Univerza v Mariboru je odstopila od načrtov za prodajo vrsto let prazne vile na Tyrševi ulici v Mariboru, kjer je bil nekoč sanatorij. Letos si je objekt sposodila Umetnostna galerija Maribor (UGM) za Trienale umetnost in okolje EKO, po navedbah rektorata univerze pa bo tudi v prihodnje namenjen umetniškim vsebinam.
Gre za edino modernistično vilo v središču Maribora
V stavbi na Tyrševi ulici 19 je bil prvi zasebni sanatorij v Mariboru, v kolektivnem spominu pa je ta edina modernistična vila v središču mesta znana predvsem kot nekdanja otroška poliklinika in pljučni dispanzer zdravstvenega doma. Univerza v Mariboru je objekt kupila od Mestne občine Maribor na javni dražbi leta 2009 za 835.000 evrov, po izselitvi Zdravstvenega doma dr. Adolfa Drolca Maribor v letu 2012 pa je ostal prazen.
"Prvotno je bilo načrtovano, da se bodo prostori uredili za izvajanje raziskovalne dejavnosti in podiplomskih študijskih programov, ki jih izvaja fakulteta za zdravstvene vede. Stavba je pod spomeniškim varstvom, zato bi bili stroški obnove, zaradi upoštevanja navodil Zavoda za varstvo kulturne dediščine Slovenije, bistveno višji, kar je bil razlog, da nismo pristopili k obnovi stavbe in smo načrtovali prodajo," so za STA pojasnili na rektoratu.
Razvijajo dodatne vsebine, ki bi jih vključili v stavbo
Denar od prodaje so nameravali nameniti za širitev obstoječega objekta fakultete za zdravstvene vede na Taboru, a so letos dobili financiranje za to iz zakona za investicije v slovensko zdravstvo in jim nekdanjega sanatorija ni treba več prodati. "Na Univerzi v Mariboru razvijamo dodatne vsebine, ki bi jih vključili v stavbo na Tyrševi ulici in zaenkrat ni predvidena prodaja stavbe. Namenjena bi bila razvoju umetniških vsebin, ki bi jih razvili na univerzi," pravijo. Prorektor za infrastrukturo Univerze v Mariboru Miralem Hadžiselimović je omenjal možnost vzpostavitve umetniškega kreativnega stičišča, kakršnega v regiji še ni.
V stavbi je trenutno osrednja razstava devete edicije Trienala umetnost in okolje EKO, ki je zaradi velikega zanimanja javnosti podaljšana do 25. avgusta.
STA