Pred časom smo poročali o tragediji, ki se je zgodila na Hrvaškem v domu za starejše v Andreaševcu. Izbruhnil je požar, ki se je razširil na pomožni objekt, gasilci pa žal niso mogli preprečiti najhujšega. Šest uporabnikov je umrlo. Ugotovljeno je bilo, da v omenjenem domu v zadnjih petih letih ni bilo inšpekcijskega nadzora in da prostori, v katerih so umrli stanovalci, niso izpolnjevali predpisanih pogojev za zaščito pred požarom. Preverili smo kakšna je požarna varnost domov za ostarele v Mariboru in kako njihovo stanje ocenjujejo na Inšpektoratu za varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami.
Mariborski domovi za ostarele bodo pregledani v letošnjem letu
Inšpektorat RS za varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami (IRSVNDN) je v skladu z Zakonom o varstvu pred požarom pristojen za nadzor objektov s področja varstva pred požarom, med katere sodijo tudi domovi za ostarele. Povprašali smo jih ali v mariborskih domovih redno izvajajo nadzore in kako ocenjujejo požarno varnost prej omenjenih domov za ostarele.
»Nadzore izvajamo v skladu z vsakoletnim načrtom dela. Ker ocenjujemo tovrstne objekte za objekte, ki potrebujejo večjo pozornost tudi z vidika nadzora, so v letnih načrtih predvideni za nadzore že dolgo. V skladu z vsakoletnim letnim načrtom so predmet nadzora tisti domovi za ostarele, ki z vidika varstva pred požarom niso bili pregledani tri do štiri ali več let,« pojasnijo.
Prihodnji mesec nadzor Doma pod Gorco
V letu 2017 so na nivoju celotne države pregledal 61 domov, v 2018 je bilo pregledanih 65 domov, v letu 2019 pa 15. Mariborski domovi so bili pregledani v letih 2016 in 2017, razen enega in sicer Doma pod Gorco. Glede na načrt dela bodo vsi ti domovi ponovno predmet nadzora v letošnjem letu. Dom pod Gorco bodo pregledali že prihodnji mesec.
Obseg nadzora v domovih za starejše je, kot pojasnijo v IRSVNDN obsegal pregled požarnega reda s prilogami, požarnega načrta in načrta evakuacije, usposabljanja zaposlenih za varstvo pred požarom, obveznega letnega usposabljanja za izvajanje evakuacije iz objekta ob požaru, vzdrževanja sredstev za gašenje začetnih požarov in pregled vgrajene aktivne požarne zaščite, kot so npr. sistem za odkrivanje in javljanje požara ter sistem varnostne razsvetljave,.
»Manjše nepravilnosti, ki so bile ugotovljene ob nadzorih so bile odpravljene v odrejenem roku. Na splošno ocenjujemo požarno varnost v domovih za starejše kot dobro.«
Ugotovljene le manjše nepravilnosti
»Manjše nepravilnosti, ki so bile ugotovljene ob nadzorih so bile odpravljene v odrejenem roku. Na splošno ocenjujemo požarno varnost v domovih za starejše kot dobro, vendar je kljub izpolnjevanju zakonskih okvirjev potrebno opozoriti na dejstvo, da so bili objekti grajeni v različnih časovnih obdobjih, kar posledično pomeni, da vsi ne dosegajo standardov za te objekte, ki so v veljavi sedaj,« še povedo in ob koncu dodajo, da je morebitni dvig nivoja tovrstne požarne varnosti v pristojnosti lastnika ne pa IRSVNDN.
In kakšna je varnost domov v Mariboru?
Mariborske domove za starejše smo povprašali kako je urejena požarna varnost v njihovem domu, kakšen je evakuacijski plan in kako je v primeru požara poskrbljeno za nepokretne osebe.
»Požari so izjemna grožnja domovom za starejše. Najprej seveda zaradi zmanjšane mobilnosti starejših od katerih jih je veliko tudi nepokretnih. Velika ogroženost preti tudi zaradi nepazljivosti, ki se lahko pri starejših pogosteje pripeti,« nam je pojasnil Marko Slavič, direktor Doma Danice Vogrinec Maribor.
Vrši se evakuacija stanovalcev po posebni organizaciji, ko zaposleni iz neogroženih objektov nemudoma pomagajo z evakuacijo iz istih nadstropij v katerih so zaposleni v svojih enotah.
V skladu s požarnim redom in evakuacijskim načrtom se v primeru požara v domu na Pobrežju in Taboru izvedejo požarni ukrepi, ki se izvajajo vse do prihoda gasilcev.
»Res je, da v skladu z evakuacijskim načrtom najlažje organiziramo evakuacijo iz DE1 na Pobrežju, ki je sicer največja. Ta je opremljena s posebnim “požarnim” dvigalom okrog katerega se v vseh oddelkih v neogroženem požarnem sektorju ustvarja nadtlak in preprečuje zadušitve,« še pove in doda, da z rednimi evakuacijskimi vajami preverjajo tudi njihovo pripravljenost na požar, ki se ga sicer izjemno bojijo.
Na Teznem vgrajena požarna vrata, ki omejujejo prehod ognja
V Domu starejših občanov Tezno naj bi po besedah Jasne Cajnko, direktorice doma, imeli najstrožje standarde za zagotavljanje požarne varnosti: »Tako imamo vse predpisane vgrajene sisteme aktivne požarne varnosti redno vzdrževane in pregledane. Ker nam je varnost stanovalcev, zaposlenih in obiskovalcev najbolj pomembna, izvajamo veliko aktivnosti iz varstva pred požarom.« Tako imajo za celotni objekt izdelan požarni red, v vseh etažah izobešene načrte evakuacije, prav tako izvajajo redna usposabljanja vseh zaposlenih s poudarkom na izvajanju evakuacije. Prav tako skupaj z gasilskimi enotami, katerim je bil posredovan požarni načrta objekta za lažje, hitrejše in boljše interveniranje, izvajajo praktična usposabljanja za izvajanje evakuacije.
»Znotraj kolektiva imamo določene odgovorne osebe za izvajanje gašenja začetnega požara in izvajanje evakuacije, ki so posebej usposobljene za primer izvajanje evakuacije nepokretnih ali gibalno oviranih oseb,« še doda Cajnkova in pojasni, da imajo za ta namen vgrajena požarna vrata, ki omejujejo prehod ognja in dima iz posameznega dela etaže v drug del, kot tudi zunanje zasilno evakuacijo stopnišče, kamor se lahko varno in hitro umaknejo vsi uporabniki objekta.
Požarno dvigalo za reševanje nepokretnih
V Domu pod gorco imajo prav tako izdelan požarni red in načrte evakuacije. »V navedenem dokumentu so zapisani vsi scenariji za varno evakuacijo iz prostorov. Na steni je izobešen Izvleček iz požarnega reda in požarni načrti, ki prikazujejo varno evakuacijo iz prostorov. V primeru požara se izvede evakuacija po horizontali in po vertikali, odvisno kje je nastal požar,« nam pove direktor Doma pod gorco Gregor Žigon. V domu imajo sicer požarno dvigalo za reševanje nepokretnih oseb iz nadstropja na zbirno mesto. Zbirno mesto je označeno s piktogramom in je nameščeno pred domom. V domu so izvedeni preventivni ukrepi za požarno varnost: javljanje požara, varnostna razsvetljava, odvod dima in toplote, požarne lopute, požarno dvigalo, požarna vrata, ki omejujejo požarne sektorje.
Opravljajo se trimesečne kontrole prostorov, kjer se preveri stanje založenosti gasilnikov, pregled evakuacijskih izhodov, zapiranje požarnih sektorje, upoštevanje prepoved kajenja, uporaba odprtega ognja in podobno.
Zaposleni so usposobljeni za gašenje začetnih požarov in za varno evakuacijo iz prostorov. Enkrat letno se izvede vaja evakuacije iz prostora. V letu 2018 se je vaja evakuacije izvedla s prisotnostjo gasilcev. V letu 2019 so imeli usposabljanje s prikazom rokovanja z gasilnimi aparati, seznanitvijo uporabe požarne centrale, pomen požarnega sektorja, celic, gradbenih ukrepov. Opravljajo se trimesečne kontrole prostorov, kjer se preveri stanje založenosti gasilnikov, pregled evakuacijskih izhodov, zapiranje požarnih sektorje, upoštevanje prepoved kajenja, uporaba odprtega ognja in podobno.
Evakuacijske vaje enkrat letno
Direktor Sončnega doma Robert Žvižaj nam je dejal, da za požarno varnost skrbi zunanji sodelavec s katerim imajo sklenjeno pogodbo. »Načrt evakuacije in požarni načrt sta bila izdelana skupaj s požarnim redom s katerim so vsi zaposleni seznanjeni. Odgovorne osebe za gašenje začetnih požarov in izvajanje evakuacije so določene in ustrezno usposobljene.« V primeru, da bi prišlo do požara, je v planu, da se osebe, ki se nahajajo v objektu, premesti v sektor, ki ni ogrožen saj so vsa nadstropja razdeljena v dva med seboj neodvisna požarna sektorja. »Evakuacijske vaje se izvajajo enkrat letno v skladu z zakonom v prisotnosti pooblaščene osebe,« še dodajo ob tem.