V letošnjem poletju, ko smo bli priča ektremnim vremenskim pojavom, so se nekaterim meščani pritoževali nad neprimerni infrastrukturi avtobusnih postajališč. Ta po mnenju mnogih ne zaščiti pred močnim soncem ali pa hudimi nalivi, ki smo jih bili deležni v zadnjem obdobju. V pogovoru s predstavniki Mestne četrti Koroška vrata, so nam ti celo povedali, da kar polovica postajališč v njihovi četrti sploh nima nadstrešnice. Tako smo se na občino obrnili z vprašanji o številu postajališč s popolno opremo, kakšen je kriterij opremljanja in načrtih za morebitne posodobitve postajališč.

Postajališče z nadstrešnico, vitrino in košem.

Upoštevajo tudi želje Krajevnih skupnosti in Mestnih četrti

Kot nam pojasnijo na MOM avtobusno infrastrukturo posodabljajo v skladu z letnim planom posodabljanja avtobusnih postajališč in nadstrešnic. ”Na podlagi prioritetne liste so planirane nove nadstrešnice oziroma zamenjava obstoječih glede na stanje nadstrešnic, število vstopov potnikov oziroma šolarjev in glede na želje krajevnih skupnosti in mestnih četrti. Dimenzije nadstrešnic in razporeditev posameznih elementov so odvisni od kategorije posameznega postajališča. Nadstrešnice ter klopi postavljamo na postajališčih, kjer potniki vstopajo, medtem, ko na izključno izstopnih postajališčih, nadstrešnice niso prioriteta.”

Pod elemente postajališč spadajo nadstrešnica, vitrina, totem, tabla, talna označba, prometni znak, klop, koš ter displej za prikaz prihoda avtobusa v realnem času.

Občina upravlja s 442 postajališči za mestni javni potniški promet, 64 postajališči za integrirane šolske linije in dodatnimi 7 postajališči za medkrajevni promet. ”Od 442 postajališč za mestni javni potniški promet jih je 52,8 odstotkov opremljenih z nadstrešnico, 35,3 odstotkov s totemom in 8 odstotkov s tablo. 56,8 odstotkov postajališč ima klop, medtem, ko je koš prisoten na 64,3 odstotkov postajališč. Postajališča z največ vstopi potnikov pa so opremljena tudi z displeji za prikaz prihoda avtobusa v realnem času, gre za 24 postajališč.”

V letu 2024 bodo testirali ”zeleno nadstrešnico”

V letu 2022 so na novo postavili 25 nadstrešnic v vseh krajevnih skupnostih in mestnih četrtih, v letu 2023 načrtujejo postavitev 18 nadstrešnic, v letu 2024 pa še dodatnih 10. Letos bodo zaradi dotrajanosti zamenjali avtobusne nadstrešnice v Krajevni skupnosti Malečnik in sicer 12 nadstrešnic na območjih Ruperče, Nebova, Grušova, Celestrina, Trčova in Metava, dodatno bodo postavili nadstrešnice na postajališčih Erjavčeva na Studencih, postajališču Zolajeva – TŠC, postajališču Pekre – Gasilski dom, postajališču Košaški dol in postajališčih Dravograjska pri Supernovi. Nove nadstrešnice imajo po navedbah občine zaščitno folijo pred soncem. Kot za nas povedo na MOM bo v letu 2024 vzpostavljena in testirana tudi tako imenovana zelena nadstrešnica, ki ima ozelenelo streho pokrito s sušno vzdržnimi rastlinami in je v skladu s katalogom urbane opreme.

”Plan za izgradnjo novih nadstrešnic oziroma postajališč bo za leto 2025 pripravljen v skladu s spremembo avtobusnih linij mestnega prometa. V kolikor mestni svet spremembo potrdi, so planirana tri nova postajališča (Mladinska – Vrbanska – v smeri mesta in dve novi postajališče Vrbanska-Gosposvetska na Vrbanski cesti). Predlog spremembe linij in nova postajališča bomo objavili v javni razgrnitvi,” so še zapisali v odgovoru.