Mednarodna šola, ki so jo septembra lani uvedli v Mariboru, je po navedbah mariborske občine upravičila svoj obstoj. Medtem ko so na začetku šolskega leta imeli vpisanih šest učencev, je na koncu v tem programu uspešno zaključilo šolsko leto 11 učencev. V novem šolskem letu pričakujejo še več učencev, kaže pa se tudi želja po vrtcu.

Vpis vztrajno narašča

Mednarodni program organizacije International Baccalaureate (IB) iz Ženeve, ki sicer poteka v več kot 5000 šolah po svetu, izvajajo v Mariboru na Osnovni šoli Leona Štuklja. Pouk poteka v angleškem jeziku, namenjen pa je otrokom od 3. do 17. leta starosti.

"Naša pričakovanja so bila v skladu z razmerami na začetku šolskega leta ob vpisu le šestih otrok v 1. do 7. razred nižja, kasneje pa smo ob vzpodbudni podpori staršev, otrok in zanesljivega kadra speljali vpis 11 učencev. Tekom šolskega leta smo imeli vpise in tudi nekaj izpisov, vendar vpis vztrajno narašča," so za STA povedali na mariborski občini.

Za naslednje šolsko leto se že kaže več zanimanja, sicer pa vpis poteka vse leto. "Nekaj otrok, vpisanih naslednje šolsko leto, prihaja iz šol z IB programom, kar nakazuje zaupanje staršev, da si želijo to zgodbo nadaljevati tudi v Mariboru," izpostavljajo na občini.

Učenci iz Kitajske, Španije, Ukrajine ...

Zaenkrat vpisani učenci prihajajo iz Kitajske, Španije, Ukrajine, Madžarske, Rusije in Slovenije. V prvem šolskem letu so bili oblikovani trije kombinirani oddelki (za učence od 1. do 7. razreda), v prihajajočem šolskem letu pa načrtujejo pet oddelkov, in sicer homogeni 1. razred in štiri kombinirane oddelke (2. in 3., 4. in 5., 6. in 7., 8. in 9. razred).

V novem šolskem letu načrtujejo tudi povečanje števila učiteljev, v prihodnje bodo potrebovali tudi dodatne prostore. "Dosedanji odzivi staršev so bili vzpodbudni. Zadovoljni so s programom in načinom izvedbe, učitelji pa so dokazali, da lahko program celostno razvija sposobnosti učencev na področju znanja, spretnosti in družbene ozaveščenosti. Glede na uspešno prvo leto delovanja se že soočamo z izzivi prostorske stiske in potrebo po dodatnih zaposlitvah, kar bo pomembno za nadaljnjo rast in razvoj šole," pravi koordinatorica na mednarodni šoli Natalija Anders.

Skupne prostore, kot so telovadnica, jedilnica in igrišča, si delijo z ostalimi učenci na Osnovni šoli Leona Štuklja.

Želijo tudi vrtec in srednješolsko raven

Mednarodni program bi radi izvajali tudi na srednješolski ravni. "Trenutno smo v procesu dogovarjanja za nadaljevanje šolanja v Mariboru. Naše želje so, da bi lahko nudili različne srednješolske programe, ki ponujajo raznolikost pri vpisu v nadaljnje izobraževanje po srednješolskem šolanju," pravijo na občini.

"Starši tudi velikokrat izrazijo željo po odprtju vrtca, kar je tudi naša želja, vendar je potrebno urediti prostore, da bodo primerni za predšolske otroke, in hkrati zaposliti še več vzgojiteljev in učiteljev," dodajajo.

To je prvi mednarodni osnovnošolski program v tem delu države. "Z ustanovitvijo mednarodne šole smo zagotovili dostop do mednarodno priznanega izobraževanja tudi v severovzhodni regiji. Tujim družinam, ki v naši regiji že živijo ali delajo oziroma razmišljajo o prihodu v Maribor ali okolico, omogočamo šolanje njihovih otrok v bližini, po že uveljavljenem sistemu mednarodnega šolanja," pojasnjuje vodja občinskega urada za vzgojo in izobraževanje Brigita Gajzer Pliberšek.

STA