Ob današnjem svetovnem dnevu Zemlje, 22. aprila, se tudi letos po Sloveniji vrstijo številne aktivnosti, ki spodbujajo razmislek o našem odnosu do okolja. V Mariboru so dogajanja še posebej živahna na Mali tržnici na Dominkuševi 5, kjer v sodelovanju z Mariborskimi tržnicami različne organizacije pripravljajo trajnostno obarvane dogodke za vse generacije.

V Mariboru reciklažnica tekstila in izmenjevalnica oblačil za dojenčke

Dogajanje organizirajo Društvo Pupillam, so.p., Društvo Aktiviraj se, so.p. in Večgeneracijski center VGC+ Srce Štajerske, ki med 12. in 17. uro vabijo na Reciklažnico tekstila – prostor, kjer lahko obiskovalci iz starih oblačil ustvarijo nekaj novega. Gre za delavnico, ki spodbuja ustvarjalnost, ponovno uporabo in trajnostno modo.

Popoldne, med 15. in 17. uro, bo na istem mestu potekala tudi Izmenjevalnica oblačil in opreme za dojenčke do velikosti 86. Starši lahko prinesejo do 10 lepo ohranjenih kosov oblačil, jih izmenjajo ali simbolično prodajo. Neprevzeti izdelki bodo predani Zadrugi Dobrote iz Dravograda, kar daje dogodku tudi humanitarno razsežnost.

Kaj se še danes dogaja?

Pestro dogajanje ni omejeno le na Maribor. Zavod za gozdove Slovenije organizira vodenja po štirinajstih gozdnih učnih poteh po državi. Osrednja prireditev poteka v Radečah na učni poti Savus, kjer obiskovalce pričakujejo predstavniki gozdarskih in lokalnih institucij.

V Ljubljani pa bodo dan zaznamovali s projekcijo dokumentarca TerraForma v Cankarjevem domu, ki ji bo sledil pogovor z biologom Tomom Turkom. V Parku Sveta Evrope bodo ob tej priložnosti razdelili tisoč litrov komposta, obiskovalci pa si bodo lahko ogledali tudi čebelnjake na strehi ustanove.

Okoljsko pobudo so sprejele tudi Ljubljanske mlekarne, ki so napovedale preusmeritev prevoza zabojnikov z avtocest na železnice. S tem naj bi po njihovih podatkih mesečno prihranili do 10 ton emisij CO₂.

Naša moč, naš planet

Letošnji svetovni dan Zemlje poteka pod geslom Naša moč, naš planet, s čimer želi poudariti vlogo skupnosti in posameznikov pri doseganju okoljskih sprememb. Ena od osrednjih usmeritev je poziv k prehodu na obnovljive vire energije – cilj svetovne pobude je do leta 2030 potrojiti proizvodnjo čiste elektrike.

V Sloveniji po podatkih statističnega urada kar 48 % energije še vedno uvažamo, čeprav delež energije iz obnovljivih virov narašča. Leta 2023 je ta v bruto končni rabi energije prvič presegel 25-odstotni delež – brez statističnih prenosov.