Vodni, Čeligijev, Židovski … Sodni. Okrogli stolp v neposredni bližini Mariborske tržnice poznamo po imenu Sodni stolp, v zadnjem času pa slovi predvsem po številnih prireditvah, ki potekajo v prepoznavni leseni notranjosti. Njegova obnovljena zunanjost precej dobro skriva pestro zgodovino …

Izvor Sodnega stolpa namreč sega precej stoletij v preteklost. Po podatkih je bil zgrajen v letu 1310, prvotna naloga pa je bila predvsem obrambna – stolp je bil namreč del obzidja ter je imel vlogo obrambnega stolpa. Dve stoletji kasneje so stolp nekoliko predelali, njegova oblika pa se je iz tega časa ohranila vse do danes.

[[image_1_article_63968]]

Če ga dolga stoletja skorajda niso prizadela, pa je svoj konec skoraj doživel v preteklem. V letu 1937 ga je namreč prizadel požar, v katerem je delno pogorel, desetletje kasneje pa je doživel svojo prenovo.

Se iz šolskih klopi spomnite, kje v Mariboru je stalo mestno obzidje? Obzidje je potekalo med Strossmayerjevo, Gregorčičevo in Ulico škofa Maksimilijana Držečnika, njegov tek pa še danes označujejo štirje prepoznavni stolpi.

Danes je tako Sodni stolp, ki je v preteklosti nosil tudi ime Pristaniški stolp, najstarejši ohranjen del jugozahodnega mestnega obzidja, ki so ga v Mariboru začeli zidati kmalu zatem, ko so kot mesto prejeli mestne pravice.

Podrobnejšo zgodovino Sodnega stolpa najdete na platformi Likovna umetnost v prostoru mesta Maribor.

Nekoliko srhljiv izvor imena ...

Ko pogledamo za zaveso zgodovine, pa nas ob vsem ostalem gotovo zanima tudi, od kod ime Sodni stolp … Da, odgovor se zares skriva v imenu.

V stolpu so se namreč v času srednjega veka sprejemale sodbe. In to ne kar navadne sodbe, temveč sodbe o tem, ali so bile obsojene ženske čarovnice, ali ne. Po podatkih se sicer tukajšnje sodbe na srečo nikdar niso končale v smrtni kazni ...