Po podatkih ministrstva za zdravje je v bolnišnicah soglasja za nadurno delo skupaj umaknilo približno 33 odstotkov, v zdravstvenih domovih pa okoli 17 odstotkov zdravnikov. Preklici soglasij večinoma v veljavo stopijo v začetku marca, a vodstva zdravstvenih ustanov po navedbah ministrstva že preigravajo različne scenarije ukrepov, ki bi sledili.

Na ministrstvu za zdravje so že oblikovali skupino, ki je namenjena spremljanju obsega in posledic umika soglasij za nadurno delo in poteku dejavnosti v trenutnih razmerah. "Le z izmenjavo izkušenj se lahko poiščejo najboljše rešitve, ministrstvo pa je seveda na voljo za kakršnokoli pomoč, za katero je pristojno," so za STA sporočili z ministrstva.

V Univerzitetnem kliničnem centru (UKC) Maribor je soglasja za nadurno delo doslej umaknilo oziroma preklicalo 249 oziroma 35 odstotkov zdravnikov, so nam sporočili iz UKC Maribor. Soglasje za delo v Zdravstvenem domu Adolfa Drolca je umaknilo 34 zdravnic in zdravnikov, nam je povedal direktor Jernej Završnik. "Umiki bodo pri nas stopili v veljavo mesec dni po vročitvi, to je pri nas 2. marca. Naredili smo scenarij, kaj to pomeni, ker so vsi razen ene zdravnice družinski zdravniki. Ne bomo mogli nadomeščati izpada rednih ambulant, ne bomo mogli organizirati normalnega dela, tako bomo prešli na delo na delo v obliki dežurne ambulante. Pa tudi delo v ambulantah za neopredeljene se bo moralo ustaviti." 

Brez odgovorov

"Tega scenarija si ne znam niti zamišljati. Stvar, ki me najbolj skrbi, pa je, koliko teh ljudi, ki so dali preklic kljub eventuelnemu dogovoru ministrstva in Fidesa, tega ne bo umaknilo. Gre za problem, da zdravnikom, predvsem mlajšim, ni v interesu delati in 'štemplati' nadure, ampak jim je v interesu delati v okolju, ki je prijazno in kar se tiče obremenitev nekako znosno. Stavka je razglalila problem funkcinoniranja javnega zdravstvenega sistema, ki deluje na prekomernem delu in obremenitvah. Posledice so tudi zaslužki, ni pa to bistveni. To bo velik problem in to me skrbi. Za prihodnost nobeden nima odgovora," je še izpostavil Završnik. 

Čutili bodo tudi pomanjkanje zdravnikov iz UKC Maribor, kar za zavod, če ne bo programa, pomeni tudi finančni minus.  

UKC Maribor: Poskrbeli bomo za zdravljenje hospitaliziranih otrok 

Ob doslednem upoštevanju omejitev delovne zakonodaje ob umikih soglasij zdravnikov za nadurno delo se bodo zapirali pediatrični oddelki in posamezne porodnišnice, pa je v sporočilu za javnost po sestanku s strokovnimi direktorji bolnišnic opozoril predsednik odbora za bolnišnično in specialistično zdravstvo pri zdravniški zbornici Boštjan Kersnič.

Na Kliniki za pediatrijo UKC Maribor se bodo potrudili, da tudi po umiku soglasij kolegov pediatrov zagotovimo nujno zdravstveno oskrbo vsem otrokom v okviru zagotavljanja neprekinjenega zdravstvenega varstva. "Prav tako bomo poskrbeli za ustrezno zdravljenje vseh hospitaliziranih otrok, kjer pa smo že sedaj soočeni za več kot 100 odstotno zasedenostjo, saj se virusi žal niso umaknili. 

Več težav pa bomo imeli z zagotavljanjem zdravstvene oskrbe za nenujne bolnike oziroma za otroke, ki se vodijo v naših ambulantah, saj bo naša prioriteta obravnava akutno bolnih otrok. Tako lahko pričakujemo tudi odpovedi nekaterih terminov. Morda še ne v prvem tednu po uveljavitvi umika soglasij, vsekakor pa bomo težko ohranili trenutni nivo dela.

Na Kliniki za pediatrijo se bojimo, da se bo ob vztrajanju trenutne epidemiološke situacije in ob možnosti preusmerjanja otrok iz drugih regij, kjer morda ne bodo mogli zagotoviti neprekinjenega zdravstvenega varstva, situacija hitro poslabšala, zato apeliramo na odgovorne, da čimprej sklenejo ustrezen dogovor," so zapisali v UKC Maribor. 

Tudi na Oddelku za perinatologijo Klinike za ginekologijo in perinatologijo lahko nosečnice pričakujejo enako obravnavo kot doslej, so še navedli. 

Sindikat zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije Fides stavka od 15. januarja. Zahtevajo ureditev plačnega sistema zdravnikov v posebnem zdravstvenem stebru, določitev karierne poti zdravnika in odpravo plačnih nesorazmerij, vključno z dvigi plač starejšim zdravnikom. Po več pogajalskih sejah z vladno stranjo, ki sodeč po izjavah predstavnikov obeh strani niso prinesla napredka, je glavni stavkovni odbor Fidesa na seji 30. januarja soglasno sprejel sklep, da vodstvom zdravstvenih zavodov predajo preklice soglasij za nadurno delo.