Mariborski Primat, ugledno podjetje s prihodki v višini 13,8 milijona evrov in čistim dobičkom v višini 700 tisoč evrov v lanskem letu, se je znašlo v vrtincu kontroverze in napetosti med lastniki. Po informacijah Večera, je del družbenikov prejel ponudbo za prodajo svojih deležev poljskemu skladu Invest-Rem, medtem ko preostali družbeniki trdijo, da gre za sovražni prevzem. Na skupščini pretekli konec tedna je prišlo do razdora, ki je privedel do prvih tožb, medtem ko zaposleni izražajo zaskrbljenost glede prihodnosti podjetja.
Brez zagotovil o ohranitvi delovnih mest in sedeža v Mariboru
Konflikt interesov se pojavlja v zvezi s ponudbo Poljakov za odkup deležev petih družbenikov, pri čemer preostalih pet naj ni bi imelo zagotovila o nakupu njihovih deležev. Med desetimi lastniki sta s po 39-odstotnima deležema največja dolgoletna direktorica mariborskega izdelovalca blagajn in trezorjev Slavka Marinič ter Erih Štefanec
Poljaki so od marca izvajali pregled mariborskega podjetja, pri čemer naj bi jim po informacijah Večera svetovalo tudi mariborsko podjetje Nevija Nevene Tee Gorjup. To bi lahko pomenilo konflikt interesov, saj je Gorjupova članica nadzornega sveta Primata.
Na skupščini je prišlo do spremembe v vodstvu, pri čemer je dosedanjega direktorja zamenjala Tanja Djokić, ki je direktorica v podjetju Nevija in tudi njegova 19-odstotna lastnica.
Lastniki, ki podpirajo prodajo, naj bi imeli več kot 50-odstotni skupni delež in so pripravljeni prodati svoje deleže Poljakom za med dvema in tremi milijoni evrov. Vendar pa se drugi tabor, ki naj ne bi prejel ponudbe za odkup njihovih deležev, upira prodaji, pri čemer menijo, da gre za sovražni prevzem. Opozarjajo, da bo poceni dobil dobro stoječe podjetje, skupaj s proizvodnimi linijami, nepremičninami in zemljišči tako v Mariboru kot tudi v srbskem Baljevcu.
Okoli 90 zaposlenih v Primatu je zaskrbljenih zaradi prihodnosti podjetja, saj Poljaki niso dali nobenih zagotovil o ohranitvi delovnih mest in sedeža v Mariboru. Obstaja tudi strah pred morebitno selitvijo proizvodnje in sedeža v Srbijo, kjer je delovna sila cenejša. Poleg tega so nepremičnine in zemljišča Primata v Melju privlačna naložba za Poljake, še poroča omenjen medij.