Odločitev svetnikov Nacionalnega laboratorija za zdravje, okolje in hrano (NLZOH), ki so v petek izglasovali sklep o premestitvi sedeža ustanove iz Maribora v Ljubljano, je povzročila burne odzive. O tej nameri po neuradnih informacijah STA vodstvo in zaposleni predhodno niso bili obveščeni. Bojan Požar je na Twitterju objavil: “Golob se je v Mariboru smejal in dobival majice, hvalil projekte, obljubljal svojo podporo decentralizaciji, potem pa Mariboru nož v hrbet. In vse to zaradi maščevanja ene ženske?!”

Požar piše, da pri tej stvari ne gre samo rovaš stanja duha, pijanih od volilne zmage, ampak, kot pravi, za golo osebno maščevanje gospe Metke Paragi, ki se ji, “če bo res postala (strokovna direktorica) poleg tega verjetno ne ljubi voziti na delo iz Ljubljane v Maribor.”

Požar je kritičen tudi do mariborske ministrice za digitalizacijo iz kvote Gibanja Svoboda Emilje Stojmenove Duh, ki je Goloba ob njegovem obisku v Mariboru osebno spremljala, “ob tem, da ji pred očmi razkosavajo Maribor, pa seveda niti ne pisne …”

Prvi med svetniki Luka Kajtna je sicer sporočil, da bodo o premestitvi sedeža urada svetniki danes na dopisni seji odločali znova. Kot smo neuradno izvedeli, današnje dopisne seje naj ne bi bilo, bodo pa o tem, zaradi pomembnosti zadeve, odločali na redni seji, ki bo predvidoma v sredo.

Direktorica zavoda je za namero o spremembi sedeža zavoda izvedela na seji sveta v petek popoldne

Za pojasnila v zvezi s tem smo se obrnili na direktorico Nacionalnega laboratorija za zdravje, okolje in hrano mag. Tjašo Žohar Čretnik, ki nam je povedala, da je za namero o spremembi sedeža zavoda izvedela na seji sveta v petek popoldne, tako kot tudi predstavnica zaposlenih v svetu. “Za pregled gradiva sva imeli na voljo le slabe pol ure časa. S predstavnico zaposlenih sva prek vikenda pripravili pisma predsedniku vlade, ministru za zdravje in županu Maribora, v katerih smo s strokovnimi ekipami argumentirali, zakaj bi bila takšna odločitev o selitvi sedeža nepremišljena in škodljiva. V pismih sva med drugim navedli nekaj zgovornih podatkov, ki pričajo o zasidranosti NLZOH v Maribor. Na NLZOH je skupno zaposlenih 808 sodelavcev na 11 lokacijah, od tega v Mariboru 272 sodelavcev, v Ljubljani pa 131. V vseh naših dejavnostih so največji oddelki locirani prav v Mariboru. Tu je zaposlenih tudi 35 sodelavcev skupnih strokovnih služb. Dejavnosti v Mariboru prispevajo 42,4 % prihodkov celotnega zavoda, v Ljubljani pa 8,7 %. In še zadnji podatek: v času epidemije COVID-19 smo v Mariboru opravil 42,5 % testiranj, v Ljubljani pa 6,2 %.”

Žohar Čretnikova v nadaljevanju izpostavlja, da bi bil premik sedeža v Ljubljano v nasprotju z javno oznanjenimi prizadevanji za policentrični razvoj Slovenije, saj je sedež NLZOH v Mariboru od začetka njegovega delovanja, od 1. januarja 2014. “Že dve leti pred tem so z Inštituta za varovanje zdravja v Ljubljani kemijski laboratorij prenesli pod Zavod za zdravstveno varstvo Maribor. Na področju laboratorijske dejavnosti je bil Zavod za zdravstveno varstvo Maribor, katerega začetki delovanja segajo vse do leta 1929, več desetletij najmočnejši zavod v Sloveniji, zato je tudi bila za sedež NLZOH določena mariborska lokacija. V času delovanja NLZOH doslej ni bilo poskusov selitve v Ljubljano in NLZOH je zagotovo ena izmed uspešno decentraliziranih državnih ustanov.”

Z morebitno selitvijo bi postavili pod vprašaj načrtovano investicijo širitve na sedanji lokaciji v Mariboru

“Predvsem pa je nedopustno, da se poskus takšnega posega, ki bi lahko temeljito zamajal delovanje nacionalnega javnega zavoda, dogaja brez slehernega posveta z zaposlenimi, vodstvom zavoda, strokovno javnostjo in lokalno oblastjo. Pod vprašaj bi postavil tudi načrtovano investicijo širitve na sedanji lokaciji v Mariboru, ki je nujna zaradi bistveno povečanega obsega dela v zadnjih letih,” nam je še povedala direktorica Nacionalnega laboratorija za zdravje, okolje in hrano.

In kako sogovornica komentira napovedno dvotirno vodenje zavoda, po katerem zavoda ne bo več vodil direktor, pač pa bosta direktorja dva – strokovni in generalni, in razveljavitev razpisa za direktorja NLZOH? “Obrazložitev sveta zavoda, da se dvotirno vodenje uvaja zaradi poenotenja načina vodenja v vseh javnih zdravstvenih zavodih, razumemo. Takšen sistem ocenjujemo kot dodano vrednost v primeru, da bo funkcijo generalnega direktorja opravljala oseba, ki ima dolgoletne menedžerske izkušnje in je glede velikosti in kompleksnosti vodila podoben sistem, kot je NLZOH. Razveljavitev razpisa za direktorja je bila vezana na želeno hitro spremembo načina vodenja.”