V Regionalni razvojni agenciji za Podravje – Maribor letošnji svetovni dan Zemlje obeležujejo z aktivnostmi v številnih evropskih in drugih projektih, katerih partnerji so. “Zavedamo se pomena trajnostnega razvoja in ohranjanja naravnih virov, zato naše uporabnike in zaposlene spodbujamo k odgovornemu ravnanju in utrjujemo zavest o tem, da lahko vsak posameznik prispeva k pomembni in vidni spremembi,” so sporočili.

Posadili so več kot 24.000 sadik avtohtonih drevesnih

V sklopu projekta zaDravo, kjer je RRA Podravje – Maribor vodilni partner, so jeseni 2021 in pomladi 2022 z zasaditvijo drevesnih in grmovnih vrst izboljšali življenjski prostor številnim vrstam ptic kmetijske krajine, zlasti vrsti rjavi srakoper Lanius collurio in številnim opraševalcem. Zasaditev so izvedli na območju Natura 2000, v občinah Starše, Duplek, Markovci, Gorišnica, Ormož in Središče ob Dravi. “Posadili smo več kot 24.000 sadik avtohtonih drevesnih (divja češnja, divja jablana, skorš, brek, poljski javor, hrast, beli gaber) in grmovnih vrst (črni trn, glog, rumeni dren, brogovita, dobrovita, leska). Na novo zasajene in obnovljene mejice bodo tudi znatno povečale biodiveriteto kmetijske krajne, saj pestra rastlinska sestava mejic ponuja več različnih okolij za različne organizme.”

Vozni park so obogatili s poslovnim najemom električnega vozila

Slovenija se je zavezala, da bo do leta 2050 postala brezogljično gospodarstvo in čeprav se zdi, da imamo časa za prehod v zeleno gospodarstvo še na pretek, so ukrepi za izboljšanje okoljskih indikatorjev nujni že zdaj. V RRA Podravje – Maribor se tega zavedajo, zato so vozni park obogatili s poslovnim najemom električnega vozila. “Njegova korist je večplastna – zraven zmanjšanja izpustov toplogrednih plinov v okolje, ki so glavni krivec globalnih podnebnih sprememb, bomo e-avtomobil kot ukrep uporabljali tudi v obstoječih projektih na področju spodbujanja trajnostne mobilnosti, hkrati pa nam bo omogočal prijavo in uspešno pridobivanje novih projektov, ki se ukvarjajo s testiranjem različnih oblik trajnostne mobilnosti v urbanem in ruralnem okolju. S tem bomo sledili dobrih zgledom drugih razvojih agencij v Sloveniji, ki se na podoben način že vključujejo v vidnejše evropske projekte.”

Dravska kolesarska pot se širi

Ponosni so, da se Dravska kolesarska pot, ki povezuje štiri države, po predvidenem načrtu širi. Tako je Direkcija RS za infrastrukturo tudi v letu 2022 pričela z gradnjo novih odsekov. Trenutno dela potekajo na odseku Vas – Brezno v skupni dolžini štiri kilometre. Tudi obnova Ruškega mostu je v teku. V zadnjih štirih letih je bilo na novo urejenih in označenih več kot 60 kilometrov Dravske kolesarske poti v Sloveniji. Načrtovano je, da bi vsako leto DRSI v sodelovanju z občinami uredile nadaljnjih cca. 10 kilometrov novih odsekov kolesarskih poti, Dravska kolesarska pot kot ločena kolesarska pot pa naj bi bila dokončana predvidoma do leta 2025.

“V okviru evropskega projekta Food Wave smo skupaj s projektnimi partnerji danes organizirali spletni dogodek s predstavitvijo in debato na temo spodbujanja mladih k odgovornemu ravnanju s hrano, prav tako pa bomo na Osnovni šoli Prežihovega Voranca v Mariboru pripravili poučne in zanimive delavnice ter kviz z uporabnimi nagradami za sodelujoče. Vse bolj se zavedamo, da dolge oskrbne verige ne pomenijo samo tveganja pri dobavnih rokih, ampak imajo ogromen (negativni) učinek tudi na naš planet. Zaradi transporta potrošimo energijo, povzročimo izpuste v ozračje, ki bi se jim, ob zadostni samooskrbi, lahko izognili, hkrati pa z uvozom tvegamo, da v naš prostor vnašamo škodljivce. V RRA Podravje – Maribor se zavedamo naše odgovornosti do planeta, na katerem bivamo, zato v naše delovanje na vsakem koraku vključujemo trajnostno in odgovorno ravnanje, ki ga spodbujamo tudi med deležniki, s katerimi sodelujemo,” še ob današnjem svetovnem dnevu Zemlje sporočajo iz Regionalne razvojne agencije za Podravje – Maribor.