Omenjeni program že skoraj štiri desetletja podpira Mestna občina Maribor (MoM), ki skrbi, da med mladimi splošni interes za raziskovalno dejavnost ne pojenja. Kot ugotavljajo organizatorji, raziskovanje ob podpori tehnike postaja veliko bolj privlačno, enostavno in zanimivo. Za mnoge sodelujoče ta natečaj pomeni prvo srečanje s samostojnim raziskovanjem, preko katerega pridobivajo izkušnje in znanja, ki jih bodo spremljala na poti življenja.

169 mentorjev in 326 avtorjev

Na natečaju lahko sodelujejo vse mariborske osnovne in srednje šole, učenci in dijaki pa lahko prijavijo raziskovalne naloge ali inovacijske predloge na številnih področjih raziskovanja.

Letos so v razpisnem prejeli 199 nalog iz 82 osnovnih in 117 srednjih šol, ki jih je ustvarilo 169 mentorjev s 326 mladimi avtorji. Program sicer trenutno ponuja 33 različnih raziskovalnih področij, tako da lahko vsi raziskovanja željni najdejo temo ali področje tudi zase. Zanimanje za posamezna področja se z leti spreminja, naloge so zelo pogosto odraz aktualnega dogajanja in razvoja.

Oddane naloge iz vseh področij

Letos so osnovnošolci največ največ nalog oddali s področij sociologije, psihologije in pedagogike, pri srednješolcih pa je bila razpršenost večja. Med drugim sta jih zelo privlačila elektrotehnika in elektronika, pa tudi računalništvo ter književnost in slovenski jezik.

Letos so osnovnošolci največ največ nalog oddali s področij sociologije, psihologije in pedagogike, pri srednješolcih pa je bila razpršenost večja. Med drugim sta jih zelo privlačila elektrotehnika in elektronika, pa tudi računalništvo ter književnost in slovenski jezik.

Številni so letos posegali po temah, ki so obravnavale epidemijo. Mladi raziskovalci so svoje naloge članom ocenjevalnih komisij predstavili na javnih zagovorih, ki so letos potekali na daljavo. Tako je potekala tudi današnja razglasitev rezultatov, kjer so nagrade podelili najboljšim.

Najboljši OŠ Janka Padežnika in TŠC Maribor

Med osnovnimi šolami je bila po številu točk letos najboljša OŠ Janka Padežnika, med srednjimi pa Druga gimnazija. Naj osnovnošolska mentorica je postala Mateja Slana Mesarič iz OŠ Janka Padežnika, naj srednješolski pa Mihael Kukovec iz Tehniškega šolskega centra Maribor.

Prvo nagrado med avtorji, ki jo podeljuje Zveza prijateljev mladine Maribor, je prejel Brin Naterer iz OŠ Malečnik, in sicer za nalogo s področja kemije in kemijske tehnologije z naslovom Piroliza in gazifikacija. Nagrado za samostojnega avtorja med srednješolci je letos prejel Marko Balažič iz Prve gimnazije za nalogo s področja umetnosti z naslovom Pomen in simbolika katoliških liturgičnih oblačil na Slovenskem.

Nagrado Pustolovščina, za šolo, ki je v primerjavi s preteklim letom najbolj napredovala, je prejel Tehniški šolski center Maribor.

STA