Danes je v porodnišnici Maribor potekal dan odprtih vrat, ki so ga organizirali že drugič. Odziv pa je bil letos kar precejšnji, bodočim mamicam in ostalim prisotnim so se predstavili zaposleni v porodnišnici, na voljo so bila svetovanja o dojenju, negi in rokovanju z novorojenčkom, obiskovalci so si imeli moč ogledati tudi porodne sobe ter opraviti 3D ultrazvok. Med drugim pa so bodočim mamicam omogočali tudi individualne pogovore z babicami porodnišnice.

Medicinski razvoj oddelka se je dvignil na terciarno oziroma najvišjo možno raven strokovne obravnave

Na Oddelku za perinatologijo skrbijo za vse nosečnice – tiste, ki pri katerih nosečnost in porod poteka brez zapletov in tudi tiste, pri katerih se v nosečnosti in porodu pojavijo določene težave. Potek normalne nosečnosti spremljajo v dispanzerjih na primarni ravni, ki se zaključi z rojstvom otroka v eni od porodnih sob v porodnem bloku.

[[image_2_article_66735]]

Nosečnice s težavami v nosečnosti napotijo izbrani ginekologi na nadaljnjo oskrbo v eno od ambulant na sekundarni ravni, kjer za njihovo nosečnost skrbijo specialisti ginekologije in porodništva posebej subspecializirani za patologijio nosečnosti in poroda.

Na področju prenatalne diagnostike so v zadnjih letih uvedli tridimenzionalno ultrazvočno diagnostiko in presejalne preglede v prvem trimestru, kot je merjenje nuhalne svetline pri plodu in dvohormonski test. Za nosečnice s povišanim tveganjem za kromosomske nepravilnosti pri plodu so poleg amniocenteze uvedli še biopsijo horionskih resic ter omogočili izjemno podrobno analizo genetskega stanja ploda.

»V zadnjih dveh letih je eden največjih napredkov skoraj 24 urna epiduralna analgezija, ki se jo opredeli kot metodo, ki je ena izmed najbolj učinkovitih pri lajšanju porodnih bolečin. To je tisto, kar še dodatno privabi nosečnice, saj je porod z manj bolečin nekakšno sodobno pričakovanje in to kar si želimo nuditi porodnicam,« izpostavi predstojnik Oddelka za perinatologijo izr. prof. dr. Faris Mujezinović, dr. med.  

V zadnjem letu postopoma obnovili vse postelje na oddelku

Porodnišnica kot jo poznamo danes na tej lokaciji je sicer svoja vrata prvič slovesno odprla 22. maja 1991 in je za tisti čas omogočala visok bivalni standard. Zgrajena je bila iz sredstev samoprispevkov in je s svojo takrat sodobno infrastrukturo lahko nudila nosečnicam, porodnicam in njihovim novonastalim družinam prijetnejše bivanje ter najbolj kakovostno zdravstveno nego in oskrbo kot doslej. 

[[image_1_article_66735]]

Kot pove predstojnik Mujezinović, od začetka delovanja porodnišnice v tej stavbi posebnih investicij v zamenjave postelj ni bilo, tako so se soočali z iskanjem rešitev za ta problem, ki pa so ga uspešno rešili v zadnjem letu, ko so na oddelku obnovili vse postelje, tako te, v katerih mamice spijo in skrbijo za svoje otroke kot tiste, v katerih spijo novorojenčki. »Veseli smo, da nam je v zadnjem letu uspelo obnoviti vse postelje na oddelku. To je neka prednost, ki jo želimo poudarit in s katero imamo zelo pozitivne povratne informacije. Kakovosten spanec je izjemno pomemben posebej pri bodočih mamicah in novorojenčkih,« še doda Mujezinović.

Velik poudarek na individualnih željah posameznega para 

»V zadnjih letih delamo ne samo na strokovnosti temveč tudi na izboljšavi izkušenj žensk pri porodu. Veliko poudarka damo zasebnosti, vse porodne sobe so enojne, v katerih razpolagamo z najsodobnejšimi pripomočki. Omogočamo tudi rojevanja v drugačnih položajih kot leže. Imamo aromaterapije, masaže za križ, blazine, žoge … Skratka veliko pozornosti posvečamo individualnim pristopom in željam vsake posameznice oziroma posameznega para,« pojasnjuje strokovna vodja zdravstvene nege Oddelka za perinatologijo Rosemarie Franc, dipl. m. s., dipl. bab. 

V porodnišnici sicer deluje 36 babic in dva babičarja, ki obravnavajo nosečnice iz celotne severovzhodne Slovenije, na letni ravni pa se tu rodi okoli 2300 otrok. »Med 14 porodnišnicami v Sloveniji je bila mariborska lani med tistimi šestimi, katerih porodi so narasli v primerjavi s predlanskim letom,« pojasnjuje Franc.

Bodoče starše pa najpogosteje zanima lajšanje porodne bolečine, koliko časa traja porod, kako priti do informacij … Velikokrat pa se v porodnišnici ob obiskih soočajo z napačnimi predstavami bodočih mamic glede nosečnosti in poroda. »Napačna predstava je, da morajo ženske rojevati na hrbtu, to absolutno ne drži. Tudi to, da ženskam nihče ne pomaga, ne drži in tu res poudarjam, da so nosečnice ranljiva skupina, ki je velikokrat deležna napačnega informiranja. Zato je ta dan odprtih vrat priložnost, da bodoče mamice dobijo verodostojne informacije ter se pobližje spoznajo z našim delom, babicami še pred samim porodom,« je dejala Franc in hkrati opozorila, da to ni edini dan, ko lahko bodoči starši prejmejo pomoč v porodnišnici Maribor, saj so vsem na voljo skoraj vsak dan v letu.