Včeraj smo poročali, da je Komisija za preprečevanje korupcije (KPK) objavila pravnomočne ugotovitve v postopku proti mariborskemu podžupanu Samu Petru Medvedu, ki je bil uveden na podlagi prijave iz oktobra 2023. V postopku so mu očitali sum zlorabe položaja in prekoračitve pristojnosti, saj naj bi zahteval uničenje uradnega dokumenta, ki ga je bremenil neprimerne komunikacije v delovnem okolju.
KPK je v preiskavi zbrala dokumentacijo različnih institucij, opravila razgovore in pregledala medijske objave. Ugotovili so, da je Medved z elektronsko pošto zahteval uničenje dokumenta, kar je v nasprotju z zakonodajo, ter nato javno zanikal, da bi to storil. Upravno sodišče je pritrdilo KPK in razsodilo, da je Medved ravnal brez pooblastila župana ter poskušal vplivati na občinsko upravo, kar pomeni kršitev integritete. Poleg tega je z neresnično izjavo zavajal javnost, s čimer je škodil zaupanju v javne institucije.
S strani KPK je bilo včeraj povedano, da bo zato mariborskega župana pozvala k razrešitvi Medveda, napovedali pa so tudi, da bo tovrstna prakso uporabljena tudi v prihodnje pri hujših kršitvah integritete.
»Pokažite, da vam je mar za pravno državo.«
Lista za pravičen razvoj MČ in KS (LPR) je danes na župana Mestne občine Maribor, Sašo Arsenoviča, naslovila poziv, v katerem zahteva takojšnje ukrepanje in razrešitev dr. Medveda s funkcije podžupana. Prav tako ga pozivajo tudi k razrešitvi direktorice mestne uprave Lidije Krebl, ki naj bi, po njihovih besedah, pri tem dejanju neposredno sodelovala.
Po njihovih zbranih informacijah je podžupan Medved osebno naročil umik zanj spornega gradiva iz dokumentarnega sistema MOM, Lidija Krebl pa je to podžupanovo navodilo tudi izvršila. »S tem je postala aktivna soudeleženka v dejanju, ki predstavlja prikrivanje informacij in resne kršitve transparentnosti delovanja občinske uprave,« navajajo v pozivu.
Prav tako bi naj Lidija Krebl mestne svetnike na seji mestnega sveta MOM zavajala glede obstoja in vsebine navedenega gradiva, kar, po njihovih besedah: »dodatno potrjuje njeno soodgovornost in neprimernost za nadaljnje opravljanje nalog v mestni upravi«.
Dodali so še, da ravnanja obeh akterjev niso zgolj v nasprotju z etičnimi standardi, ki bi morali veljati v javni upravi, temveč pomenijo neposredno zlorabo zaupanja občanov ter škodijo ugledu Mestne občine Maribor in da takšna dejanja ne bi smela ostati brez posledic. Na koncu pisma še enkrat pozivajo k takojšnjemu ukrepanju in razrešitvi podžupana ter direktorice mestne uprave, s čimer bi »pokazali, da jim je mar za pravno državo«.
Mestna občina Maribor zaenkrat še brez nadaljnjih komentarjev
Včeraj so z Mestne občine Maribor odgovorili, da uradne dokumentacije s strani KPK še niso prejeli in so z njo seznanjeni v obsegu, kot je objavljen na njihovi spletni strani. Obsežna dokumentacija se bo po prejetju na MOM preučila s strani strokovnih služb, takrat pa bodo lahko podali več informacij o svojem nadaljnjem postopanju.