Mariborski zavod Pekarna Magdalenske mreže je z novim letom pridobil dodatne prostore na Trgu revolucije 9, ki bodo namenjeni kulturi in mladini. Nov naziv pritličnega prostora, kjer je prejšnja leta domoval Mladinski svet, je Obrat – prostor umetnosti in participacije.

Prostor je od leta 2021 prazen

Prostor je v lasti občine in je bil od leta 2021 prazen. Pekarna Magdalenske mreže se je prijavila na lanski razpis za zapolnitev tega prostora in bila izbrana, a je morala pred vselitvijo prostor še obnoviti. “Ker je bil prostor v precej slabem stanju, smo se prijavili na javni razpis za izbor predlogov za sofinanciranje najnujnejših prostorskih pogojev in opreme za razvoj mladinske kulturne dejavnosti za leto 2022, ki ga je objavil Javni sklad RS za kulturne dejavnosti. Tudi na tem razpisu smo bili uspešni in pridobili večji del sredstev za obnovo prostora,” je za STA povedala direktorica Urška Breznik.

Obrat namenjajo aktivnostim participacije mladih in umetniškim dejavnostim. Tako bodo v njem prirejali posvete, delavnice, izobraževanja, razstave in pogovore z umetniki. “Prostor omogoča, da se bodo lahko vsebine odvijale vzporedno. Ob posvetih, delavnicah, predavanjih, srečanjih mladih, vajah gledaliških skupin bo lahko nemoteno v prostorih na ogled tudi razstava, instalacija ali projekcija filma,” je pojasnila Breznik.

Lani so v tem prostoru že izvedli nekaj dogodkov. “Prostor nam ustreza, saj imamo v naših matičnih prostorih v delu pritličja upravne stavbe Kulturnega centra Pekarna premalo prostora za izvajanje vseh naših vsebin,” je še povedala direktorica.

Letos bo stekel tudi razstavni program. V četrtek bodo v Obratu odprli razstavo animatorja Timona Ledra in striparja Romea Toffanettija z naslovom Pogled v prihodnost.

Konstantne selitve jim povzročajo velike skrbi

Pekarna Magdalenske mreže je imela pred leti razstavne prostore na Koroški cesti 18, a jih je morala leta 2021 izprazniti. Stalne selitve jim po besedah direktorice delajo velike skrbi.

“Najbolj nas skrbi, da bo Obrat še en prostor, ki ga bomo morali zaradi različnih interesov ponovno zapustiti. Kratkoročna uporaba prostorov je neugodna in škodljiva za organizacijo in programe, ker onemogoča dolgoročno načrtovanje, pridobivanje sredstev in povzroča izgubo investicij, ki jih organizacija vloži v prostor. Nova lokacija vedno zahteva tudi dodatne dejavnosti za promocijo novega prizorišča in postavlja pred izziv stik, ki ga imamo z obiskovalci naših programov in dogodkov. Nenazadnje naša prizadevanja nimajo prav velikega smisla brez uporabnikov in aktivnih udeležencev programov, publike in skupnosti, katere del smo na mestih, kjer izvajamo svoje programe,” je za STA povedala Urška Breznik.

STA