Danes je mednarodni dan babic in ob tej priložnosti so v porodnišnici Maribor pripravili dan odprtih vrat. Veliko bodočih mamic si je tako iz prve roke seznanilo z babiškim poklicem, ogledale pa so si lahko tudi porodne sobe ali svoje bodoče malčke preko 3D ultrazvoka. Prostore porodnišnice pa krasi tudi razstava Violete Todorović.

“Ne jamramo”

Letošnji mednarodni dan babic poteka pod sloganom Skupaj – z dokazi v sedanjost, s katerim babice opozarjajo na svoj doprinos družbi, družini, ženskam, materam in otrokom. Babištvo sega daleč v zgodovino, kar dokazuje tudi vpis babištva v Register nesnovne kulturne dediščine decembra 2021. “Zbrali smo se, da opozorimo lokalno skupnost, da smo nepogrešljivi del slovenske družbe in slovenskega zdravstvenega varstva. Nikoli ne jamramo, nismo jamrale niti v pandemiji, zveste smo slovenskim ženskam, ” so sporočile babice mariborske porodnišnice, kjer jih je trenutno zaposlenih 38. Zaenkrat je študij babištva mogoč le v Ljubljani.

Strokovna direktorica UKC Maribor Nataša Marčun Varda je izpostavila, da je porodnišnica ustanova, ki je pomembna za UKC Maribor in mora imeti vsak dan odprta vrata. “Tu se rojevajo nova življenja, ki so v prihodnosti gonilo družbe.  Porodnišnica mora biti odprta v segmentu, da je prisoten partner pri porodu, da je na voljo ustrezna ekipa in tudi ustrezne metode pri obravnavi porodnic in novorojenčkov. V tem segmentu smo naredili napredek, da smo za vsako nosečnico uvedli epiduralno anestezijo, ki je pomemben segment pomoči pri porodu in s tem bo oddelek dobil pravo mesto v severovzhodni Sloveniji, bo pa tudi oddelek, v katerega se bodo nosečnice rade vračale. Babice opravljajo pomembno, odgovorno delo, kot so preporodno varstvo, obporodna obravnava, skrb v izobraževanju in vzgoji,” je še naštevala Nataša Marčun Varda, ki je mlade tudi spodbudila, da se odločajo za ta poklic.

Babice so druge mame

Lucija Kuder, namestnica predstojnika oddelka za perinatologijo, je v zahvali babicam dejala, da so modre ženske, ki s svojo strokovnostjo, znanjem, izkušnjami, modrostjo in empatijo skrbijo za nosečo žensko in dojenčka. “Opravljajo zelo dobro delo pri ohranjanju zdravja cele družbe,” je še menila.

Silva Hanželič je v teh dneh v mariborski porodnišnici rodila že četrtega otroka in pravi, da je njena izkušnja z babicami tukaj zelo dobra. “S sestrami in babicami je res vse enkratno in prijetno, premalokrat delimo te dobre izkušnje.” Prvič je tam rodila Anja Hamruš, prav tako zelo zadovoljna s potekom poroda in osebjem. “Zahvalila bi se rada res vsem, osebje je zlato. Za mojo Mašo tako lepo skrbijo. Takoj ko rabim pomoč, pridejo in so kot druge mame.”