in gostuje v Mariboru. Njegova umetniška posebnost so anamorfne poslikave velikih kvadratur, ki spodbujajo interakcijo z gledalci, oziroma občinstvom. Gre namreč za tridimenzionalne iluzije, ki se gledalci odprejo pod določenim kot gledišča, največkrat skozi objektiv kamere, fotoaparata ali mobilnega telefona in razbijajo monotonost mestnih površin, asfaltov ali fasad.

Filipove umetniške ulične projekte zasledimo po celotnem območju Evrope in Balkana (na Hrvaškem, Nizozemskem, Cipru, v Nemčiji, BiH, Romuniji, Avstriji, Švici, Katarju, Franciji, Estoniji…) v Sloveniji je letos gostoval v Celju s projektom začasnega značaja, v zaprtem prostoru.

Največji samostojni projekt 3D Filipa je 1300 m2 velika anamorfna slika z imenom “Pogrešana obala”(Missing Coast), ki jo je 2011 s podporo mesta naslikal v svojem domačem kraju, Slavonskem Brodu na Hrvaškem. Poslikavo je ustvaril s trajnimi barvami na delu rečnega brega Save in je bila restavrirana leta 2019. V trenutku, ko se reka dvigne, gledalec posname fotografijo in ustvarjen je vtis, kakor da reka pada in se preliva v veliki dvorani. V tistem času je bil uradni Guinnessov rekord za največjo anamorfno sliko približno 750 m2, vendar ni bil uvrščen v katalog naj naj svetovnih dosežkov. To mu je uspelo leta 2013, ko je s štirimi kolegi umetniki na Nizozemskom naslikal najdaljšo anamorfno sliko za Guinnessov rekord. Slika je dolga 140,3 metre.

3D poslikave, anamorfne poslikave so atraktivnega značaja, ker so interaktivne, saj slika pred gledalci oživi pod določenim kotom gledišča in ustvarja pozitiven odziv. Pomemben je učinek presenečenja, navdušenja, celo šoka, predvsem ko gre za poslikave velikosti velikih kvadratur. Na prepričljiv in mnogokrat tudi magičen videz slike vpliva položaj opazovalca v prostoru, ki opazuje in aktivno doživlja umetniško instalacijo. Filipove umetniške ulične projekte zasledimo po celotnem območju Evrope in Balkana (na Hrvaškem, Nizozemskem, Cipru, v Nemčiji, BiH, Romuniji, Avstriji, Švici, Katarju, Franciji, Estoniji…) v Sloveniji je letos gostoval v Celju s projektom začasnega značaja, v zaprtem prostoru.