Brez dela je tako ostalo okoli 130 delavcev. Večina jih je našla zaposlitev, drugi jo še iščejo in so trenutno prijavljeni na Zavodu za zaposlovanje.

Vodja sindikalistov Lešnik kritičen do višine odpravnine

Vodja sindikalistov Drago Lešnik je kritičen do višine odpravnine, ki je po njegovem mnenju prenizka, vendar je zakonodaja takšna, da višje odpravnine ne omogoča. Hkrati je Lešnik razočaran nad nedejavnostjo nekaterih štajerskih poslancev v državnem zboru, ki za livarno niso naredili ničesar. Kljub vsemu je mnenja, da bi lahko poslanci nekoliko pritisnili ter dosegli kakšen konsenz z državo.

Kako na nedejavnost odgovarjajo koalicijske stranke?

V Levici so po besedah Vladimirja Šege mnenja, da je SDH slab upravitelj državnega premoženja, saj je razprodal, kaj se je razprodati dalo. Mariborska livarna brez nekega strateškega partnerja enostavno ne more preživeti, pravijo. SDH je sicer namenil nekaj sredstev, vendar po drugi strani ni namenil kakšnih skrbi za razvoj livarne.

V Gibanju svobode so po besedah Lene Grgurevičeve mnenja, da je država izrabila vse zakonsko predvidene dovoljene možnosti v podporo reševanja podjetja. Država druge opcije več žal ni imela. Sami so tudi veliko raziskovali o možnostih državne pomoči, vendar je konkretno Grgurevičeva sama prišla do zaključka, da tudi kot poslanka v državnem zboru ne more pomagati. Dejala še je, da podjetje samo kot tudi uprava podjetja v desetih letih niso uspeli podjetja sanirati. Sama kot ariborska poslanka je preverila, ali obstajajo možnosti še za podporo, a so bile vse izčrpane. Odgovornost nosijo tisti, ki so podjetje do tega pripeljali. Lahko so tudi objektivni razlogi, je dodala.

V stranki SD Damjan Cvetko meni, da je bilo predvsem premalo interesa, da bi se podjetje, kot je MLM, obdržalo. Lastnik sam more vedeti, kako je potrebno upravljati s premoženjem. Sigurno rešitve so, pravi. Kolikor je bil v zadnjih mesecih tudi sam vpleten v delovanje MLM, je bilo veliko energije, volje ter želje po tem, da bi livarna ostala. Prav tako se je izkazalo zelo dobro poslovanje MLM v zadnjem času. Delavci namreč še vedno delajo, želeli so razširitev, tudi ponudb ni manjkalo. Veliko je bilo možnosti sodelovanja, vendar po mnenju Cvetka lastnik, torej SDH, ni imel interesa.

Šega zgrožen nad odpravnino v višini ene plače

Šega je nad višino odpravnine zgrožen. Meni, da bi bilo podjetje dolžno pokriti odpravnine in tudi po kolektivni pogodbi nekaj plač, ter da je na tem mestu država obrnila hrbet, kot že mnogim mariborskim podjetjem. Mariborčani še vedno doživljajo krizo prehoda, ki ji ni videti konca.

Grgurevičeva: Delovnih mest je veliko

Grgurevičeva o višini odpravnine meni, da je to stvar podjetja kot tudi posledica zakonodaje. Kot Mariborčanki ji je zelo žal, da so v 30-ih letih uničili vsa večja podjetja v »našem« mestu. Vidi pa priložnost odpuščenih delavcev predvsem v najnižji stopnji brezposelnosti v zgodovini Slovenije ter najvišji gospodarski rasti. S tem je delovnih mest veliko in zato svojim someščanom in someščankam zaželi še zaposlitev, ki bo po njenem mnenju boljša, z boljšimi pogoji in višjim plačilom.

Cvetko: Dokazali, da delavci za lastnika niso bili pomembni

Cvetko višino odpravnine težko komentira, saj ne pozna zakonske podlage za izplačila. Poudari pa, da se s tem, ko bodo izplačali takšno višino odpravnine in še to iz jamstvenega sklada, dokazuje, da delavci za lastnika niso bili pomembni. Prav tako podjetje še danes dela in ima naročila, zato ne vidi razloga, da podjetje ne bi bilo zmožno plačati ljudi, ki so podjetju služili desetletja. Sam osebno se je v mariborskem odboru potrudil, da bi se kaj zgodilo. Hkrati se opravičuje vsem v livarni, saj v njihovi stranki niso dovolj močni v politiki, da bi lahko relevantno vplivali na dogodke, ki se odločajo nekje drugje. 

V zaključku tako ostaja grenak priokus, saj so delavci po več letih trdega dela v podjetju ostali z mizernimi odpravninami.