V zdravstvenem sistemu pogosto pozabimo na tiste, ki delujejo tiho in neopazno, a njihovo delo je neprecenljivo. Patronažne medicinske sestre so skriti junaki, ki s svojim znanjem, predanostjo in empatijo zagotavljajo zdravstveno nego in oskrbo v  domačem okolju ter s svojo prisotnostjo in strokovnostjo vzpostavljajo močno vez med pacientom, njegovimi svojci in zdravstvenim sistemom.

Poslanstvo, ki zajema profesionalnost in empatijo

Prav patronažna služba v Mariboru je bila tista, ki je v Sloveniji postavila trdne temelje za razvoj ene najpomembnejših dejavnosti, ki posega v vsa obdobja človekovega življenja. Poslanstvo v skrbi za posameznike in njihove družine na domovih v Mariboru in okolici danes izvaja 70 zaposlenih in naš spletni medij Maribor24 se je pridružil na terenu edinemu moškemu izvajalcu patronažne zdravstvene nege, diplomiranemu zdravstveniku, Alešu Lebu, ki nam je na poti k pacientu na kratko predstavil dejavnosti enega izmed ključnih delov primarnega zdravstvenega varstva

[[image_1_article_68617]]

"Diplomirana medicinska sestra v patronažnem varstvu je nosilka patronažne zdravstvene nege in na svojem terenskem območju izvaja kurativno dejavnost po naročilu zdravnika, ki jih dopolnjuje s preventivnimi ukrepi. Preventivna dejavnost vključuje ukrepe za krepitev in ohranitev zdravja, preprečevanje ali poslabšanje  bolezni pri najranljivejši populaciji... novorojenček, dojenček, mali otrok, nosečnica, otročnica, starejša oseba, kronični pacient," našteje Leb.

Hkrati nam opiše potek dela: "Zjutraj načrtujemo delo; prevzamemo nova naročila zdravnikov (delovne naloge), odpuščene otročnice z novorojenčki in načrtujemo preventivne obravnave, ki izhajajo iz Navodil za izvajanje preventivnega zdravstvenega varstva na primarni ravni." Izpostavi, da so patronažne medicinske sestre hitro prepoznane po uniformi ter njihovi značilni torbi. Kljub temu se vedno predstavijo z identifikacijsko kartico ter razložijo namen patronažnega obiska, saj se zgodi, da jih zamenjajo z drugimi izvajalci na terenu, npr. izvajalci pomoči na domu.

[[image_4_article_68617]]

Patronažna medicinska sestra izvaja preventivne in kurativne dejavnosti, kar zahteva znanje iz več področij zdravstvene nege ter kontinuirano izobraževanje. Po potrebi sodeluje z ostalimi strokovnimi sodelavci. Dnevno prehaja iz veselja v žalost, enormnega bogastva v neizmerno bedo, družinske harmonije v nasilje, zato mora biti strokovna, sočutna, fleksibilna in prilagodljiva.

Oddaljenost in dostopnost nista ovira pri enakopravni obravnavi

Demografske in družbene spremembe so pomembno zaznamovale delo patronažnih medicinskih sester, predvsem zaradi sprememb na drugih ravneh zdravstvenega varstva in kratkih ležalnih dob. Posledično se je intenzivnost in zahtevnost obravnave pacientov na domu povečala.

[[image_2_article_68617]]

Z nami je govorila tudi predstojnica organizacijske enote Patronažno varstvo Zdravstvenega doma dr. Adolfa Drolca Maribor, Danica Sirk: "Na tej lokaciji smo izvajalci, ki delujemo v mestu Maribor, medtem ko so sodelavke, ki delajo na izvenmestnih območjih, na lokacijah, kjer izvajajo terensko delo. Del območja pokrivajo tudi koncesionarke, ki so del javne mreže in zagotavljajo enake storitve patronažne zdravstvene nege."

Več o organizacijski enoti Patronažnega varstva na spletnih straneh Zdravstvenega doma dr. Adolfa Drolca Maribor ali na tej povezavi.

Velikokrat se pojavi vprašanje dostopnosti do patronažnega varstva, na kar Sirk odgovori, da: "vsakdo, vsaka hišna številka, vsak naslov ima dodeljeno patronažno medicinsko sestro. Prebivanje na stalnem ali začasnem prebivališču ni pogoj za upravičenost do naše obravnave; patronažni obisk opravimo na naslovu, kjer oseba dejansko biva. Patronažna medicinska sestra deluje na geografsko zaokroženem območju, ki zajema okrog 2300 prebivalcev, na katerem izvaja vse dejavnosti patronažne zdravstvene nege od spočetja, rojstva pa vse do smrti. Z individualno in celostno obravnavo prepozna tudi potencialno ogrožene družine, kjer izvaja preventivne ukrepe ter po potrebi vključi ostale strokovne delavce."

Patronaža zavzema zdravstveni aspekt in tudi širšo socialno noto

Medicinska sestra v patronažnem varstvu nikoli ne sodi, obsoja ali graja. Njena naloga je pomoč, podpora, usmerjanje, opolnomočenje in svetovanje. Patronažna medicinska sestra obišče družino z novorojenčkom naslednji dan po odpustu iz porodnišnice. Sirk doda, da je bila ležalna doba porodnic leta 1998, ko je izšel Pravilnik za izvajanje preventivnega zdravstvenega varstva, pet dni. Zdaj je v povprečju 48 do 72 ur, kar zahteva več podpore in pomoči družini z novorojenčkom in je tudi omogočeno z dodatnimi obravnavami.

Poudari, da kadrovske stiske zaenkrat ni, saj je zanimanje za to poslanstvo še vedno prisotno. "Študentom na praksi je pri nas praviloma zelo všeč, saj gre za nekoliko drugačno klinično okolje. Moramo pa vedeti, da gre za specifično delovno okolje, kjer je patronažna medicinska sestra z vstopom v družino gost in temu primeren je tudi pristop k delu," pojasni Sirk.

[[image_3_article_68617]]

"V zdravstveni negi se pogosto govori o celostni obravnavi in o holističnem pristopu, ki sta nepogrešljiva. Za izvajalca v patronažni zdravstveni negi je vsekakor pomembno, da je spoštljiv, strokoven, zna prisluhniti, si vzame čas, da mu lahko pacienti ali družinski člani izrazijo stiske, ki jih imajo," pove Sirk. Pojasni, da patronažne medicinske sestre opazijo veliko dejavnikov tveganja, stisk, nemoči, ki jih pacienti v domačem okolju težko prikrijejo. "To, da pacientu nekdo nameni čas, ga ne obsoja, ga sprejema... zanj veliko, veliko pomeni," izpostavi.

»Patronažna medicinska sestra je strokovna, spoštljiva in zna prisluhniti.«

Pri svojem delu se srečujejo tudi z različnimi oblikami nasilja. Kot izvajalci v zdravstveni negi imajo pravilnik kako reagirati, če zaznajo nasilje v domačem okolju: "V primeru, da je ogroženo zdravje, življenje, ali je ob zaznanem nasilju prisoten otrok, je ne glede na strinjanje žrtve prijava obvezujoča. Poskušamo pa dati posamezniku prostor, da ima priložnost to izraziti. Včasih je potrebno tudi čisto konkretno vprašati. Žrtvi nasilja nato pogosto odleže, saj ga je nekdo nagovoril in lahko to povsem odkrito pove," pojasni Sirk.

Doda tudi, da je nasilje nad patronažnimi medicinskimi sestrami redko prisotno in je pogosto odraz nemoči, stiske, jeze in nerealnih pričakovanj. "Smo med redkimi izvajalci na terenu, ki svoje delo opravljamo posamično, kar v določenih situacijah predstavlja tveganje. Takrat bi si želeli, da bi plačnik plačal izvedeno storitev dvema izvajalkama, pobudo smo že podali, a zaenkrat še nismo bili slišani," razloži.

Večina pacientov s hvaležnostjo sprejme patronažno medicinsko sestro. So pa primeri, kjer njihove obravnave ne želijo. "Če ni življenjske ogroženosti, pacient vedno odloča o sebi in to spoštujemo. Na nas pa je, da razložimo namen obiska, zakaj smo prišli." Kot zaključek Danica Sirk pove, da je "delo patronažne medicinske sestre izjemno lep poklic. Je poslanstvo. Če nisi pripravljen delati v posebnih delovnih okoljih, če ne delaš rad z ljudmi, potem to ni poklic zate. Patronažna medicinska sestra je tista, ki je strokovna, spoštljiva, zna prisluhniti in je v podporo in pomoč posameznikom, pacientom in njihovim svojcem