Varnost v nočnem življenju je vedno aktualna tema. Mladi mariborski organizatorji so zato na nedavni okrogli mizi razkrili svoje poglede na varnost v mestu ter izpostavili izzive, s katerimi se soočajo.
V pogovoru so sodelovali Urban Senekovič (YNGFirefly) in Jure Meglič – organizatorja Panike, Pavla Zabret in Dijana Džamastagić iz kolektiva RejvUtopija; Anja Zagorc dj-ka skupine Bass Fighters in sovodja Eksperiment Bara ter Nina Kitel iz Kluba mariborskih študentov.
Varnosti v nočnem življlenju ni nikoli preveč
"Se mi zdi, da se v Sloveniji nasploh počutiš relativno varno in nimaš slabega občutka. A tudi v Mariboru, kot vemo, včasih prihaja do incidentov," je uvodoma izpostavila Nina. Urban je pri tem dodal, da je pri nas težava predvsem to, da je preveč stvari normaliziranih. "Če bo moški plesal z žensko, ne bo nihče niti pomislil, da si mogoče ona tega ni želela," je izpostavil. So se pa vsi prisotni strinjali, da bi radi prišli do točke, ko se ne bi bilo potrebno zanašati na takšne in drugačne nefunkcionalne rešitve. "Končni cilj je, vsaj po moje, samoregulacija, da se incidenti sploh ne dogajajo. V Mariboru smo glede takšnih stvari še vedno nekoliko zadaj," je poudaril Jure.
Varnost nočnih dogodkov je zelo kompleksna tema. Zato je pomembno, da so obiskovalci del kontinuirane skupnosti, ki za njih skrbi in jim da občutek varnosti. "Če se počutiš neprijetno kljub temu veš, da so za teboj ljudje, ki bodo urgirali in ti pomagali," je pokomentirala Dijana, ki je prav tako izpostavila, da se je pomembno zavedati, da lahko vsi prestopamo meje. Ni vedno moški tisti, ki je povzročitelj neprijetne situacije. "Sam poznam ogromno ljudi, ki se teh problematik sploh ne zavedajo in ravno takšne ljudi je potrebno učiti in ozaveščati, da ne bodo oni v prihodnosti prestopali meje," je še dodal Jure.
Imajo mariborski organizatorji vpogled v incidente?
Potrebno je izpostaviti, da to niso dogodki, ki se izvajajo v ogromnih dvoranah s 3000 obiskovalci. V veliki meri se pri nas namreč izvajajo prireditve z nekaj sto obiskovalci. Ravno zaradi tega imajo organizatorji v veliki meri zelo dober vpogled v vse, kar se okoli njih dogaja. "Mi že s tem, ko se odločamo s kom in kje bomo sodelovali neposredno skrbimo za varnost," je izpostavil Urban. Je pa zagotovo prednost male scene ravno to - če se kaj zgodi, bodo ljudje to ugotovili in se ne bo ponovilo.
Ko je moj dogodek odgovarjam za vse, kar se na njem dogaja. Odgovorni pa so tudi vsi ostali prisotni - tako nastopajoči, kot tudi obiskovalci.
Kot že omenjeno je scena v Mariboru dovolj mala, da ljudje na dogodkih že v naprej vedo kaj jih čaka. Tudi, če so se v preteklosti pojavili prestopniki, so čez čas vedno ugotovili, da so nezaželjeni in sploh niso več prišli. Seveda pa tudi tukaj vedno obstaja prostor za izboljšanje.
Za varnost skrbijo vsi prisotni
"Meni osebno se zdi, da pomaga, če si povezan z ljudmi, ki hodijo na dogodke. Ti obiskovalci nam posledično zaupajo in tudi izpostavijo, če je kaj narobe," je izpostavila Anja in dodala, da se ji zdi pomembno, da imajo zraven moških varnostnikov tudi eno žensko, ki jih lahko "nadzoruje". "Ženska se lažje zaupa drugi ženski, tudi, če je ne pozna, kot nekemu neznanemu moškemo".
Dejstvo je, da imajo kolektivi, ki dogodke organizirajo v skupnosti, ki jo ustvarjajo tudi določeno prepoznavnost. Ravno zato je pomembno, da sami organizatorji izpostavijo nedopustne stvari, ker jih obiskovalci veliko bolj spoštujejo kot žrtve, ki so to doživele. "Sama sem že doživela, da je bil prestopnik neka znana oseba, nekdo na višjem položaju, ki ga niso upali vreči iz kluba. Vsako nasilje pa je le dodatno utrjevanje moči in položaja," je pokomentirala Pavla.
Bolj, kot je človek vpliven, več se mu oprosti.
Najlažje se je učiti iz izkušenj
Klub mariborskih študentov letno organizira okrog 100 dogodkov. "Najlažje se je učiti iz izkušenj. Tudi, ko se ekipa menja, starejši mlajšim vedno pomagamo in jih učimo. Smo pa seveda tudi sami študenti in vidimo na drugih dogodkih, kaj je problematično in kaj je potrebno izboljšati," pojasni Nina in doda, da si kljub ločenim nalogam vedno med seboj pomagajo.
Hitro se razvadiš. Ko je par neproblematičnih dogodkov enostavno pričakuješ, da se pri tebi itak ne bo nič zgodilo.
Kot pove Urban, so na Paniki večkrat doživeli, da so hodili po klubu oziroma po prostoru, v katerem je dogodek, a se je incident zgodil izven tega prostora. "Težava je ravno to, da se večina incidentov zgodi izven nekega "varnega" prostora. Pomembno je pokriti celoten teren. Tudi, če nekoga vržeš ven ni konec zgodbe," je zaključil.