V zadnjih letih turizem v hostlih tako v Sloveniji kot po svetu doživlja pravo renesanso. Hostli, ki so bili nekoč videni kot poceni alternativa tradicionalnim hotelom, so danes postali sinonim za inovativno in pristno popotniško izkušnjo. Tudi v Sloveniji priljubljenost hostlov narašča, kar potrjujejo številke in izkušnje Hostla Pekarna v Mariboru, ki pod vodstvom Maje Stoporko beleži stalno rast nočitev.
[[image_1_article_69166]]
V desetih letih od skepticizma do rasti
Maja Stoporko, vodja Hostla Pekarna, se še dobro spominja časov, ko so ljudje v Sloveniji s skepticizmom gledali na tovrstne nastanitve. »Spati v sobi z nekom, ki ga ne poznaš, je bilo kar malo nesprejemljivo,« pravi. Posebej slovenski gostje so se izogibali skupnim sobam, koncepta bivanja v hostlu pa večina ni povsem razumela.
Kot to opiše Maja Stoporko: »Začudenje gostov, da si morajo sami obleči postelje in jih ob koncu tudi sleči je bilo na dnevnem redu, saj gostje še niso povsem razumeli koncepta hostlov. Seveda smo se situacijam prilagajali sproti tudi mi, tako da recimo danes gostje svojih postelj ne postiljajo več sami.« Z leti se je to spremenilo, gostje so začeli sprejemati idejo hostlov, kar je vidno v stalni rasti števila nočitev.
[[image_5_article_69166]]
Danes Hostel Pekarna ponuja precej več kot zgolj posteljo in streho nad glavo. S prenovljenimi sobami, apartmaji in garsonjerami, ki so prilagojeni različnim starostnim skupinam, privabljajo širšo množico obiskovalcev. »V našem hostlu imamo goste od nekaj mesečnih dojenčkov do starejših upokojencev,« pojasnjuje Stoporko in dodaja, da starost gostov v veliki meri vpliva na ureditev samega hostla. Zasebne kopalnice in apartmaji so privlačni za družine in starejše, medtem ko so mlajši popotniki še vedno bolj naklonjeni skupnim prostorom.
Kaj prinaša privlačnost hostlov?
Popularnost hostlov narašča predvsem zaradi dveh ključnih dejavnikov: ugodnih cen in možnosti druženja z drugimi popotniki. Hostli kot je Hostel Pekarna gostom ponujajo večjo fleksibilnost – brez strogih urnikov obrokov, saj si lahko gostje hrano pripravijo sami. Ta neodvisnost je postala pomembna za sodobnega popotnika, ki si želi spontanosti in svobode med potovanjem.
Pomemben del privlačnosti hostlov je tudi njihov družbeni vidik. Mladi popotniki, ki iščejo priložnosti za spoznavanje novih ljudi in kultur, v hostlih najdejo idealno okolje za izmenjavo izkušenj in vzpostavljanje novih prijateljstev.
[[image_4_article_69166]]
Vzor trajnostnega pristopa k turizma
Ob tem hostli danes predstavljajo tudi vzor trajnostnega turizma, s čimer se lahko pohvalijo tudi v mariborskem Hostlu Pekarna, ki je na tem področju med vodilnimi v Sloveniji. Vodja Maja Stoporko poudarja pomen ozaveščanja gostov o ločevanju odpadkov in zmanjševanju uporabe plastike, doda pa, da se je hostel pridružil akciji Slovenske turistične organizacije Zdaj je čas. Za MANJ plastike, VEČ trajnosti! in s tem podpisal zavezo za izločitev plastike za enkratno uporabo iz slovenskega turizma.
»Gostom, ki pri nas bivajo več dni, ne menjavamo brisač in posteljnine vsak dan,« tako eno izmed trajnostnih praks opiše Stoporko, kar prispeva k zmanjšanju uporabe pralnih sredstev in odpadnih voda. Trajnostne prakse so postale del vsakdanjega delovanja hostla, gostje pa jih po besedah Maje Stoporko zelo cenijo.
»Hostel Pekarna je prejel že kar nekaj nagrad na natečaju Moja dežela – lepa in gostoljubna za najlepši in najgostoljubnejši hostel v Sloveniji po mnenju Turistične zveze Slovenije, na kar smo zelo ponosni,« izpostavlja Maja Stoporko in dodaja:
»Pridobili smo tudi nazive kot so Nastanitev prijazna kolesarjem in pohodnikom, certifikat HI-Q&S (Hostelling International Quality and Sustainability) in Zelena nastanitev. V letu 2022 smo po mnenju Popotniškega združenja Slovenije uvrstili na seznam petih destinacij, ki naj jih skupine popotnikov umestijo na seznam popotniških izletov. V istem letu je Hostel Pekarna izpolnil tudi vse pogoje, da je lahko postal invalidom prijazna namestitev.«
Izzivi in dosežki – uspeh, kljub finančnim omejitvam
Seveda pa vodenje hostla prinaša svojevrstne izzive, ki jim tudi v Hostlu Pekarna ne uidejo. Stoporko izpostavlja predvsem finančne težave, ki nastanejo zaradi potrebe po nenehni obnovi prostorov. »V zadnjih dveh letih smo prenovili že več kot pol kopalnic, zamenjali senčila v sobah, uredili nove delovne površine v kuhinjah,« pripoveduje. Kljub finančnim omejitvam so uspeli narediti precej izboljšav, vendar se zaradi pomanjkanja sredstev nekatere prenove zavlečejo.
»V planu je še nekaj prenov kopalnic, talnih oblog v sobah in drugo,« namreč izpostavlja vodja hostla.
[[image_2_article_69166]]
Svetla prihodnost turizma v hostlih
Kljub izzivom, kot so rast števila ponudnikov prek Airbnb-ja, je vodja Maja Stoporko optimistična glede prihodnosti turizma v hostlih. »Mislim, da za prihodnost turizma v hostlih ne rabimo skrbeti,« pravi. Zaznava pa potrebo po regulaciji hitro rastočega trga zasebnih nastanitev, ki bi lahko ogrozil obstoj manjših nastanitvenih obratov, kot so hostli.
Hostel Pekarna si bo tako še naprej prizadeval slediti trendom in željam gostov. Ob tem Maja Stoporko izpostavlja, da letos načrtujejo tako odprtje spletne in fizične trgovinice HOP, kjer bodo ponujali trajnostne izdelke, poslikane z grafikami mladih ustvarjalcev.
[[image_3_article_69166]]
Vse to kaže na njihovo predanost k inovacijam in prilagajanju potrebam sodobnih popotnikov, mariborski Hostel Pekarna pa tako ne sledi le globalnim turističnim trendom, ampak aktivno prispeva k oblikovanju trajnostne in družbeno odgovorne turistične ponudbe v Sloveniji.
Rezervirajte svoj obisk v mariborskem Hostlu Pekarna ali ga priporočite svojim prijateljem in znancev z drugih koncev Slovenije in iz tujine.