Pojavili so se sršeni na Slomškovem trgu v Mariboru, in sicer v neposredni bližini točke MBajk nasproti vhoda Pošte. Na to nas je opozoril predsednik čebelarske sekcije Hortikulturnega društva Maribor Borut Ambrožič, ki tudi sporoča, če opazite na mariborskih javnih zelenih površinah pojav sršenov ali lokacijo njihovega gnezda, se lahko obrnete na pomoč na Gasilsko brigado Maribor ali Urad za komunalo, promet in prostor MO Maribor. “V vsakem slučaju je potrebno odstranitev sršenjega gnezda prepustiti ustreznim službam oziroma za to usposobljenim strokovnjakom,” pravi Ambrožič.

Nevarni so le, če so ogroženi

Sršeni spadajo med žuželke, v red kožokrilcev in rod Yespidae. So največji med našimi osami z značilnim progastim rumeno črnim zadkom. Matica, ki prezimi, ustvari novo kolonijo in leže jajčeca iz dela katerih se izležejo delavke, ki skrbijo za jajčeca. V jeseni nato nastajajo novi sršeni sposobni razmnoževanja ter obdobje novih matic in trotov. Domujejo v zapuščenih objektih, dimnikih, podstrešjih, zemlji in votlih drevesih. V vročih mesecih so zelo agresivni in iščejo hrano do 1,5 km stran od njihovega domovanja. Nevarni so praviloma le, če so ogroženi.
Hranijo se z različnimi vrstami žuželk, tudi čebelami. V času sezonskega sadja jih privlačijo zlasti zreli sadeži jabolk, hrušk, sliv, grozdja in jagodičevja, še navaja Ambrožič.

Dve vrsti sršenov

“Pri ljudeh, ki so alergični na pik sršena ali ose, je potrebno ukrepati takoj s protialergijskim kompletom, sicer lahko nastopi anafilaktični šok. Ljudje, ki so alergični na pik ose, so alergični tudi na pik sršena. Na mestu pika se pojavi oteklina, v primeru alergije pa še izpuščaji po telesu, slabost, omotica in bruhanje. V kolikor ne ukrepamo ali poiščemo pomoči, se po telesu začenjajo pojavljati zatekline ter v zadnji fazi dušenje in tudi smrt,” še pove Ambrožič in doda, da sta v Sloveniji razširjeni dve vrsti sršenov, in sicer evropski ter azijski, ki ima tako močan strup, da na koži povzroči luknjo, ki spominja na strelno rano.
Po podatkih NIJZ poišče letno v Sloveniji zdravniško pomoč zaradi pika žuželk okoli 17 tisoč ljudi.