Vodja zimske službe Matjaž Kerbler zagotavlja, da bodo enote zimske službe od uradnega začetka svojih aktivnosti, torej od 15. novembra in vse do 15. marca naslednje leto, v stanju pripravljenosti. Ta teden so opravili suho vajo, s katero so izvedli pregled in izpravnost vseh plužnih enot.
Kot je povedal, imajo na zalogi 1444 ton soli, 1435 kubičnih metrov peska ter 220 kubičnih metrov mešanega posipnega materiala. Zimsko službo sestavlja 150 ljudi, ki imajo na razpolago 80 plužnih enot, na nekaterih območjih pa jim bodo na pomoč priskočili podizvajalci. Pri delu jim bodo pomagali tudi delavci režijskega obrata Mestne občine Maribor, ki bodo opravljali ročno čiščenje dogovorjenih območij mesta.
“Enote začnejo s posipom takoj, ko se sneg začne oprijemati cestišča, s pluženjem pa, ko na ceste zapade deset centimetrov snega oziroma 15 centimetrov na lokalne. To počnemo po prioritetah, pri čemer so na prvem mestu glavne, tem pa sledijo lokalne in druge ceste. Enako velja za pločnike, medtem ko so kolesarske steze v zimskem času namenjene odlaganju snega, čiščenje pa izvedemo zgolj po predhodnem naročilu občine,” je pojasnil Kerbler.
Sol za posip za občanke in občane
Kot vsako leto, bo tudi letos za občane na Nigradu na voljo sol za posip. Ti lahko na vseh sedežih mestnih četrti in krajevnih skupnosti ob predložitvi osebnega dokumenta prevzamejo do 20 kilogramov soli, a morajo s sabo prinesti primerno embalažo. Ob tem v Nigradu ljudi tudi naprošajo, da v času snežnih padavin vozila umaknejo iz javnih parkirnih površin, da lahko zimska služba opravi čiščenje.
Enote začnejo s posipom takoj, ko se sneg začne oprijemati cestišča, s pluženjem pa, ko na ceste zapade deset centimetrov snega oziroma 15 centimetrov na lokalne.
Vodja medobčinske inšpekcije Nina Mikl je napovedala, da bodo njihovi inšpektorji skozi vso zimo opravljali redne nadzore na celotnem območju občine, ob tem pa bodo obravnavali tudi vse prijave, ki bi prišle k njim bodisi s strani izvajalca zimske službe ali s strani občanov.
Ob tem je opozorila na spoštovanje odloka, po katerem morajo upravniki oziroma lastniki stavb zagotavljati varnost in neovirano rabo javnih površin ter odstranjevati ledene sveče, prav tako pa morajo preprečiti možnost padanja snega s streh.
“Snega, ki ga odstranijo s streh, ne smejo odmetavati na javne prometne površine. Glede na izkušnje iz preteklih let morebitni kršitelji večinoma nepravilnosti ustrezno odpravijo že na podlagi ustnega opozorila inšpektorjev na terenu,” je še povedala Miklova.
Kazni za kršitelje
Po besedah Vojka Bevka iz mariborske prometne policije letos na tem področju novosti v primerjavi s preteklimi leti ni. V času od 15. novembra do 15. marca morajo biti vozila opremljena s predpisano zimsko opremo, policija pa bo na začetku tega obdobja udeležence predvsem opozarjala na morebitne nepravilnosti. Kazni za kršitelje sicer ostajajo od 40 do 500 evrov.
Na policiji ob tem pozivajo voznike, naj pravočasno pripravijo svoje vozilo na zimske razmere in preverijo tehnično brezhibnost vozil.