Lent je eden od prepoznavnih simbolov našega mesta, ki je večkrat upodobljen na mariborskih vedutah, v svoji sredi gosti najstarejšo trto na svetu, predstavlja nekdanje osrednje prizorišče priljubljenega festivala … Ter ena glavnih polemik zadnjih let.

Pustimo tokrat razprave o ureditvi promenade, prometu po Lentu in vseh ostalih problematikah na strani ter se posvetimo izvoru imena.

Nekoč na Lentu celo Dravske Benetke

Kot marsikatero mariborsko ime tudi poimenovanje Lent skriva svoj izvor v nemškem jeziku. Stara nemška beseda Lander namreč predstavlja prostor za pristajanje, kar je Lent nekoč vsekakor bil. Po zgodovinskih podatkih je na Lentu letno pristajalo približno 1100 rečnih splavov, ki so se ustavili ob slovitih Dravskih Benetkah.

»Lenti« so bili na Lentu nekdanji pristani za nakladanje in razkladanje tovora.

Šlo je za posebno bastijo – srednjeveško trdnjavo z visokimi stražnimi stolpi – ki je na Lentu stala v 16. stoletju in se je raztezala po obširnem delu dravske promenade. Ob bastiji so tako v tistem času zasidrani na nadaljnjo plovbo čakali številni splavi, splavarstvo pa je v Mariboru svoj zaton doživelo šele v času razvoja hidroelektrarn.

Na Lentu so pristajale tudi šajke – plovila, dolga do 16 metrov in široka do 6 metrov, ki so jih upravljali splavarji ter so služila predvsem prevozu lesa, sadja, gradbenega materiala ...

V zadnjih desetletjih je Lent prepoznaven predvsem po Guinessovi rekorderki, najstarejši vinski trti na svetu ter seveda Festivalu Lent, ki pa v zadnjih letih zaradi celovite prenove promenade v glavnini ni potekal na Lentu.

Lent zaznamujeta tudi dve markantni zgodovinski stavbi – Sodni in vodni stolp, nad Lentom pa se pne še Židovski stolp.