Tema razstave je dejstvo, da se danes že zavedamo odgovornosti, ki jo imamo do narave, da se zavedamo posledic naših dejanj in da se bomo pred prihodnjimi generacijami, to so naši otroci in otroci naših otrok, morali zagovarjati, ali smo za okolje naredili dovolj. “Razstava bo povezovala naravo, človekovo okolje in umetnost. Na nek način bi lahko rekli, da bo kakor roža, ki je zrasla sredi tovarne,” je pojasnil Jure Kirbiš, kustos UGM in asistent vodje projekta EKO 8.

V ospredju trienala okolje

Izhajamo iz besede okolje v naslovu dogodka, EKO 8, Mednarodni trienale umetnost in okolje. O varovanju okolja, o vplivu okolja na družbo in o okoljski politiki danes razmišljamo veliko bolj kompleksno in na presečišču številnih področij človekovega delovanja: tehnologija, znanost, ekonomija, zgodovina, kultura. Zato letos kot neke vrste primer izpostavljamo Melje, ki ima v Mariboru zelo zanimivo pozicijo. Po eni strani predstavlja zmage in poraze mariborske industrije. Po drugi predstavlja potencial razvoja mesta. Oddaljenost Melja od samega središča mesta je prej psihološka, kakor geografska. S kolesom ste v Melju v manj kot 10 minutah. Melje je na prisojnem obrežju Drave, v bližini vinorodnih gričev. Res je dobra lokacija za življenje,” je še dejal Kirbiš.

Izhajamo iz besede okolje v naslovu dogodka, EKO 8, Mednarodni trienale umetnost in okolje. O varovanju okolja, o vplivu okolja na družbo in o okoljski politiki danes razmišljamo veliko bolj kompleksno in na presečišču številnih področij človekovega delovanja: tehnologija, znanost, ekonomija, zgodovina, kultura. Zato letos kot neke vrste primer izpostavljamo Melje, ki ima v Mariboru zelo zanimivo pozicijo. Po eni strani predstavlja zmage in poraze mariborske industrije. Po drugi predstavlja potencial razvoja mesta. Oddaljenost Melja od samega središča mesta je prej psihološka, kakor geografska. S kolesom ste v Melju v manj kot 10 minutah. Melje je na prisojnem obrežju Drave, v bližini vinorodnih gričev. Res je dobra lokacija za življenje.

Seveda pa ima nekaj problemov, denimo res nevarna povezava s kolesom, onesnaženje ravno zaradi industrije. Na vse to želijo opozoriti z izvedbo trienala EKO 8 v Melju. In seveda po besedah kustosa UGM ne smemo pozabiti na izjemno arhitekturno dediščino nekdanje tovarne Hutter/MTT, ki sega v 30-ta leta prejšnjega stoletja.
V vsaki naslednji ediciji trienala EKO pa želijo na podoben način odkriti in izpostaviti vsakokrat novo »okolje« v mestu Maribor. “Znam si zamisliti, da bi se naslednjič lahko posvetili recimo Pohorju,” je dejal Kirbiš.

Laura Harrington, Klobčič, 2019, delo narejono iz 43 različnih recikliranih tekstilov, foto: Enrico Amici

Laura Harrington, Klobčič, 2019, delo narejono iz 43 različnih recikliranih tekstilov, foto: Enrico Amici

Dnevi zaganjanja v MTT za pripravo letošnjega dogodka

Lani so v MTT izvedli preddogodek trienala. “Imenovali smo ga dnevi zaganjanja, saj smo se počasi, kakor tovarniški stroji, zaganjali v pričakovanju ponovnega življenja v stari tovarni. S preddogodkom smo nakazali, kar nas v okviru EKO 8 zanima. To je umetnost, to je zgodovina Melja in tamkajšnje industrije, to je razvoj mesta skozi kulturo in arhitekturo, tudi družabni aspekt. Organizirali smo vodstva, pogovore, sprehode in kolesarjenja po tovarni in po Melju, predavanja, npr. o divjih ptičih, ki gnezdijo na nabrežjih Drave,” je pojasnil asistent vodje projekta.

Osrednji del dogajanja je gotovo razstava Pismo za prihodnost. To boste lahko obiskali vsak dan od ponedeljka do sobote med 11.00 in 19.00 za samo 3 EUR (ali 2 če ste dijaki/študentje ali upokojenci). Na razstavi boste lahko vstopili v 360° zvočno izkušnjo gejzirja sredi Islandije. Podali se boste lahko na pot po reki Mississippi v ladji iz odpadnih kosov. Predstavili bomo zelene gozdičke, ki poganjajo sredi urbanih središč, npr. v mariborski Magdaleni. Mogoče bo videti 3D duhove mariborske industrije.

Letos z vsem tem nadaljujejo, le da še večje in še bolj bogato. “Osrednji del dogajanja je gotovo razstava Pismo za prihodnost. To boste lahko obiskali vsak dan od ponedeljka do sobote med 11.00 in 19.00 za samo 3 EUR (ali 2 če ste dijaki/študentje ali upokojenci). Na razstavi boste lahko vstopili v 360° zvočno izkušnjo gejzirja sredi Islandije. Podali se boste lahko na pot po reki Mississippi v ladji iz odpadnih kosov. Predstavili bomo zelene gozdičke, ki poganjajo sredi urbanih središč, npr. v mariborski Magdaleni. Mogoče bo videti 3D duhove mariborske industrije,” je pojasnil Kirbiš.

Ob tem bo v okviru EKO 8 še veliko spremljevalnega programa, od pogovorov z umetniki do vodstev po tovarni.

b tem bomo z EKO 8 v Maribor pripeljali vrhunsko sodobno umetnost vodilnih avtorjev iz celega sveta. EKO 8 je največji kulturni dogodek v mestu letos, ki ga ne gre zamuditi. Potem je tu že omenjeni interes okoli Melja.

Osnovna ideja trienala EKO 8 je ponuditi nov pogled na okoljsko krizo skozi prizmo umetnosti. Torej po besedah kustosa UGM pogledati na resnične probleme, s katerimi se soočamo, na svež način in s tem dvigati okoljsko zavest med vsemi generacijami Mariborčanov, Slovencev in tujih obiskovalcev. “Ob tem bomo z EKO 8 v Maribor pripeljali vrhunsko sodobno umetnost vodilnih avtorjev iz celega sveta. EKO 8 je največji kulturni dogodek v mestu letos, ki ga ne gre zamuditi. Potem je tu že omenjeni interes okoli Melja,” je dejal asistent vodje projekta.

EKO 8 ekipa, foto: Sara Rezar

EKO 8 ekipa, foto: Sara Rezar

Priložnost za ogled notranjosti MTT

Odziv na lanski dogodek je bil dober, sploh glede na okoliščine. “Ob septembrskem preddogodku smo sledili vsem navodilom NIJZ, kar bomo seveda upoštevali tudi letos. Izpostavim lahko lanski dogodek, konferenco Umetnost in mesto, o razvojnih potencialih, ki jih imajo kulturni dogodki, kot je trienale, za razvoj mesta, recimo v smislu turizma. Udeležilo se je je 70 ljudi, kolikor je bila omejitev, med njimi tudi župan Saša Arsenovič, ki je v prvi vrsti pozorno sledil vsem štirim uram programa. Isto število se je udeležilo tudi koncerta mladega mariborskega reperja/pevca po imenu Mlake. In še več vodstva po tovarni z zadnjim zaposlenim v MTT. To tudi letos ponovimo,” je razložil Kirbiš.

To je res enkratna priložnost za vse Mariborčane, da obiščete notranjost tovarne, kamor sicer ni vstopa. Razstava se odvija v treh velikih halah, ena se imenuje merilnica, kjer so včasih odmerjali dolžine končanega tekstila in jih navijali ali zlagali v pripravi za prodajo. Drugi dve hali sta skladišči, kjer se je tekstil hranil pred prodajo oziroma prevozom do kupcev. V prostorih smo ohranili tudi nekaj originalnega pohištva, tako da bo tudi zaradi tega mogoče podoživeti vzdušje stare tovarne. Nisem prepričan, kdaj bo po poletju spet mogoče videti notranjost MTT.

Vse dogajanje, razstava, vsi dogodki se bodo zgodili v sami tovarni MTT. “To je res enkratna priložnost za vse Mariborčane, da obiščete notranjost tovarne, kamor sicer ni vstopa. Razstava se odvija v treh velikih halah, ena se imenuje merilnica, kjer so včasih odmerjali dolžine končanega tekstila in jih navijali ali zlagali v pripravi za prodajo. Drugi dve hali sta skladišči, kjer se je tekstil hranil pred prodajo oziroma prevozom do kupcev. V prostorih smo ohranili tudi nekaj originalnega pohištva, tako da bo tudi zaradi tega mogoče podoživeti vzdušje stare tovarne. Nisem prepričan, kdaj bo po poletju spet mogoče videti notranjost MTT,” je dejal asistent vodje projekta.

Lokacija EKO 8, nekdanja MTT v Melju, foto: Sara Rezar

Lokacija EKO 8, nekdanja MTT v Melju, foto: Sara Rezar

Kustos UGM je prepričan, da bo trienale mogoče izvesti v živo. Prednost, ki jo imajo, je izjemna kvadratura prostorov in dejstvo, da je za razliko od nekaterih kulturnih prireditev (gledališče, koncerti, kino) obisk mogoč individualno in ne v velikih skupinah. “Mislim, da je samostojni obisk razstave (s prijatelji, družino) med majem in julijem v MTT v okviru EKO 8 najvarnejše kulturniško udejstvovanje v mestu. Pa še malo športa, če greste v MTT peš. Program pa bo v primeru zaostrovanj potekal na spletu ali v kombinaciji v živo in splet,” je še dejal Kirbiš.