Izvajalci institucionalnega varstva bodo s 1. marcem izvedli redno letno uskladitev cen storitev. Ministrstvo za solidarno prihodnost je v sredini februarja ocenilo, da se bodo povprečne cene storitev zvišale za 2,8 odstotka.
Po njihovih navedbah se bodo cene zvišale tako v javnih zavodih kot pri koncesionarjih, pri čemer bo uskladitev pri slednjih po oceni ministrstva nekoliko višja deloma tudi zaradi stroškov financiranja, ki so vezani na višje obrestne mere.
Kaj napovedujejo v mariborskih domovih za starejše?
V Domu pod gorco s prvim marcem načrtujejo uskladitev cen storitev institucionalnega varstva, za oskrbo I. v višini 1,5 odstotka, za oskrbo IV. pa 2 odstotka. »Gre za redno uskladitev na podlagi objavljenih elementov in standardov ministrstva v Uradnem list RS za izračun cen socialno varstvenih storitev,« pojasnjujejo.
V Domu starejših občanov Tezno so o uskladitvi govorili na torkovi seji Sveta na kateri so potrdili dvig cen. »Na dnevnem redu je tudi predlog dviga cen oskrbe v skladu s smernicami resornega ministrstva. Pred sejo o predlogu zvišanja cen ne moremo govoriti,« so zapisali in dodali, da je razlog za dvig cen. »Od 1. marca dalje, potrjujemo dvig cen oskrbe I za 3,39 odstotka ter oskrbe IV za 2,73 odstotka,« pri tem pa kot razlog za dvig cen navedli inflacijo in dvig tistih cen in storitev (elektrika 270 odstotkov) ter materialov (hrana 160 odstotkov), »ki pomembno vplivajo na delovanje naših zavodov, kakor dvig minimalne plače, ki vpliva na izplačilo osebnih dohodkov zaposlenih«.
23,65 evra na dan stane oskrba I v dvoposteljni sobi v Domu Danice Vogrinec na Pobrežju od 10. avgusta lani.
25,40 evra na dan stane oskrba I v dvoposteljni sobi v Domu starejših občanov Tezno od 1. julija lani. Od prvega marca bo tako oskrba I stala 26,26 evra.
29,31 evra na dan stane oskrba I v dvoposteljni sobi v Domu pod gorco od 1. oktobra lani. Od prvega marca bo tako oskrba I stala 29,75 evra.
Dom Danice Vogrinec Maribor pa nam na vprašanja do danes še ni odgovoril.
Zadnja (izredna) uskladitev oktobra lani
Ministrstvo je zaradi rasti stroškov pri storitvi, zlasti stroškov za energente in prehrano, zadnjo uskladitev, ki pa je bila izredna, odobrilo oktobra lani. V skladu z njo so se cene oskrbe I, pri kateri je potrebne najmanj osebne pomoči, v standardni dvoposteljni sobi novembra v povprečju uskladile za 1,7 odstotka.
Cene je uskladilo približno 45 izvajalcev, ki so v prvem polletju leta 2023 s storitvijo ustvarili izgubo oziroma so glede na oceno prihodkov in odhodkov do konca leta 2023 pričakovali izgubo, so sredi januarja za STA potrdili na ministrstvu. Med mariborskimi izvajalci so izredno uskladitev izvedli v Domu pod gorco, medtem ko Dom starejših občanov Tezno in Dom Danice Vogrinec lansko leto v oktobru cen oskrbe nista zvišala.
Stroški materiala in stroški dela
Uskladitev cen v marcu se izvaja vsako leto. Izvajalci jo izvedejo ob upoštevanju rasti stroškov dela v javnem sektorju in drugih stroškov storitve, ki so posledica rasti stroškov življenjskih potrebščin. Ministrstvo za solidarno prihodnost, pristojno za področje dela socialnovarstvenih ustanov, v postopku preverja skladnost predlaganih uskladitev cen z veljavno metodologijo za določitev cen, so še navedli pri ministrstvu.
Nekateri domovi za starejše so že januarja vedeli, da bodo morali cene oskrbnin 1. marca zvišati. Stroški, denimo stroški materiala, so se namreč zelo povečali, so takrat opozorili za STA.
Po pravilniku o metodologiji za oblikovanje cen socialno varstvenih storitev se te cene 1. marca usklajujejo po posameznih elementih, ki so stroški dela in stroški materiala in storitev. Stroški dela se usklajujejo glede na spremembe kolektivnih pogodb, drugih predpisov za določanje plač na državni ravni in zakona o prispevkih za socialno varnost.
Stroški materiala in storitev pa se usklajujejo glede na letni indeks cen življenjskih potrebščin. Letne rasti stroškov dela ter stroškov materiala in storitev najkasneje do 15. februarja v letu objavi minister, pristojen za socialno varstvo.
Hkrati pravilnik določa, da lahko izvajalec uskladi ceno tudi, če bi imela rast omenjenih stroškov v obdobju po zadnji uskladitvi vpliv na povečanje cene za več kot tri odstotke. Prav tako bi ceno lahko uskladil v primeru, ko se stroški dela po zadnji uskladitvi spremenijo za več kot 1,5 odstotka.