Rebalans proračuna je župan Mestne občine Maribor Saša Arsenovič napovedal že pred dvema mesecema. Na zadnji seji mestnega sveta so se mestni svetniki tako seznanili s polletno realizacijo proračuna iz katerega izhaja, da mora občina za določene postavke zgotoviti nova sredstva. Ta sredstva pa bo zagotavljala iz drugih postavk. ”Z rebalansom v globalu proračuna bistveno ne spreminjamo. Zdaj je v veljavi proračun v višini 194,692 milijonov evrov, po novem bi ta znašal 194.485 milijonov evrov. Tako se proračun zmanjšuje za 144.076 evrov,” pojasni mag. Mateja Cekič z Urada za finance.

Na prihodkovni strani usklajujejo prihodke glede na pričakovan realizacijo. Največja sprememba je zmanjšanje prihodka za koncesijo za vodno pravico. ‘‘V času sprejemanja proračuna smo od države prejeli sklep, da je potrebno poračunati prejeto koncesijo za vodno pravico v preteklem letu, v višini nekaj več kot 900 tisoč. Tako da dejansko tega prihodka letos sploh ne bomo dobili oziroma bomo dobili za približno 80 tisoč,” pove Cekič.

Od parkirnin za pol milijona manj prihodkov

Za pol milijona evrov je manj prihodkov v občinsko blagajno od parkirnin. Kot je pojasnila Cekič, so za letos načrtovali večje spremembe pri zaračunavanju parkirnin, med drugim uvedbo plačljivega parkiranja v soboto, a se mestni svet ni strinjal s tem. ”Povečujemo pa najemnino za poslovne prostore, komunalni prispevek in pa to kar smo načrtovali za oddajo za stavbno pravico, kar prenašamo na prihodek od prodaje zemljišč. Odločili smo se, da gremo v prodajo in ne na podelitev stavbne pravice,” še doda Cekič.

Na odhodkovni strani pa je potrebno zagotoviti dodatna sredstva za izvajanje osnovne dejavnosti za vrtce v višini okrog dveh milijonov, saj so bile, po pojasnilih Cekičeve, podražitve sprejete kasneje in z nižjimi odstotki. Nekaj manj kot dva milijona evrov so morali dodati za subvencioniranje mestnega avtobusnega prometa in Pohorske vzpenjače. Pri avtobusnem prometu je vključeno tudi plačilo dodatnega zavarovanja delavcev, ki ga vrsto let niso plačevali. “Na podlagi novega pravnega mnenja se mora to za nazaj plačati. To je 500.000 do 600.000 evrov letno na dve leti,” je povedala Cekić.

Posledično so med drugim zmanjšali sredstva za investicijsko vzdrževanje šol, vrtcev in športnih objektov, del predvidenih sredstev za obnovo nabrežja reke Drave pa se prenaša v naslednje leto.

Iztek koncesije za upravljanje zavetišča

Snagi, ki deluje pod okriljem Javnega holdinga Maribor, se konec leta izteče obstoječa koncesija za upravljanje zavetišča. Tako je župan Arsenovič danes pojasnil, da bo zavetišče sicer še naprej upravljalo komunalno podjetje Snaga, a po nekoliko spremenjenem modelu. “Pozvali smo že ostale občine, da v tej zgodbi bolj tvorno, tudi finančno in organizacijsko, sodelujejo. Zaposleni tam ostajajo, koncesije pa nam ni treba več podeliti, saj je v vmesnem času prišlo do spremembe v Snagi, ki je postala 100-odstotno javno podjetje,” je dejal.

V prihodnje pričakuje vključevanje drugih dejavnosti na območje na Teznem, kjer se nahaja zavetišče, da bi tako olajšali upravljanje z njim. “Želimo si, da območje okoli azila postane bolj odprt prostor, kjer bi se srečevali še iz drugih razlogov,” je povedal župan.

Rebalans javnega medobčinskega stanovanjskega sklada

Tudi javni medobčinski stanovanjski sklad je pripravil v letošnjem letu rebalans, na podlagi ocene realizacije tako prihodkov kot tudi odhodkov do konca tega leta. ”Javni medobčinski stanovanjski sklad posodoblja svoj dokumentarni sistem. V kolikor želimo to uresničiti smo morali posodobiti večji strežnik in obstoječo IP infrastrukturo. Ker je to premično premoženje sklada in je vrednost višja od 10 tisoč evrov, mora biti to zavedeno v načrtu razpolaganja s stvarnim premoženjem,” razloge za izvedbo rebalansa pojasni Irena Španinger, direktorica Javnega medobčinskega sklada Maribor in doda, da se vsi ostali projekti, ki vplivajo na rebalans, tako na prihodkovni kot tudi na odhodkovni strani, zaradi objektivnih razlogov zamikajo v naslednje leto.

Spremembe tudi na področju športa v Mariboru

Na podlagi analize javnega razpisa letnega programa šport za 2022/23 so pristojni ugotovili, da so potrebne določene spremembe tudi pri internem odloku o sofinanciranju letnega programa športa Mestne občine Maribor. Gre za tri manjše spremembe – 11., 26. in pa 30. člena tega odloka. 11. člen govori o udeležbi izvajalca letnega programa na drugih mednarodnih ligaških tekmah, kjer določajo faktor 0,25 za individualne izvajalce in pa faktor 1 za izvajalce kolektivnih športnih panog. ”S tem smo regulirali sofinanciranje individualnih in pa kolektivnih športnih panog, da se sredstva pošteno razdelijo, saj vemo, da so stroški pri kolektivnih športih za udeležbo na velikih mednarodnih tekmovanjih bistveno večji kot pa stroški posameznika,” pojasni Igor Klančnik z Urada za šport.

V 26. členu so dodali še četrti odstavek, kjer usklajujejo določene določbe odločevalca v zakonu o lokalni samoupravi in pa v 30. členu prihaja do majhne korekcije poročanja društev. Po novem bo šlo za poročanje enkrat letno, pred tem se je poročanje o namenski uporabi javnih sredstev izvajalo dvakrat letno.