Današnjo podobo s kamnitimi masivnimi zidovi in strelnimi linami je stolp dobil leta 1555. Zgrajen je na peterokotnem tlorisu, fasade pa so preproste, zidovi nekoliko nagnjeni navznoter. V stolp vodi dvoje vrat v kamnitih okvirjih.
Italijansko stavbarstvo zaznamovalo Maribor
Po dodelitvi mestnih pravic je Maribor med letoma 1255 in 1275 dobil mestno obzidje. Na mestu sedanjega stolpa je nekoč stal okrogel Smodniški stolp, ki se omenja že leta 1529. Ko so v Maribor v 16. stoletju prišli italijanski stavbni mojstri, so med drugim okrog leta 1555 zgradili dravsko bastijo, to je srednjeveško trdnjavo z visokimi stražnimi stolpi, danes prepoznavno pod imenom Vodni stolp.
Gradnjo so med letoma 1550 in 1562 vodili italijanski gradbeniki pod vodstvom bratov Domenica in Andrea dell' Allia ter Valentina Trevena in Pietra Antonia de Pigrata. Stolp je bil v veliki rekonstrukciji mestnega obzidja, ki je sledila uveljavitvi strelnega orožja po letu 1523, zgrajen zaradi stalno prisotnega strahu pred turškimi vpadi, s čimer so meščani pomaknili obrambo mesta tudi k reki.
Vodni stolp danes na dvignjenih temeljih
Ob izgradnji hidroelektrarne v drugi polovici šestdesetih let dvajsetega stoletja je bila njegova usoda nejasna, saj je bil zaradi zajezitve Drave v Melju skupaj z drugo od vodnih utrdb, Benetkami, predviden za rušenje. Medtem ko so Benetke porušili, so v želji po rešitvi Vodnega stolpa mestne oblasti projekt ohranitve leta 1967 zaupale gradbeniku Jožetu Požauku, ki je arhitekturo uspel dvigniti na današnjo lokacijo, piše umetnostna zgodovinarka Tina Košak.
Okoli 1500 ton težek stolp so horizontalno spodrezali in ga s pomočjo hidravličnih dvigal dvignili za 2,60 m. Originalne kamnite zidove so podbetonirali. Načrte in izračune za dvig Vodnega stolpa je ob podpori Zavoda za spomeniško varstvo Maribor pripravil višji gradbeni tehnik Jože Požauko iz Maribora. Izvedba del je trajala sedem mesecev v letih 1967 in 1968.
Mariborska utrdba postala monumentalna znamenitost
Poimenovanje Vodni stolp je utrdba najbrž dobila, ker je mesto ščitila pred napadi z vodne strani.
V prvem nadstropju Vodnega stolpa se danes nahaja prostor, ki je primeren za razstave, pa tudi za izvedbo kulturnih dogodkov, kot so koncerti, literarna in pogovorna srečanja, seminarji, predstavitve, konference. V stolpu deluje tudi vinoteka, ki obiskovalcem nudi širok izbor slovenskih vin.
Zaradi svoje monumentalne arhitekture in izpostavljene lege ob reki Dravi je postal eden od simbolov Maribora. Njegova utrdbena arhitektura je zadržala svojo funkcionalno in likovno podobo od nastanka do danes.