V Mariboru se je danes, 6. septembra, odvilo znanstveno srečanje, ki je povezalo ugledne slovenske in tuje zgodovinarje, strokovnjake ter potomce vojnih ujetnikov, vključno s sinom glavnega organizatorja legendarnega pobega Vranov let. Srečanje je osvetlilo pomembne zgodovinske dogodke iz druge svetovne vojne, natančneje enega največjih pobegov iz nemških ujetniških taborišč.

Vranov let - ena najdrznejših reševalnih akcij

"Gre za obeleževanje minule 80. obletnice ene najdrznejših reševalnih akcij in zagotovo enega največjih osvobodilnih akcij zavezniških vojnih ujetnikov iz taborišč v okupirani Evropi," pove Daniel Siter, strokovnjak za zgodovino nacizma in predavalec na dogodku. Med ključnimi poudarki je bila tudi predstavitev dokumentarnega filma The Crow’s Flight (Vranov let), ki je obnovil spomin na pobeg približno 90 zavezniških vojnih ujetnikov iz Stalagu XVIII D pri Ožbaltu. 

Po vojni je Churches izdal knjigo "A Hundred Miles as the Crow Flies", britanska produkcijska hiša pa je posnela dokumentarni film "The Crow's Flight". 

Iz Stalaga XVIII D v Mariboru, enem izmed nacističnih ujetniških taborišč, je med drugo svetovno vojno 31. avgusta 1944 pobegnila največja skupina vojnih ujetnikov pod vodstvom Avstralca Ralpha F. Churchesa in Angleža Lesa Lawsa. Ta pobeg, znan kot "Vranov let", je vključeval osvoboditev več kot 100 britanskih, avstralskih, novozelandskih in francoskih ujetnikov. Na poti čez Pohorje in do partizanskega letališča pri Otoku so jim pomagali slovenski partizani in domačini. Pobeg predstavlja eno največjih in najpomembnejših tovrstnih operacij v okupirani Evropi.

[[image_1_article_69702]]

V objektu v mariborski četrti Melje je bilo med septembrom 1941 in marcem 1942 v nehumanih razmerah zaprtih več tisoč vojnih ujetnikov, mnogi, predvsem iz Sovjetske zveze, pa so umrli zaradi izčrpanosti in bolezni. To zgodovinsko dejstvo je obudil MRC pod vodstvom Janeza Ujčiča, ki je ob podpori Rusije tam vzpostavil muzej. Po ruski invaziji na Ukrajino je center izgubil rusko podporo in zdaj deluje s pomočjo donacij. Ogledi muzeja so možni po dogovoru, občasno pa organizirajo strokovne dogodke in nadaljujejo raziskave.

Na konferenci sodelovali tudi potomci vojnih ujetnikov

Srečanje je potekalo v organizaciji Mednarodnega raziskovalnega centra druge svetovne vojne Maribor, ki si prizadeva za ohranjanje zgodovinskega spomina na dogodke druge svetovne vojne. Pred začetkom srečanja je ob 11. uri potekalo še slavnostno odkritje spominskega obeležja in informacijskih tabel o taborišču Stalag XVIII D ter pomembnem raziskovalnem delu MRC Maribor, kar je dodatno poudarilo pomen raziskovanja in ohranjanja teh zgodovinskih dogodkov.

[[image_2_article_69702]]

Od potomcev vojnih ujetnikov Stalaga XVIII D so na konferenci spregovorili tudi Linda in James Seitz, hčera in vnuk novozelandskega vojnega ujetnika Gordona E. Banfielda, in Niel Churches, sin avstralca Ralpha F. Churchesa, vodje Vranovega leta. Ralph Churches, z vzdevkom "Vran", je leta 1944 vodil "največji pobeg" iz Slovenije. Njegova mladost, zaznamovana z inovativnostjo in reševanjem problemov, je bila ključna za uspeh v odporniškem gibanju. S pridobljenimi poslovnimi veščinami je obvladoval strateško in krizno upravljanje, kar dokazuje, da lahko osnovne sposobnosti vodijo do pomembnih zgodovinskih dosežkov. Njegova pot od iznajdljivega mladeniča do voditelja pobega izpostavlja, kako kreativnost odpira priložnosti tudi v najtežjih okoliščinah.