Kot je dejal predstavnik Klinike za pediatrijo dr. Jernej Dolinšek, so pred dvema tednoma zaznali povečanje število respiratornih infektov pri otrocih, ki se vleče že od začetka poletja. Kot je dejal, je pediatrija sezonsko pogojena stroka. Otroci zbolijo običajno v zimskem času, predvsem za respiratornimi infekti, pljučnicami in driskami. Zaradi ukrepov, ki so bili posledica epidemije covida, se je situacija popolnoma spremenila. Otroci se preteklo leto v šolah in vrtcih niso družili. Posledično je bilo med njimi malo prenosov bolezni.

Pričakujejo večje število obolelih otrok

V času, ko so šole in vrtci odpri, se bodo otroci, ki se preteklo leto niso okužili in niso seznanjeni z mikroorganizmi, pri svojih vrstnikih hitreje okužili. “Opažamo začetek epidemije respiratornih infektov, ki pri nas običajno dosega vrh v zimskih mesecih, celo v drugi polovici zime. Tokrat imamo začetek vala prej,” je poudaril Dolinšek ter opozoril, da je val bolezni v Sloveniji različno velik. V UKC Ljubljana beležijo na primer izredno polne kapacitete, v UKC Mariboru pa je nekoliko bolje. V Mariboru je hospitaliziranih 6 otrok z RSV virusom “to so majhni otroci, ki so odvisni od kisika. Sicer se jim stanje izboljšuje in bodo kmalu lahko šli domov,” pojasnjuje predstavnik klinike.

V Mariboru trenutno covidnih pljučnic oziroma težjih potekov covidnih obolenj pri otrocih ni. Večinoma jih zdravijo ambulantno.

“Začetek vala respiratornih infektov nakazuje, da nas čaka še precej napeta zima. Posebej za otroke, starše in za nas, ki se trudimo, da bi jih čim prej pozdravili,” je izpostavil. RSV virus je za otroke precej bolj nevaren. Otroci pridejo v hude dihalne stiske, nekateri pristanejo tudi na respiratorjih. Letos sta bila zaradi tega že dva pacienta intubirana. “Bojimo se, kaj bo. Ampak to ni nič takšnega, kar se ne bi dogajalo prejšnje zime. Je pa ena malenkost drugače, in sicer, da se veliko otrok preteklo leto ni okužilo in bomo ta val doživeli letos. Trudili se bomo po najboljših močeh,” je pojasnil predstavnik klinike.

Grozi tudi epidemija psihičnih težav

Dolinšek je poudaril tudi drugo možno epidemijo. Epidemija koronavirusa je v ozadje porinila epidemijo pedopsihiatričnih težav oziroma psihičnih težav otrok in mladostnikov. V UKC Maribor so že razširili kapacitete. Na voljo imajo 13 postelj, vendar imajo 15 otrok, ki potrebujejo pomoč. Veliko jih pripeljejo iz UKC Ljubljana, kjer jim primanjkuje kapacitet.

Težave izbruhnejo, ko se v šolah začne ocenjevanje in pritiski. “Čakata nas torej dve epidemiji. Ena je klasična zimska, druga pa je pedospihiatrični val, ki bo trajal še nekaj časa. Upamo, da ne bo presegel naših kapacitet,” je za zaključek povedal Dolinšek.