Kot smo že poročali, so se v središču Maribora vedno pogosteje začele pojavljati podgane. Čeprav uradnih podatkov o njihovem številu ni, je njihova prisotnost vse bolj očitna, kar med občani vzbuja zaskrbljenost. Za pojasnila smo se obrnili na Mestno občino Maribor in Javno podjetje Nigrad, d.o.o., ki je zadolženo za deratizacijo.

K povečanju populacije največ prispevamo ljudje sami

Zavedati se moramo, da k povečanju populacije glodavcev veliko prispevamo ljudje sami. Glodavci se najpogosteje pojavljajo v strnjenih naseljih, predvsem tam, kjer je hrana in morebiti neurejeno ravnanje z odpadki, pa tudi v zapuščenih objektih, podobno. Zato je pomembna splošna higiena okolja, pravilno zbiranje odpadkov in urejenost zbirnih mest za odpadke, prenehanje zlivanja odpadkov in hrane v straniščne školjke ter preprečevanje divjih odlagališč.

Prav pravilno odlaganje hrane je ključnega pomena pri obvladovanju podgan, saj je največkrat hrana, ki jo zlivamo v školjko, za podgane najbolj vabljiva.

Odvržena hrana je najbolj zanimiva in hranljiva za podgane takoj zatem, ko je izplaknjena v interno kanalizacijo. Kasneje se namreč v javni kanalizaciji toliko razgradi, da jim več “ne diši”. Odmetavanje ostankov hrane v kanalizacijske odtoke in straniščne školjke predstavlja hrano za podgane, ki tako rekoč čistijo za nami. Pogosto se namreč zadržujejo v bližini vode, ob kanalih in v kanalizaciji, od koder lahko skozi straniščno školjko pridejo tudi v stanovanja. Pri omejevanju gibanja in razmnoževanja glodavcev pa je bistvena tudi dobra higienska ureditev notranjosti objektov in okolice. Glodavcem mora biti namreč onemogočena prosta pot v objekte. To dosežemo z ustrezno zatesnjenostjo zunanjega ovoja objekta.

MOM za deratizacijo letno porabi 35.000 evrov

Javno podjetje Nigrad, d.o.o. deratizacijo skladno s pravili po naročilu MOM izvaja dva do trikrat letno, kot pojasnijo pa imajo tudi ogromno intervencij izvajanja deratizacije. V sistemu javne kanalizacije je v okolici naselja postavljenih ustrezno število vab, kot je dovoljen normativ t.j. 2 kg na kilometer kanalizacije. Prav tako izvajajo izredno deratizacijo, ki obsega med 15-30 dodatnih izrednih deratizacij na pobudo občanov predvsem kot posledica nepravilne uporabe javne kanalizacije, kot so vnosi hrane, in drugih aktivnosti, ki podgane izvabijo oz. privabijo na dano lokacijo.

Izvajanje deratizacije sodi v sklop izvajanja javne gospodarske službe – redno vzdrževanje javne kanalizacije, katero izvaja Nigrad kot koncesionar. Do sedaj je bilo za te namene porabljenih 35.000 EUR, do konca leta ocenjujejo, da bo porabljenih cca 50.000 EUR.

Kot so še pojasnili, podgan nikoli ne bomo popolnoma iztrebili, od nas so 50-krat starejše. Glodavci so v mestih stalno prisotni, saj se zadržujejo vsepovsod, kjer najdejo hrano, zato jih je praktično nemogoče iztrebiti. Teoretično ima lahko en podganji par v svojem življenju nekaj tisoč potomcev, so zelo prilagodljive, znajo skakati, plezati in plavati.

Kaj storiti, če opazite podgane?

Občani se lahko, če opazijo podgane, obrnejo direktno na Nigrad, lahko pa se obrnejo tudi na MOM, na Urad za komunalo, promet in prostor. Na nas se je obrnila bralka, ki je opozorila na število podgan na Trgu generala Maistra, na kar so odgovorili, da je bila zvedba deratizacije na tem območju nazadnje izvedena 4.7.2024.

"Posebej izrazitih območij, kjer bi zaznali pojav podgan ni, je pa večja frekvenca na gosto poseljenih območjih. V kolikor prejmemo obvestilo o pojavu podgan, nemudoma izvedemo deratizacijo," so izpostavili in dodali, da pojav podgan oz. klici in obvestila vezana na potrebo po deratizaciji ne odstopajo od povprečja v zadnjih štirih letih.